BURSA
Giriş Tarihi : 04-03-2020 08:33   Güncelleme : 04-03-2020 08:33

Bursa’ya can ekonomiye güç

Büyükşehir Belediye Meclisi, olağanüstü toplantı ile yerli otomobil fabrikasının kurulacağı alanda imar değişikliğini oy birliğiyle kabul etti. Başkan Aktaş, fabrikanın Bursa’da yapılacak olmasının ciddi bir açılım sağlayacağını belirterek, “Ekonomimiz yan sanayi anlamında güç kazanacak ve canlandacak” dedi.

Bursa’ya can ekonomiye güç
Özlem ATAÇ 
Bursa Büyükşehir Belediyesi Mart ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Sadece 5 madde üzerinde gerçekleştirilen toplantıda, Gemlik’te yerli otomobilin üretileceği askeri alan olan söz konusu yerin sanayi alanına dönüştürülmesiyle ilgili plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca (TOGG) yapılacak yerli ve milli elektrikli otomobilin aralık ayında Gebze’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, otomobilin Gemlik’te üretileceğini müjdelemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gemlik’te askeri alan olan 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinin yerli otomobile ayrılacağını söylemişti.
 
OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ
İmar planlarında askeri alan olarak görülen yerin sanayi alanına alınmasıyla ilgili karar için Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantıda Gemlik İlçesi Gençali Mahallesi 1753 parsele ilişkin 1/100.000 ölçekli Bursa İli Çevre Düzeni Plan Değişikliği ve Plan Notu İlavesi görüşüldü. İmar Komisyonu’nca uygun görülen, Cumhurbaşkanlığı kararı ile yerli ve milli imalatlara yönelik ülke sanayi stratejisi kapsamında sanayi alanı oluşturulabilir hükmü eklenmesine ilişkin 1/100.000 ölçekli Bursa ili çevre düzeni planı değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca yerli ve milli elektrikli otomobil için sanayi alanına alınan yerin 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000’lik planları da oy birliğiyle Meclis’ten geçti.
 
SERTASLAN’DAN TEPKİ 
Meclis’te gündeme gelen ‘Planlama bölgesinde yeni sanayi alanı oluşturulmayacaktır. Ancak Organize Sanayi Bölgesi, Özel Organize Sanayi Bölgesi, Endüstri Bölgesi, Özel Endüstri Bölgesi, Münferit Yatırım Yeri Cumhurbaşkanlığı kararı ile Yerli ve Milli İmalatlara Yönelik Ülke Sanayi Stratejisi kapsamında sanayi alanları oluşturulabilir’ notuna Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, tepki göstererek, “Cumhurbaşkanlığı kararıyla yerli ve milli imalathanelere yönelik sanayi alanları oluşturulabilir. Bu yeterliydi. Neden böyle bir şey yazıldı? Sonra vazgeçerek OSB mi kuracağız oraya?” diye sordu. Başkan Aktaş ise “Yerli ve milli otomobil parçalarının hepsinin bir fabrikada üretileceğini mi zannediyorsunuz? Bu fabrikanın buraya yapılması Bursa ekonomisine yan sanayi anlamında güç verecek ve canlandıracak. Fabrika Kestel’e, Yenişehir’e, Orhaneli’ne ve birçok yere faydası olacak. Otomotivde yüzlerce parça var. Bu madde beni rahatsız etmedi” şeklinde cevap verdi. 
 
ŞEHİR EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI
Bursa’da yerli ve milli elektrikli otomobil üretecek fabrika yapılacak olması ve yan sanayide de ciddi bir açılıma sebep olacağı için heyecan duyduklarını dile getiren Başkan Aktaş, “2018 yılı Mart ayında külliyede Sayın Cumhurbaşkanımızla yaklaşık bir saat görüşme yaptım. Bu söz konusu yeri de ben söyledim. Askeri hara olarak kullanılan alanın ülke ekonomisi, şehir ekonomisi açısından rantabl kullanılmadığını ifade ettim. Orada yapılan işlemleri asla küçümsemiyorum onlar da çok önemli hizmetler ancak burayı ülke ekonomisine daha iyi kazandırabilir miyiz? Onu paylaştım. Bu aldığımız kararın hem ülke ekonomisine hem kentimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.