Advert

Büyükşehir'de Kısa Vade Hedef Bursa 2035

Başkan Alinur Aktaş, şehrin kısa vade hedeflerini açıkladı: “Ulaşım, imar ve şehirleşmede 2035 yılına göre planlarımızı yapıyoruz. Bursa artık turizmle büyümeli. 2 Çinli, bir yerel firmayla Bursaray’ın sinyalizasyon ve Şehir Hastanesi ulaşım yatırımını konuşuyoruz.”

Büyükşehir'de Kısa Vade Hedef Bursa 2035

Ahmet KUNDAKCI

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleriyle BGC Lokali’nde buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehrin geleceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Aktaş, “Eldeki sayımlarla, verilerle 20 yıllık bir öngörüden dolayı 2035 yılını hedef koyduk. Bursa’nın nüfusu büyüyecek diye bekleyenler buna göre plan yapmasın. 2035 yılı nüfusu 3 milyon 900 bin olarak tespit edilmiş. Yüzde 30’luk bir büyümedir bunun adı. Yıldırım ve Osmangazi stabil kalıyor. Nilüfer'le birlikte şehir batıya doğru gelişiyor. Nilüfer bölünür mü bilemem ama şehrin batı tarafı büyüyor. Büyüyen ilçelerimiz var” dedi.

Bu şehir turizmle büyüyecek

“En kötü plan, plansızlıktan iyidir" anlayışından yola çıkmak gerektiğinin altını çizen Aktaş, "Bursa artık katma değeri yüksek, nitelikli yüksek teknolojili sanayilerle büyümek zorunda. Ne olursan ol yine gel mantığıyla sanayi Bursa’ya zarar getirir. Bursa turizmle alakalı atıl ve bakir alandır. Turizm gelişen yüzüdür. UNESCO miras listesi, dağ, deniz, İznik, Karacabey'deki longozumuz, Mustafakemalpaşa Suuçtu Şelalemiz… Yeter ki destinasyonlarımızı iyi tutalım. İstanbul'a yakınlığımız bir dezavantaj değildir. Turizmle büyümek şehri daha değerli kılacak, daha sorunsuz hale getirecektir. Eğitimli bir grup devrede olacak. Turizmi parlatmamız gerekiyor. Kültür turizmi, sağlıklı yaşlanma, termal turizmi. Ben eğitimi de konuşacağım. 2 tane üniversitemiz var. En büyük üniversite bizde. 90 bin öğrencisi var. Keşke bizim 20’şer bin öğrencisi olan 5 tane üniversitemiz olsaydı” diye konuştu.

Ova eylem planı

Ankara Yolu altında kalan yerler için 'Ova Eylem Planı'yla ilgili Yıldırım, Osmangazi belediye başkanları ve Vali İzzettin Küçük'le toplantı yaptıklarını belirten Başkan Aktaş, “Bakanlıkla paylaşacağız konuştuklarımızı. Öteleyerek bir yere varamayız. Birikmiş konular var. Hep gri çözülmez. Sanayicilerle konuşuyorum. Her hafta iki fabrika geziyorum. Sanayilerde doluluk yüzde 54, Deri Sanayi Bölgesi’nde doluluk yüzde 30, yeni yer açmak istiyorlar. İleri teknoloji sanayi bölgelerine ihtiyacımız var. Kyoto Belediye Başkanı Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ile konuştuk. Her oturduğumuzda ben yollar, ulaşım, master plan, raylı sistem anlatıyorum. Adam bana her oturduğumuzda karbon gazındaki oranı ne kadar düşürdüklerini, kültür sanat faaliyetleri, asayiş olaylarının azaldığını, uluslararası organizasyonlara yaptıkları ev sahipliğini anlatıyor. Şehri nasıl yaşanabilir hale getirdiğini anlatıyor. Bursalılar ulaşımı çok konuşuyor ama bundan sonra kalite ve huzur istiyor. Bursa yığınlar halinde nüfus kalabalığı ile yaşayacak şehir değil. Daha huzurlu, güvenli, gezecekleri, alışveriş yapacakları şehir istiyor. Bunu altyapı ile hazırlamak lazım. 10 bin kişiyle yapılan araştırmada, Bursa 2026 projeksiyonu, yani kuruluşun 700. yılına atıfta bulunarak yapıldı. Yapılan görüşmelerde 4-5 farklı konu üzerinde yoğunlaşarak şehrin ortak söylem ve beklentilerini bulmaya çalışıyoruz. 2035 projeksiyonunu Kasım ayında açıklayacağım. Birileri eleştirecek. Bundan sonraki ulaşımla ilgili yatırımlarımız 3-6 sene sonra ne olacak, onu bileceğiz” şeklinde konuştu.

Fantezi hatlar

İpekböceği olarak bilinen T1-T2-T3 hatlarının tamamen fantezi olduğuna dikkat çeken Aktaş, şunları söyledi: “T2 hiçbir şekilde işletilmesiyle alakalı kendi kendini finanse etmiyor. Entegre olmuyor. Demirtaş OSB’yi işin içine katmazsan, 8100 metrenin önemi yok. Beraberinde Çalı, Kayapa, Hasanağa gelişiyor. Gelişecek, burayla alakalı ulaşımla ilgili plan yapmadıktan sonra raylı sistemi merkezde gezdirmenin anlamı yok. Acemler’in trafik yükü için farklı kombinasyonlar gerekiyor. Bursaray’ın 20 milyon Euro sinyalizasyon yatırımı önemli. Acilen bekleme süresini azaltmamız, daha fazla yolcu taşımamız lazım. T2 farklı format, metro farklı formatta. Ortak yapmazsan, birbirinden bağımsız şekilde olmamalı. Kesinlikle ortak kombinasyon oluşturmamız lazım. T2 yerine metrobüs olsaydı çok daha ucuz bir maliyetle bu iş yapılırdı. Beşyol Kavşağı’nı tartışıyoruz. Ocak ortasına kadar firmaya süre verdik. Yeni yapılan kavşağın kolları için orayı kamulaştırma yapmamız lazım. 120 milyon lira bedel çıkıyor. Farklı geçiş yöntemi, hemzemin geçiş yöntemi üzerinde çalışıyoruz. Bu kadar bedel ödemeden çözüme kavuşturacağız.”

HER ŞEYİ ANKARA’DAN BEKLEMİYORUZ

Her şeyi Ankara’dan beklemediklerinin altını da çizen Aktaş, “Ben her ay Cumhurbaşkanımızın başkanlar toplantısına katılıyorum, iki ayda bir Cumhurbaşkanımız toplantı da yapıyor. Ankara fotoğrafını iyi okumaya çalışıyorum. Cumhurbaşkanımızı moralli gördüm. ‘Türbülanstan geçiyoruz. Elinizdeki yarım işleri tamamlayın, yeni büyük işlere başlamayın seçim öncesi sıkıntı yaşarsınız’ dedi” ifadelerini kullandı.

Çakma ve şantajcı gazeteciler üzerine

Başkan Aktaş’ın ziyaretinde gazeteci kimliğiyle bazı kişilerin şantaj yaptığı iddiaları da gündeme geldi. Aktaş, Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Halkla İlişkiler Derneği ve yerel yönetimlerin basın temsilcilerinin katılımıyla yapılacak toplantıya katkı koyacaklarını belirterek, “Gerçek gazetecilerin bu tür çalışmalarına ve meslekten olmayanların ayıklanması konusuna yüzde 100 destek veriyorum. Sapla samanı ayırmak lazım. Kimi gazeteler günlük haftalık olabilir. Dergiler, yayınlar. Bu işi yapanların kuralları vardır. Şantaj ve tehditlere en son pabuç bırakacak adamım. İsim vermek istemiyorum. Eleştiri yapabilir. Tehditle, şantajla yıldırmayla bir sonuç alınamaz. Biz gereken katkıyı veririz” dedi.Timsah Arena için son tarih Mart

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, stadyumda yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak elektrik ve mekanik eksikliklerinin tamamlanması için 90 gün süre verdiklerini, Timsah çenesinin ise projelendirildiğini ve Mart ayında biteceğini söyledi. Stadyumun isim hakkının satılamadığını da ifade eden Aktaş, “Forma reklamı ve diğer reklamları satmak da meziyet. Bursaspor pazarlama konusunda daha aktif ve esnek olmalı. Stadyum, yaşam alanı olur merkez olur, milyon milyon para gelir. Ben olsaydım yeni stadı buraya asla yapmazdım. Eğer yeni bir şey yapılacaksa mevcut yer kalsın derdim” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500