Advert

ÇEK Ata’nın izinde

3 Mart 1924… Eğitim Birliği Yasası ile laik, bilimsel eğitimin, ulusallaşmanın, çağdaşlaşmanın, Atatürk devrimlerinin temellerinin atıldığı tarih… Bu günü hiç unutturmamak hedefiyle yola çıkan Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin geleneksel ödülleri, 3 Mart gecesi düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

ÇEK Ata’nın izinde

ÇEK Başkanı Buğra Küçükkayalar, dün olduğu gibi yarınlarda da, geleceğin aydınlık Türkiye'sine çağdaş, laik, demokrat, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı aydın insanlar, özgür düşünen bireyler yetiştirerek katkıda bulunmayı sürdüreceklerinin sözünü verdi.


Özlem ATAÇ
Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin (ÇEK) geleneksel hale gelen ‘ÇEK Ödülleri’ni kazananlar, düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu. Bu yıl kapsam değişikliği yapılan ödüllerde, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ebru Aktan Acar (Eğitim), Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) (Hizmet), Osman Canik de (Teşvik) dalında ödüle layık görüldü. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda düzenlenen geceye, Milli Eğitim ve Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan, Nilüfer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Bozbey, ÇEK eski başkanları Fevzi Topçuoğlu, Korhan Durusoy, Nejat Vardar, Prof. Dr. Ulviye Özer, Ali Arabacı, Çanakkale ÇEK Başkanı Bilge Şimşek, yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile izleyiciler katıldı. 

EĞİTİM NEFERLERİNİ ONURLANDIRMAK
Çağdaş, bilimsel, laik, demokratik eğitim konularında toplumu bilinçlendirmeyi, Öğretim Birliği ilkelerine sahip çıkmayı görev edinen Çağdaş Eğitim Kooperatifi, ödülleri, ‘eğitim konularına çaba harcayan, özveride bulunanları onurlandırmak ve topluma tanıtmak’ amacıyla veriyor. ÇEK üyeleri, eğitim ve öğretimle ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar, diledikleri kişi, kurum ve kuruluşları aday gösterebiliyor, yönetim kurulu üyeleri ise aday olamıyor. Ödüller, eğitim-öğretim kurumları yaptıranlara, eğitim-öğretim sorunlarının çözümünde özgün projeler üreten, uygulayan, inceleme, buluş ve yenilikler yapan, Öğretim Birliği ilkelerine uygun çalışmalar yapan, ulusal eğitim konularında yayın yapan, kitap yazan kişi, kurum ve kuruluşlara veriliyor.

TEBAA OLMAKTAN YURTTAŞLIĞA

ÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, törende yaptığı konuşmada, ÇEK 14. Eğitim Ödülleri’nin verildiği bu anlamlı günde hep birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “3 Mart 1924, Eğitim Birliği Yasası ile laik bilimsel eğitimin, ulusallaşmanın, modernleşmenin, çağdaşlaşmanın, Atatürk devrimlerinin, temellerinin atıldığı tarihin adıdır. Bu yasa ve ardından gelen diğer devrim yasaları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesi oluştu. Devrim yasaları sayesinde birey tebaa olmaktan yurttaşlığa evrildi. Hukuk ve bilim, din kurallarının baskısından ve egemenliğinden kurtarıldı. Her şeyin temelinde eğitim olduğu düşüncesiyle kurulan ve bu felsefe ile çalışmalarını 25 yıldır aralıksız başarı ile sürdüren Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin tüm eğitim kurumları da isimlerini 3 Mart’tan almaktadır. Tek amacımız; bu anlamlı günün akıllarda kalmasını, unutulmamasını sağlamak. Eğitim ödül törenlerimizi de o nedenle hep bu anlamlı günde düzenliyoruz” dedi. 

BURSA’MIZIN GURUR KAYNAĞI
“2020 Türkiye’sine baktığımızda, hukuk, adalet, özgürlükler, kültür, sanat, eğitim, fırsat eşitliği vb. konularda yerimizde saydığımız, hatta daha da geriye gittiğimiz bir gerçektir” diyen Küçükkayalar, “Çağdaş Eğitim Kooperatifi olarak biz bin 800’lere ulaşan ortağımız, bin 625 öğrencimiz, 225 çalışanımız ve binlerce gönüllümüz ile çok büyük bir aileyiz. Bıkmadan, usanmadan, azimle, üstlenmiş olduğumuz görevin bilinciyle çeyrek asırdır çalışıyoruz. Çalışmalarımız ve hedeflerimiz, yalnızca Bursa’yı değil, ülkemizi de kapsamaktadır. Çağdaş Eğitim Kooperatifi, yaptıklarıyla ve gelmiş olduğu seviye ile Türkiye’nin ilk ve tek eğitim kooperatifidir. Bu anlamda Bursa’mızın gurur kaynağıdır” şeklinde konuştu. 

ANAOKULUNDAN ÜNİVERSİTEYE
Ülkemizin uygulamaya koyduğu kooperatifçiliğin modelinin dünya kooperatifçiliğine örnek olduğunu belirten Küçükkayalar, şöyle devam etti: “Bu modelin adı ‘Sosyal Kooperatifçilik’tir. Çağdaş Eğitim Kooperatifi tam bir sosyal kooperatiftir. Çünkü kamu yararı için çalışır. Ortaklarına kâr payı dağıtmaz. Özel ve tüzel kişilerden oluşan çok paydaşlı yapıya sahiptir. Elde ettiği kârı (artı değerli) sadece kendi çalışmalarında kullanır. Ülke çapında uygulanabilir yapısı ve sosyal sorumluluk projeleri vardır. Birbirimize körü körüne karşıt olmamalı, bunu keskinleştirip bir yaşam felsefesi haline getirmemeliyiz, hoşgörülü olmayı bırakmamalıyız. ‘Anaokulundan üniversiteye’ hedefiyle yola çıkan ve bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Çağdaş Eğitim Kooperatifi, dün olduğu gibi yarınlarda da, geleceğin aydınlık Türkiye'sine çağdaş, laik, demokrat, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı aydın insanlar, özgür düşünen bireyler yetiştirerek katkıda bulunmayı sürdürecektir.”

SUNAY AKIN’LA TARİHE YOLCULUK
Ödüle layık görülen Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Prof. Dr. Ebru Aktan Acar, Oya Eroğlu ve Osman Canik, ödül aldıklarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ödül töreninin ardından ‘Gökçek’ isimli gösterisiyle konuklarla buluşan Sunay Akın ise Anadolu’nun ilk çağlarından Cumhuriyet’e izleyicileri harika bir tarih yolculuğuna çıkardı. Akın, hıncahınç dolu olan salonu zaman zaman hüzünlendirdi, zaman zaman da güldürdü. Gösterinin ardından Akın dakikalarca alkışlandı ve tören ÇEK Başkanı Buğra Küçükkayalar’ın Kır Çiçeği Elif Görel ile birlikte Sunay Akın’a çiçek takdimiyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500