Advert

Çocuklar sanatla tanıştı

Çocuklar sanatla tanıştı

Mine Cansu MAZI

Birçok önemli sosyal sorumluluk projesine imza atan İpek Lions Kulüp Başkanı Nazan Bozan, çocuklar için özel bir etkinlik daha gerçekleştirdi. Işıktepe Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri Mustafa Gacal ve Mustafa Kayrak gözetiminde 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne götürüldü. İlk kez müze ile tanışan minik öğrenciler hayranlık içerisinde panoramik tur yaptı.
SERAMİK VE ÇİNİDE İLK DENEYİM
Daha sonra çini sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal’ın atölyesini ziyaret eden minik öğrenciler, seramik ve çini sanatının ilk deneyimlerini yaşamış oldu. 20 yılını çini sanatına vermiş olan sanatçı Hatice Şehnaz Baykal, ortaya çıkardığı eserlerle sanatseverlerin gönlünde taht kuran bir isim… Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı olan Baykal, “Amacım çiniyi yeni nesillere aşılamak” diyerek bir yola çıkmış ve nice sanatçılar yetiştirmişti.
BU SANATI YAŞATMAK LAZIM
80 yaşında öğrencileri olduğunun da altını çizen Baykal, şu değerlendirmede bulundu: “Bu durumdan dolayı 7’den 70’e değil de 7’den 80’e hitap etmekte olduğumu söylüyorum. Çini sanatı 1200 senelik bir tarihe sahip. Bu büyük sanatı yaşatmak lazım… Hacettepe, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi başta olmak üzere derslere girerek üniversiteli gençlerle tecrübelerimi paylaşıyorum. Eserlerimde çoğu zaman üç boyutlu motifler, kimi zaman kelebekler, bazen de atları işlemekteyim. Çini sanatı benim olmazsa olmazlarım arasında başı çekiyor diyebilirim. Bu sanata ilgisi olan herkese katkı sunmak beni onurlandırıyor.”
ÇOCUKLARDAKİ IŞIK REFERANSIMIZ
Ziyaret sonrası konuşan Nazan Bozan ise “Çocuklar her şeyimizdir. Çocukların eğitimlerinin yanında bilgi ve kültürlerinin de gelişmesi için çabalıyoruz. Bir müze ve atölye ziyareti gerçekleştirdik. Çocukların gözlerindeki ışığı görmek bizim için referanstır” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500