Advert
Advert

ÇİNLİ KADAR OLAMADIK

Dünya çapında milyonlarca kişinin oynadığı Battlefield 1 oyunu, senaryo gereği de olsa Şangay işgal edildiği için Çin'de yasaklandı. Anzakların Türk askerini vurarak Türk Bayrağı'nı indirdiği bu oyun için aynı hassasiyet Türkiye'de karşılık bulmadı.

ÇİNLİ KADAR OLAMADIK

 

Eda ÖZATA - Abdullah ASLANTÜRK

21 Ekim 2016 tarihinde EA Games ve DICE tarafından, en detaylı ve kapsamlı Battlefield Oyunu olarak tanıtılan Battlefield 1 oyunu, Battlefield serisinin FPS türünde akla gelen ilk isimlerinden. Battlefiel 1'de konu olarak 1. Dünya Savaşı ele alınıyor.  Battlefield 1 ilk olarak 2014 yılının sonlarında çıkan haberlerle oyun gündemine oturmuştu. Battlefield 1 için yayınlanan tanıtım videosu en büyük rakibi olan Activision savaş oyunu Call of Duty, Infinite Warfare ile adeta yarıştı. Battlefield, resmi YouTube hesabından 6 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan tanıtım videosunda 1. Dünya Savaşı üst düzey grafiklerle sunuldu. Bunun üzerine yayınlanan tanıtım videosu kısa sürede YouTube üzerinde en çok beğeni alan tanıtım videosu oldu.

Gözler hâlâ bizim topraklarımızda

1. Dünya Savaşı'nı konu alan Battlefield 1'de oyun haritası Fransa, Arabistan Çölü ve İtalyan Alpleri'nde geçiyor. Bu verilerden yola çıkılarak Battlefield 1'in geçeceği cephelerin sırasıyla Batı, Güney ve Doğu cepheleri olduğunu söyleyebiliriz. Güney Cephesi merak uyandırmıştı. Bunun nedeni Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı boyunca yer aldığı cephelerin bu tarafta olmasıydı. Oyunda Osmanlı askerinin de olması bir çok kişiyi sevindirmişti. ABD'li bir şirketin geliştirdiği oyun olan Battlefield 1'de çoklu oyuncu sürümünde Osmanlı askerlerini alarak rakiple savaşabilirken, tekli oyuncu sürümünde düşman devletin askerleriyle oynamak zorundasınız. Yani tekli oyuncu sürümünde İngiliz ve Anzak askeri olarak Çanakkale Cephesi'nde Osmanlı askerleri bombalanıyor. Senaryo gereği Türk köyleri bombardıman altına alınıyor.

TARİHİ 180 DERECE DÖNDÜRDÜLER

Bu duruma karşı çıkan birçok kişi tepkisini, " Battlefield 1'in senaryosu, gerçeği yansıtmıyor ve Türkleri aşağılıyor. Oyunun son kısmında Anzak askerinin Türk Bayrağı'nı sancaktan indirip, İngiliz bayrağını göndere çekmesi ve bombardıman yapmasıyla savaşı tarihin tam tersi olarak düşmanın kazandığı şeklinde gösteriyor" şeklinde dile getirdi. Oyunun Türkiye'de yasaklanması konusu sadece söylemde kalmakla beraber resmi bir girişimde bulunulmadı. Öte yandan Battlefield 4 oyununun ise bir bölümü Şangay'da geçiyordu. Senaryo gereği şehir işgal edildiği için oyun Çin'de yasaklandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500