Advert

‘Can’dan vazgeçme

Sokak hayvanları için yıllardır mücadele veren Şahin Gençal, dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğini kaydetti ve ekledi: “Can dostlarımızı bu günlerde sahipsiz bırakmayalım.”

‘Can’dan vazgeçme

Büşra EKİM

Şahin Gençal, Bursa'nın gizli kahramanı. Kendisiyle katıldığım besleme günlerinden birinde tanıştım. Kaç kez arabaya inip bindiğini sayamadım bile. Şimdi kendisi Bursa halkına sesleniyor. Lütfen kulak verelim bu çağrıya: “İnsanlık, dünya tarihinin en büyük salgınıyla karşı karşıyadır. Düşman büyük! Çünkü, büyüklüğü görünmez ve bilinmez yapısından kaynaklanmaktadır. Bir milat olarak tarihe geçeceğine inanmakla beraber, insanlık bu düşmanı da mutlaka yenecektir... Yeter ki bilime inanalım, yeter ki kurallara uyalım. Çünkü bu işin şakası yok. İnsanlar, kendisi için en üst düzey kurallara uyarsa, başkalarını da korumuş olurlar... İnsanlığın bu zor günlerinde, dünyayı birlikte paylaştığımız sokak hayvanlarını da zor günler bekliyor. Sokaklarda, insanların merhametine ve desteğine muhtaç olan bu canlara mutlaka destek olmalıyız. Bu, insan olmanın en faziletli davranışıdır... Bu zor günlerde onlara elimizi uzatalım ki bu dönemi en az zararla atlatsınlar.”

KURALLARA UYMAK LAZIM

Yaş sınırlaması nedeniyle evde olduğunun altını çizen Gençal, “Alınan kurallara uyacağım ve herkesin de uyacağına inanıyorum. Şimdilik sokağa çıkma şansına sahip olan duyarlı hayvansever dostlara ve belediyelerin ilgili birimlerine; her gün besleme yaptığım Uludağ yolu (30 km boyunca) Akçalar, Çalı, Alaattinbey, Balat, Meşeliköy, Bademli, Eski Mudanya yolu olmak üzere su ve yiyecek desteği vermelerini rica ediyorum... Toplamda 400 civarında sokak hayvanı mevcut. Haftada iki gün yapacağınız destek bu zor günlerde onların hayata tutunabilmelerini sağlayacaktır. Bilmenizi isterim ki; dünyada hiçbir şey kendisi yaşamaz... Ağacın kendisi için meyve vermediği, derelerin kendisi için akmadığı, güneşin kendisi için ısıtmadığı gibi... Her canlı diğer canlı için... Bu müthiş bir dengedir” diyerek, bu zor günlerde hayvanların unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500