Advert

Bursa’ya ‘ekonominin Oscar’ları adı uydu mu,uymadı mı?

Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın konuşmasında ‘Zaferin Cephanesi Üretimdir’ sözünü pek sevdim.Neden mi? Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’da İzmir İktisat Kongresi’nde söylediği“Askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun iktisadi zaferlerle taçlanmadıkça sonuçsuz kalır”sözünün ne kadar anlamlı ve önemli olduğunun altı ancak böyle güzel çizilebilirdi.

Bursa’ya ‘ekonominin Oscar’ları adı uydu mu,uymadı mı?

OSMAN GÜRÇAY

Bunu düşünmeden önce şu meşhur Oscar kimmiş, kimlerdenmiş, ne menem bir şeymiş onu hatırlayalım istiyorum. Oscar, isim bulma ve patent başvurusu konusunda dünya birincisi olan ABD’nin icadıdır.

Oscar kimdir?

ABD’de sinema dalında verilen heykelciğin resmi adı Akademi Başarı Ödülü olsa da 1934’ten bu yana Oscar Ödülleri ismi kullanılıyor. Akademi de 1939’dan itibaren ödüllerinde Oscar ismini kullanmaktadır. Bir rivayete göre, Akademi Kütüphane Memuru Margaret Herrick, heykeli ilk gördüğünde, “Oscar amcama ne kadar benziyor” demiş, bir başka söylentiye göre ise Aktris Bette Davis heykele ilk kocasının adını vermiştir. Nobel Ödülleri bazen siyaset koksa da Oscar Ödülleri yedinci sanat sinema dünyasının en prestijli ödülleridir. O kadar ki bütün dünya törenleri bile büyük ilgi ile takip etmektedir.  Alternatif olarak en kötülerin seçildiği Altın Ahududu Ödülleri’ni (RazzieAwards) bile yaratmıştır.

Gelelim bize…

2014 yılında 215.000 patent başvurusu yapılmıştır. ABD, 61 bin 492 patent başvurusuyla dünyada en fazla patent başvurusu yapılan ülke olurken sırasıyla Çin ve Japonya ilk üçü oluşturmuştur. Türkiye’nin 2013’teki 805 patent başvuru sayısı ise 2014’te 802’ye gerilemiştir. Bu tablo bir anlamda bizim ekonomik geleceğimizin karanlık yol haritasıdır. Bu kötü alışkanlık bizi düşünce tembelliğine itmiş ve Batı’nın bulduğu isimleri kullanarak yaptığımız etkinliklere çakma prestij sağlama huyunu kazandırmıştır.

Bizde kayışı çekene

Mehmetçik denir!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından AKKM Merinos fuaye ve salonlarında bu yıl 43.’sü gerçekleştirilen ‘Ekonomiye Değer Katanlar – 2016’ sıfatını hep sevdim ama ‘Oscar’ ismine hep itirazım oldu. Bence “Mehmetçik Ödülleri” olabilir ama fazla askeri bulunursa Bursa ekonomi tarihinde iz bırakan ‘İpek, Koza’ gibi ürünler ve hatta BTSO Kurucu Başkanı ‘Osman Fevzi Efendi Ödülleri’bile olabilir. Marka yaratmak için çakma taklit isimler değil, ödüllerin içinin dolu olması yeterlidir diye düşünüyorum.

Törende neler oldu…

Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın konuşmasında ‘Zaferin Cephanesi Üretimdir’ sözünü pek sevdim.

Neden mi?

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’da İzmir İktisat Kongresi’nde söylediği “Askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun iktisadi zaferlerle taçlanmadıkça sonuçsuz kalır”sözünün ne kadar anlamlı ve önemli olduğunun altı ancak böyle güzel çizilebilirdi.

Törene katılan Bursa Milletvekili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise 2016 yılında yaşanan olumsuzluklara vurgu yaparak “Yaşananlara rağmen özgüvenimiz arttı ve bütün bu fırtınalar karşısında hedefine yürüyebileceğini gösteren ülkemiz, 2017’de büyük başarılara imza atacaktır” dedi.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Her şeye rağmen dimdik ayaktayız. Bursa, tüm zorluklara rağmen büyümesini muhafaza etmiştir. 2016 yılında ödül almak istisnai bir durumdur ancak ekonomiye katkıda bulunan herkesin kutlanması gerekir” diyerek gecede önemli mesaj verdi.

 

Konuşmaların ardından 8 kategoride 71 ödül protokol tarafından sahiplerine verildi.

 

Gecenin eksikleri de vardı... Neler miydi onlar?..

 

  1. Mevkiler makamlar geçici, o görevlerde bulunanlar ise emanetçidir. BTSO Bursa’nın, hatta Türkiye’nin en güçlü örgütlü ekonomik kurumlarından biridir. Bu tür gecelerin tek sahibi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerinin bütünüdür. Hiçbir siyasi yanı ve yönü olmamalıdır. Bütün vekillerin ve Bursaiş dünyasının önemli iş adamlarının katılmasını umduğum ama bulamadığım törenin bir ayağı kısa kalmıştır.
  2. Başkanlar yönetim kurullarını seçerken çok dikkatli davranmalı, ağır abilerin olduğu bir yönetim oluşturmak lobi kurallarının ilk maddesidir.
  3. BURULAŞ’a yılın mağduru ödülü verilmesi gerekirdi ve İstanbul İl Başkanlığı yapmış olan Sayın Bakan’a, İBB Topbaş yönetiminin, BURULAŞ’a dolayısıyla Bursa halkına çektirdiği zulüm anlatılmalıdır.

 

Gecenin aklımda kalanları bunlardı…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500