Advert
Advert

ÇEKİRGE’NİN KANAYAN YARASI KAPANACAK İNTAM VİYADÜKLE HAYATA DÖNÜYOR!

ÇEKİRGE’NİN KANAYAN YARASI KAPANACAK İNTAM VİYADÜKLE HAYATA DÖNÜYOR!

 

Funda AVCI-Arda EKİNER

 

11 yıl önce çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmaları için düğmeye basıldı. Çekirge’yi Hamzabey ve Muradiye bölgesine bağlayan Selvili Cadde’nin İntam blokları mevkiinde çöken kısmı Büyükşehir Belediyesi tarafından dönüştürülürken, caddenin çıkmaz yolu da viyadük ile açılacak. Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bütün şehirlerde olduğu gibi, Bursa’da da ulaşımın en önemli sorunlardan biri olduğuna değinerek, “Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi olarak ulaşım sorununun çözümü noktasında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bursamız tarihi bir şehir, eski bir şehir ve plansız yapılaşmanın yoğun olduğu bir şehir. Çok çıkmaz sokağımız var ama bir de çıkmaz caddemiz var. Selvili Caddemiz. Biz geçtiğimiz yaz bugüne kadar 75 tane çıkmaz sokağı ‘çıkar’ hale getirdik. Bunları açtık. 9 tane caddemizi genişlettik. Bunları daha işlevsel hale getirdik. Çekirge bölgesinde ulaşıma ciddi anlamda yatırımlar yapmaya devam edeceğiz ve Bursa’nın çıkmaz sokakları ve caddeleri çıkar hale gelecek” dedi.

 

İki proje bir arada

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise bugünün Bursa için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, “Sağlıklı ulaşılır bir kent için önemli bir yara artık iyileşiyor. Gururluyuz ve de çok mutluyuz. 2006 yılında yaşanan olay sonrası burası kentimizin kanayan yarasıydı. Artık bu yara kapanıyor, şehrimizin güzide semti Çekirge eski canlığını kazanma yolunda önemli noktaya geldi. Sizlere hatırlatmak isterim, o zaman ilçe belediye başkanlığında yer alıyordum. Tüm tedbirleri almıştık, Allah’a çok şükür hiçbir can kaybı olmamıştı. Ama arka tarafta binalar çöktü. O günden bugüne, belediye tarihinde en çok üzüldüğümüz olay bu oldu. Bunun izlerini hâlâ taşıyoruz. O acı olayın ardından tüm gücümüzle çalıştık ve projeler ürettik. İntam yer sahipleriyle görüştük. Anlaştık ve tam projeyi ihale ettik. Diğer bir yandan da baktık ki viyadük yapamadan proje tamamlanmayacak. Çünkü arkada bir yol var, o da ciddi bir yol. Bir viyadük ve aslına uygun, standartlara uygun, tekniğe uygun bir şekilde yapılacak ve o da gerçekleşti. Şimdi inşallah hem İntam inşaatının hem de viyadükün temelini atmış oluyoruz. Viyadük inşaatının başlamasıyla birlikte yıllardır çözülmesi gereken önemli bir sıkıntı daha ortadan kalkacak. Aynı temelle, inşaatın temeli de bütünleşecek. Bir yandan daireler yapılacak, bir yandan da yol yapılacak” diye konuştu.

Türkiye’yi şaha kaldıracağız

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın da, “Biz bugün öyle temeller atıyoruz ki başarıya giden temeller… Türkiyemiz çok ileri bir yolda ve başarısıyla tüm dünyanın gözü önünde. Bursa’da ülkemizin en gelişmiş illeri arasında yer alarak, başarılı çalışmalara imza atıyor. Yolların daha seri, düzenli bir şekilde yürümesi için değerli dostlarım, önümüzde bir referandum var. Bu referandumun sonucunda rabbim nasip ederse Türkiye’yi şaha kaldıracağız. İki başlılık hakikatten çok sıkıntılıdır. Ne kadar uyum olursa olsun. Tek başına karar verebilen bir idare çok farklı bir konuma gelir. Tek cevabı millet veriyor. Ve o ne derse olacak. Tek yetkili vatandaş olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500