Advert

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

‘Çanakkale Deniz Zaferi’nin o manevi havasını yerinde yaşamak için geçen hafta Çanakkale ziyaretim içinde Gelibolu’da Bayraklı Baba Türbesi ziyaretinin akabinde Namazgah (Azepler Camii), Çilehane, Halacı-ı Mansur, Yazıcızade Ahmet Efendi, Yazıcazede Mehmet Efendi, Sinan Paşa Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Camii, Şerbetçibaba ve Piri Reis de vardı.

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

Mehmet ÇETİNKAYA

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Benim kanaatim ve cevabım her ikisidir... İkisi birlikte olunca çok özel ve güzel olur.

Her türlü şartlar uygun oldukça gezmek ama her şartta okumak gerekiyor.

Namazgah (Azepler Camii)

1407 yılında Beşoğlu İskender Bey tarafından yaptırılmış. Sefere çıkan Azep erlerinin (Denizci savaş eri) topluca namaz kılmaları için yapılmış. Sayısı az olan açık hava camiinin önemli örneklerindendir. Mihrabı bir niş içindedir. Ladikli Süleyman oğlu aşık tarafından yaptırılan Rumi yazıtlı kapısı var. Osmanlı donanmasının savaş gemileri sefere çıkmadan önce Hamzakoy’da toplanır ve hazırlıklarını burada yaparlarmış.

Çilehane

Tasavvuf yoluna girenlerin manevi olgunluğa ulaşmak için insanlardan kendilerini tecrit edip küçük bir odada yalnız Allah’ı düşünmek, ona ibadet etmek, onun isimlerini anmak, susmak, az yemek, az içmek gibi uygulamalar ile zihnin Allah düşüncesinde yoğunlaşma yeteneği elde etmesini sağlamak. Bu uygulamanın temelinde Peygamber Efendimize (s.a.v.) peygamberlik gelmeden önce Hira Mağarası’nda bir süre insanlardan uzak kalması, yine onun Ramazan Ayı’nın son on gününde itikafa çekilmesi esas alınmıştır. Yazıcızade Mehmet Efendi, çilehanede iken rüyasında Peygamber Efendimizi gördüğünü ve kendisinden onu anlatan bir eser yazmasını istediğini belirterek yedi yılda ‘Muhammediye’ adlı eserini 1449 yılında burada yazmış.

Hallac-ı Mansur

Mansur el-Hallâc adıyla da bilinir. Asıl adı Hüseyin Bin Mansur’dur. Hallâc lakabı, daha sonradan mesleği hallâç olduğundan verilmiş. Keramet sahibi olduğu söylenmekte, kendisini ziyarete gelenlere yaz ise kış meyvesi, kış ise yaz meyvesi ikram ettiği bilinmektedir. Allah aşkı ile kendinden geçtiği bir ibadet sırasında ‘Enel-Hak’ demiştir. Bu sözü ile ‘Haktan başka kimse yoktur. Ben batıl değilim hakkım demek’ istemiştir.

Halife Mu’tasım tarafından zindana atılır. Türlü işkencelere maruz kalır, parçalayarak bedenini yakarlar. Küllerini Dicle Nehri’ne atarlar. Gelibolu’da bulunan türbe 7 makam türbesinden biridir. Türbe 1407 yılında Hacı Paşa oğlu İskender Bey tarafından yaptırılmıştır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500