Advert

Çırağan söyleşilerinde ufuk açtı

Tüm Sanayici Ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi, geleneksel hale gelen Çırağan Söyleşileri’nin 35’incisini Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımıyla gerçekleştirdi.

Çırağan söyleşilerinde ufuk açtı

TÜMSİAD Dernek Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri, geçmiş dönem TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanları Cemal Balabanoğlu ve Önder Matlı, Mostar Gençlik Derneği ile STK ve dernek temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda TÜMSİAD üyesi katıldı. Küresel ekonomi, politik gelişmeler ve Türkiye için 2019 beklentileri konularında TÜMSİAD üyelerini bilgilendiren Prof. Dr. Alkin, “Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle büyük bir fırsat yakaladı. Artık bilgi teknolojisine bağlı dijital kalkınma dönemine girmemiz lazım”  dedi.

“HER TÜRLÜ ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, “Yaz döneminde ara verdiğimiz Çırağan Söyleşileri’ne Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımıyla, güçlü bir şekilde başlıyoruz. İçinden geçtiğimiz süreçte, ekonomi ile alakalı doğru ve yerinde analizler yapabilmek, gelecekle ilgili çalışmalarımızı ciddi anlamda etkileyeceğinden, ekonomi ve dünyadaki güncel konularla alakalı değerli bilgilere sahip hocamızı aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. “TÜMSİAD olarak her türlü zorluğun üstesinden geleceğimize inancımız tam” ifadelerini kullanan Başkan Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülke hepimizin, bizler tünelin sonuna baktığımızda her zaman oradaki ışığı görüyoruz. TÜMSİAD her zaman devletinin yanında olmuştur ve gelecek dönemde de ülkemize katma değer sağlayacak hamlelere devam edecektir.”

“TÜRKİYE, KAŞIKÇI SÜRECİNİ İYİ YÖNETTİ”

Çırağan Söyleşileri kapsamında TÜMSİAD Bursa Şubesi üyeleriyle bir araya gelen Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ve dünyadaki güncel, ekonomik konular ile Türkiye’nin 2019 yılı beklentileri hakkında üyelere bilgilendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Alkin, “Dünya şu anda enteresan bir süreçten geçiyor. Bizlerin de bu süreci iyi okumamız, değerlendirmemiz lazım. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Kaşıkçı suikastı dünya diplomasisinde büyük bir çalkantı yarattı. Türkiye bu skandalı diplomatik olarak çok iyi şekilde yönetti ve yönetmeye devam ediyor. Ağustos başında ABD ile yaşanan gerginliğin hızla azalmasının sebeplerinden biri de bu olay ve Türkiye’nin süreci başarılı bir şekilde yönetmesidir. Fakat bu çirkin olayın yansımalarını önümüzdeki dönemde görmeye devam edeceğiz” dedi. Gelecek yıllarda fosil yakıtların sonunun geleceğine dikkat çeken Prof. Dr. Alkin, “Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarındaki çalışmalar son hızıyla devam ediyor ve çok düşük bütçelerle enerji sağlanabiliyor. Eğer bu enerjiyi depolayacak gelişmelerde sağlanırsa fosil yakıtlar artık kullanımdan kalkmaya başlayacaktır. Bu yüzden Amerika, elinde kalan rezevrleri dünyaya satabilmek ve bu konuda tek söz sahibi olabilmek için, pazardaki diğer aktörleri ortadan kaldırma çabalarına girişiyor. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Katar ambargosu ve şimdiki İran ambargosu bunların bir yansımasıdır” diye konuştu.

SONUÇLARINI GÖRECEĞİZ

Amerika’daki siyasal ve ekonomik konular üzerine değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Kerem Alkin, “Amerika’da yapılacak ara seçimin sonuçları ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 8 Kasım’da açıklayacağı faiz kararı, dünya piyasalarını yakından ilgilendiriyor. Bunların sonuçlarını birkaç ay içerisinde göreceğiz. FED’in kararı ülkemiz işadamlarını da yakından ilgilendiriyor. Euro – Dolar paritesinde Euro’nun değer kaybetmesi, bizim işadamlarımızın da ihracat gelirlerini düşürecektir. Çünkü ihracatımızın yüzde 60’ını AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“FIRSATI KAÇIRMAMALIYIZ”

“Türkiye zorlu bir enflasyon sürecinden geçiyor” diyen Prof. Dr. Alkin, “Bu süreçte işadamlarımızın kendi aralarında ticarete ve ihracata yönelmeleri önem taşıyor. Şu an kilogram başına kazandığımız ihracat geliri 1.5 dolar, öncelikli hedefimiz bu geliri 3 dolar civarlarına taşıyabilmek olmalıdır. Şimdi Türkiye için zihinsel dönüşüm zamanıdır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle büyük bir fırsat yakaladı. Artık bilgi teknolojisine bağlı dijital kalkınma dönemine girmemiz lazım. Burada işadamlarımıza büyük görevler düşüyor. Otomotive, robot teknolojisine, yapay zekaya yönelip, bu ürünleri imal etmemiz gerekiyor. Eğer bu fırsatı kaçırırsak, dünya ülkeleriyle aramızdaki farkı asla kapatamayacağız” şeklinde konuştu. TÜMSİAD üyelerinin sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Kerem Alkin’e toplantının sonunda TÜMSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Arslan plaket takdim etti.

 

Bursa TÜMSİAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500