GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-05-2020 16:34   Güncelleme : 20-05-2020 16:34

Çocuklar gülsün diye

Bilecik'te Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan kursiyerler muhtaç çocuklar için hummalı bir çalışma başlattı. Kursiyerler evlerinde çocuklar için bayramlık dikti. Projeyi oluşturan İlknur Ülker “Çocuklarımız bayramlıklarının bulunduğu hediye paketini açtığında içinde hem bayramlığını görsün hem de şekerini görsün istedik” dedi.

Çocuklar gülsün diye

Kovid-19 salgını nedeniyle kurslarına ara verilen kadınlar Bilecik’te örnek bir proje başlattı. Kadınlar, bu dönemi en verimli şekilde değerlendirip çocukları tebessüm ettirmek amacıyla "Bir kalbe de sen dokun" sloganıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında evlerinde giysi dikimine başladı. Çocuklara bayramlık hediye paketi hazırlayan ve belirlenen ailelere giderek hediyeleri teslim edecek gönüllüler, her çocuğun bayram sevinci yaşaması için mesai harcıyor. İl Müftü Vekili Mustafa Topal, Anadolu insanının gönlünün geniş olduğunu, kendisi tokken yakınının veya komşusunun aç yatmaması gereken bir sürecin yaşandığını söyledi. Usta öğretici İlknur Ülker, kursların kapalı olduğu bu dönemde evde olduklarında uzaktan eğitimle Kur’an-ı Kerim kursuna devam ettiklerini belirtti. Arta kalan zamanlarında, kızına bayramlık elbise dikerken aklına ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının geldiğini anlatan Ülker, “Bu düşüncemi kursiyerlerle paylaştım. Geçen sene bu çalışmayı yapmıştık ama hazır kıyafet alarak, tek tek evleri ziyaret edip hediyeleri verdik. Aslında o çocukların o hediyeyi aldığı anda yüzlerindeki sevinç, mutluluk güzel bir duygu. Bu bayramda da yine mutlu olsunlar, yüzleri gülsün istedim” dedi.

KİMİ ÇORABINI KİMİ TOKASINI

Uzaktan eğitimde dikiş bilen usta öğreticilerle projede görev alacakları belirlediklerini aktaran Ülker, ramazan ayının başında “Bir kalbe de sen dokun” adlı projeyi hayata geçirdikleri kaydetti. İlknur Ülker, projeye katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle devam etti: “Bu süreçte projemizi duyup da arayan arkadaşlarımız oldu. ‘Dikiş bilmiyoruz ama ne yapabiliriz’ dediler. Kimisi çorabını, kimisi tokasını, kimisi şekerini ve çikolatasını aldı. Çocuklarımız bayramlıklarının bulunduğu hediye paketini açtığında içinde hem bayramlığını görsün hem de şekerini görsün istedik. Aslında 20 çocuğu hedef almıştık ama 45’e yakın kıyafet dikildi. Daha da çoğalırsa yapacağız inşallah.”

BİR KALBE DE SEN DOKUN

Kursiyerlerden Semra Bulut ise yardımlaşmayı dünyanın en güzel ve en anlamlı eylemi olarak gördüğünü vurguladı. Yardımlaşmanın insanlar arasında arkadaşlık, kardeşlik ve dostluk duygularını daha çok ortaya çıkardığını ifade eden Bulut, “El ele verip çocukların kalbine dokunup, onların yüzlerini güldürmek istiyoruz” diye konuştu. (yenisafak.com)