Advert

ÇELİK’TEN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Çelik, MEB'in Öğrenci Andı itiraz dilekçesindeki tepki çeken ifadelerin, AK Parti'nin görüşü olmadığını söyledi.

ÇELİK’TEN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında Kaşıkçı cinayeti, 'Öğrenci Andı', mühimmat patlaması gibi birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik 'Öğrenci Andı'na ilişkin Danışta ya sunulan temyiz dilekçesi hakkında, "Sayın Bahçeli, temyiz dilekçesi hakkındaki eleştirilerinde haklıdır. Dilekçe ne bakanımızın ne de AK Parti'nin görüşünü yansıtmıyor. Tepkiye neden olan bölümler dilekçeden çıkarılacaktır. Bilinen tarihin başlangıcından beri var olan bir devletiz, var olmaya da devam edeceğiz. Milletimiz hesaba katılmadan tarih yazılması mümkün değildir. Bu ifadeler akademik olarak da doğru değildir. Bizzat Sayın Bakanımız rahatsızlık duyduğunu ifade etmiştir" dedi.

TÜRKİYE MERKEZİ BİR ROLDEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Paris ziyareti hakkında konuşan Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti olarak bu platformlarda bulunmamız önemlidir. Buralarda olmazsak kendi tezlerimizi anlatamayız. Orada yansıyan görüntülerde Türkiye merkezi bir roldedir. Tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası ve 100'üncü yılının anıldığı 1. Dünya Savaşı ile ilgili olarak Türkiye'nin temsil edilmesi, tezlerin anlatılması için verimli bir ortam olmuştur. Tezlerimizi anlatmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hakkari'deki patlamaya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çelik şu ifadeleri kullandı: Konuyla ilgili rapor bugün veya yarın açıklanacak. Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız bölgeye gitti. Soruşturma devam ediyor. Görgü tanıkları dinlendi, incelemeler yapıldı mühimmatta, silahta ve depolamada sorun olmadığı görüldü. Bu top yakın zamanda test edilmiş ve 'elverişli raporu' verilmiş. Dışarıdan bir saldırı olmamıştır. Afyon'daki mühimmat patlamasıyla ilgili benzerlik yoktur. Kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

HASTA ZİYARETİNİN İDEOLOJİSİ VE SİYASETİ OLMAZ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yazar Mısıroğlu'nu ziyaret etmesinin ardından belli çevrelerin 'Diyanet İşleri Başkanı gereğini yapmalıdır' şeklindeki açıklamalarına değinen Çelik, "Diyanet İşleri Başkanlığı saygın bir kurumdur. Bu tartışmayı ayrıntılı bir şekilde izledik. Bu ziyaret insani bir ziyarettir. Diyanet İşleri Başkanımızın kıyafeti bellidir. Hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz. Diyanet İşleri Başkanımız takdir edilen bir ilim adamıdır, çağrılara cevabımız bu şekildedir" dedi. Çelik, Kaşıkçı cinayetini hakkında ise şunları söyledi: Bu cinayeti unutturmayacağız. Bir yetkili izin vermeden bu cinayet işlenemez. Açıkça duyduk, Türkiye'den bir ortakları varmış. Cesedi ona teslim etmişler. Bu ceset kime teslim edildi? Saygınca defnedilmeli. Emri veren en üst düzey yetkili kim? Bu ortaya çıkmalı.

BU KADAR BİLGİSİZLİK ŞAŞIRTICI

Fransız Dışişleri Bakanı'nın Kaşıkçı cinayeti üzerinden Türkiye'yi hedef alan sözlerine ilişkin kayıtların Fransız istihbaratıyla paylaşıldığını vurgulayan Çelik, "Kaşıkçı cinayetinin kayıtlarını verdik. Fransız Dışişleri Bakanı'nın sözlerini kınıyoruz. Sorumsuzca bir açıklamadır. Bu kadar bilgisizlik şaşırtıcı. Fransız Dışişleri Bakanı bu konuyu takip etmiyorsa bu onların sorunudur. Kendi istihbaratlarından haberleri yok." yorumunu yaptı.

BAZI HASTALIKLARIN TEDAVİSİ YOK

CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın disipline sevk edilmesini doğru bir iş olarak gördüklerini ifade eden Çelik, "Ezan ile kavgalı olmak yanlış bir ruh halidir. Bazı hastalıklar genetik oluyor ve tedavisi yok. CHP'nin, bu şahsa karşı olması Türkiye'nin geldiği nokta açısından anlamlıdır. Ama neden bu tartışmalar hep CHP'den türüyor? Neden millet ile kavga eden bir ideolojinin peşinden koşmaktadırlar? CHP'nin bir yazılım güncellemesine ihtiyacı vardır. Ezan evrensel bir çağrıdır. Milletin böyle bir meselesi yoktur" yorumunu yaptı.

TÜRKİYE BU DURUMU KABUL EDEMEZ

Türkiye'nin Libya Konferansından çekilme kararına değinen Çelik, "Türkiye gibi bir merkez aktör olmadan gizli gayri resmi bir toplantı yapılmıştır. Türkiye, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyerek çekilmiştir. Libya'yı daha da bölecek organizasyon içinde görünüyorlar. Libya'nın daha az müdahaleye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR BÜYÜK ORANDA TAMAMLANDI

Çelik, Cumhur İttifakı'nın hala ayakta olduğunu ve devam ettiğini ifade ederek diğer partilerin arayışlarını da izlediklerini söyledi. Konuşmasına devam eden Çelik, "Aday takvimleri konusunda Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir heyet çalışmaları gerçekleştiriyor. Çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Temayüller neticesinde arkadaşlarımız içerisinden en uygun arkadaşlarımız belirlenecek. Takvimle ilgili kesin bir şey söyleyemeyiz. Adaylar Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir lansmanla tanıtılacak." dedi.

Çelik MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500