Advert

‘CAN’LAR İÇİN TEK SES

Kent Meydanı’nda toplanan hayvanseverler, hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması ve 6. Maddenin değiştirilmemesi talebiyle eylem gerçekleştirdi.

‘CAN’LAR İÇİN TEK SES

Mine Cansu MAZI-Eşref AYDEMİR

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu üyeleri, Bursa’da ve yurt çapında 69 şehirde eş zamanlı olarak, hayvan haklarına yönelik yeni düzenlemelerin TCK kapsamına alınması ve hayvanlara karşı yapılan şiddetin ceza alması için eylem yaptı. Bursalı hayvansever vatandaşlar, üzerinde 'Deney merkezleri ve kafesler yıkılsın', 'Katliam yasasına hayır', 'Şiddete hayır, artık yeter' yazılı pankartlar taşıyarak yetkililere mesaj da vermiş oldu. Hayvanseverlerin eyleme kedi ve köpekleriyle katılmaları ise dikkat çeken ayrıntılar arasındaydı.

ÖLDÜRMEYİN, KISIRLAŞTIRIN

Hayvan Hakları İzleme Delegasyonu adına açıklama yapan Kader Tanrısever, yürürlükte olan 5199 sayılı yasanın 6'ncı maddesine dokunulmaması gerektiğini vurgulayarak yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "2004 yılında çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu ile sokak hayvanı sayısının zehirleyip öldürerek değil, bilimsel ve tıbbi koşullarda kısırlaştırma operasyonları ile kontrol altına alınması hükme bağlanmıştır. Büyük önem taşıyan 6. maddenin hükmü olan kısırlaştırmayı büyük belediyeler dahi yapmadı."

SÜRGÜN MADDELERİ VURGUSU

Ülkemizde bulunan birçok belediyenin kanuna uymadığını iddia eden Kader Tanrısever, "Hayvan sayısı artıp vatandaş şikâyet ettikçe, hayvanları toplayıp öldürüp yok ettiler, ölüm barınaklarında esir ettiler, dağa, taşa, ormanlara ve başka ilçelere attılar. Tarım ve Orman Bakanlığı, uygulanmayan kanunu uygulatmak ve görev yapmayan belediyelere görev yaptırmak yerine; hayvanlara şiddet, vahşetin durması için kanunun TCK'ya alınması her gündeme geldiğinde, 6. maddeyi değiştirip, sürgün- katliam maddelerini tasarıya ekleme çabasına girmektedirler" değerlendirmesini yaptı.

Katliam yasası

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Bursa Temsilcisi Vildan Elçin Şenkaya, alınan hayvanların eski yerlerine bırakılmadığı için öldüklerinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Sokak hayvanları alınıp kısırlaştırıldığında yeniden eski yerine bırakılmalıdır fakat alınan hayvanlar kısırlaştırıldı denilerek başka yerlere bırakılıyor. Bu yasa katliam yasasıdır, hayvanlar alındığı yere değil, alışık olmadığı ormanlık alanlara bırakılıyor. Bu canlılar yabani hayata uyum sağlayamaz. Son zamanlarda canlarımıza şiddet uygulanıyor. Patileri kesiliyor, zehirli etlerle zehirleniyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500