BURSA
Giriş Tarihi : 31-01-2020 00:59   Güncelleme : 31-01-2020 00:59

Cami inşaatına destek olalım

1960 yılında yapılan camileri üç ay önce yıkılan ve şimdi eski okulu mescit olarak kullanan Seçköylü vatandaşlar adına çağrı yapan muhtar Hüsbeyin Türe: "Az çok demeyelim. camimizin inşaatına destek olalım. Çok güzel proje hazırladık. Bu işte tuzum olsun diyorsanız bir tuğlası da benden olsun diyorsanız bize destek olun" çağrısı yaptı.

Cami inşaatına destek olalım
Özkan YILDIRIM
Bursa’mızın Osmangazi merkeze en uzak köylerinden güzel ve şirin Seç köy’ün çiçeği burnunda yeni muhtarı Hüseyin Türe ile Seçköy’ün  birçok sıkıntısı ve sorununu ele aldığımız detaylı bir röportaja iza attık.
 
Öncelikle Muhtarım bizleri Bursa’mızın en havadar, en güzel yörelerinden olan köyünüzde konuk ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Röportajımıza sizi tanıyarak başlayalım, sonrasında tabi bizlere  Seçköy hakkında bilgi verirseniz  sevinirim.
Ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum, köyümüze buralara kadar geldiniz bizlerle böylesine güzel bir çalışma yapıyorsunuz. Ben Hüseyin Türe, 1968 Seçköy doğumluyum, Doğma büyüme bu köylüyüm. Geçtiğimiz yılın Mart ayında yapılan seçimlerde aday oldum ve seçildim yeni bir muhtarım. Köyümüz 250 hane, bine yakın nüfusu var. Köyümüz büyük bir köydür. Köyümüzün geçim kaynağı rençberliktir. İncir var, üzüm var, zeytin var. Bilhassa üzüm ve incir çok yaygındır. Kiraz da var yani her türlü meyve vardır aslında. Bu bölgenin inciri çok tutulur ve ihracat da yapıldığını ayrıca  eklemek isterim.
 
GÖLET ÇOK ÖNEMLİ
• Muhtarım  aşağı-yukarı 9 aydır muhtarsınız bu süreçte Seçköy’de ne gibi değişiklikler oldu?
Bizim en önceliğimiz  gölet projemiz. Bununla ilgili  dilekçelerimizi verdik. Bununla ilgili birçok girişimde bulunduk. Hemen köyümüzün yakınından geçen akarsuyumuza bir gölet istiyoruz. Bununla ilgili birçok girişimde bulunduk ama maalesef bir yol alamadık, dediğim gibi köyün geçimi rençberlikle olduğundan,  incir, üzüm, zeytin, kiraz ve daha birçok meyve yetiştiğinden  sulamalı tarıma geçilmesi durumunda rekoltelerimiz çok çok daha fazla artacağı kesin. Ayrıca bu göletten civar köylerde yararlanabilecek. Avdancık, Selçukgazi, Muratoba, Dürdane, Karabalçık bütün bu köyler  göletten faydalanabilecekler. Bu bağlamda bu proje sadece bizim köyümüz için değil bu saymış olduğum köylere de büyük katkı  sağlayıcı kesin. Şu an biz ihracata incir üretimi bu halimizle  gerçekleştirdiğimiz düşünülürse sulamalı tarım neticesinde üretimimiz  kat be kat artacağı kanaatindeyim. Bu bizim için çok öncelikli bir konu, bununla ilgili devletimizin bütün birimlerinden DSİ’den, belediyelerimizden destek beklediğimizi ayrıca eklemek istiyorum.
 
YENİ BİR ALTYAPI ŞART
Köyümüzün altyapısı çok öncelerden yapılmış ve yeni  bir altyapı istiyor artık. Bazı sokaklarımızda ayrıca altyapı hiç yok. Borularla  karşı mahallelere bağlanmak zorunda kalınmış zamanında, bu durumlar tabi sıkıntı yaratıyor. Köyümüz, gittikçe büyüyor, eskiden göç veriyordu ama bu göçte durdu. Biraz önce belirttiğim gibi bu gölet projesinin hayata geçmesi durumunda hem bizim köyümüz için hem de çevre köyler için büyük bir değişimin ve gelişimin başlangıcı olacağı kesin.
 
• Peki Muhtarım seçimde kaç aday vardı? Nasıl bir seçim oldu bu konuya da ilgili bizlere bilgi verir misiniz?
 
SONSUZ TEŞEKKÜRLER..
Seçimde 2 aday vardı benimle birlikte eski muhtarda adaydı. Seçimi rahat bir şekilde kazandık şükürler olsun. Tabi vatandaşlarımızın, insanlarımızın desteği bu konuda yadsınamaz ben de onların bu güvenine layık olabilmek için geceli-gündüzlü aza  arkadaşlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz, yapacağız.
 
AZ ÇOK DEMEYELİM YARDIM EDELİM
 
• Muhtarım şimdi de gelelim köyün cami inşaatına. Tabii cami inşaatı devam ettiğinden eski okul binasında ibadetlerinizi yapıyorsunuz. Bu konuyla ilgili bizlere bilgi verir misiniz?
Eski camimiz 1960 yılında yapılmış o zamanın şartlarına göre pek elverişli değildi sonra tabi bayağı da eskidi 3 ay kadar önce camimizi yıktık şu an yeni camimizin temel düzenlemelerini yapıyoruz. Ayrıca eski camimizin yanında bir arsa vardı onu da yeni camimizin arsasına ekledik, yeni camimiz eskiye nazaran daha büyüyecek etrafı ile birlikte aşağı yukarı 800 metrekare. Allah razı olsun Osmangazi Belediyemiz kepçelerini gönderdi şu an demirini aldık, demirlerini bağlatıyoruz. Bu durumda  eski okulumuzu mescide çevirdik orada ibadetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Tabii sıkıntılarda yaşanmakta bu manada yeni yapılan camimizin işte projelerini de görüyorsunuz çok güzel bir cami olacak. Çok donanımlı bir cami olacak bu konuda yardım etmek isteyen hayırsever insanlarımızı hem ülke içerisinden hem de yurtdışından  destek bekliyoruz. Bu işte tuzum olsun diyorsanız bir tuğlası da benden olsun diyorsanız , bizlere destek olmanızı  bekliyoruz. Eski camimiz çok yıpranmıştı, bu köyümüz için büyük bir gereksinimdi ve bizler de elimizi taşın altına sokarak bu caminin yapımına başladık, İnşallah alnımızın akıyla  çıkacağız. Yeni camimiz  eski camimize nazaran   büyük olacak ,altı  bodrum olacak bu manada köyümüzde toplanan meyvelerin depolanmasıyla  ilgili güzel  bir yer olacağını  düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili yardım etmek isteyen kişilerin direkt bizlere makbuz karşılığı yardım edebilecekleri gibi  sayfamızdaki  hesap numaralarından da desteklerini , yardımlarını  gönderebilirler. Şimdiden bütün hayır  sever vatandaşlarımıza teşekkürlerimi göndermek istiyorum.
 
HER ŞEY SEÇKÖY İÇİN
Aday olduğum ilk seçimde beni destekleyen, oylarıyla Seçköy  Muhtarı olarak görev başına getiren Seçköy Mahallesi sakinlerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Osmangazi Belediyesi ile olsun Büyükşehir Belediyesi ile olsun her zaman aramız iletişimimiz çok güzel Belediyelerimizin kendilerine göre elbette  sıkıntıları var ama yine de bize yardımcı olmaya çalışıyorlar. Yardımsever vatandaşlarımızın yanı sıra Osmangazi Belediyemizden Büyükşehir belediyemizden  Yeni Camimizin inşaatı ile ilgili destek beklediğimizi ayrıca Müftülüklerimizin de maddi manevi her zaman inşaat sürecinde bizim yanımızda olmalarını bekliyoruz. Son olarak  bütün vatandaşlarıma sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.
 
Seçköy Mahallesi Muhtarı Sayın Hüseyin Türe İletişim: 
0532 596 74 06