Advert

Çantalar bilinçli kullanılmalı

Çocukların sağlığı, eğitim hayatlarında başarılı olmaları için en önemli kriterler arasında geliyor.

Çantalar bilinçli kullanılmalı

Omurga sorunları ise Türkiye’de özellikle de gelişme çağındaki çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Birçok bilimsel araştırmanın, bilinçsiz çanta kullanımının çocukların omurgasında ciddi problemlere yol açtığını gösterdiğine işaret eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Ural, ülkemizde çok sayıda öğrencinin okul çantasında olması gerektiğinden çok ağır yük taşıdığını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Ural, “Çanta çocuğun ağırlığının yüzde 20’sini geçmemelidir” uyarısında bulundu.

AĞRI KONTROLÜ YAPILMALI
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ural, günümüzde çocukların okul çantalarının sırt çantası veya tekerlekli ve çekilebilen çantalar olması gerektiğine dikkat çekerek, “Ağır sırt çantası taşıyan çocuklar yükü dengelemek için öne doğru eğilerek kamburlarını çıkararak yürürler. Ayrıca çocuklar ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucunda daha kolay düşüp yaralanabilirler. Bu nedenle, ailelerin sık sık çocukların boynunda ve sırtında ağrı olup olmadığını sorgulamaları önem arz eder. Ayrıca elleri ve bacaklarında ağrı, güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanmaların da olması önemli belirtilerdir” diye konuştu.

SKOLYOZA NEDEN OLABİLİR
Sırt çantasının yanlış seçilmesinin çocuklarda kas, eklem ve sinir zedelenmelerine yol açarak boyun, sırt, bel ve omuz ağrısıyla birlikte kollarda ve bacaklarda ağrı ve uyuşmalara yol açabileceğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Ural, “Ağrı ve uygunsuz sırt çantası kullanımı, ayrıca sırt eğrilikleri (skolyoz), duruş bozuklukları, bozuk yürüyüş ve hatta ciddi omurga ağrılarına neden olabilir” dedi.  (DHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500