BURSA
Giriş Tarihi : 11-02-2020 00:26   Güncelleme : 11-02-2020 00:26

Bursa’nın turizmdeki yüz akı...

Yerli ve yabancı turistlerden görmüş olduğu ilgi neticesinde adı ülke sınırlarını aşarak yurt dışına yayılan tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile ünlü 700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık’ımızın İki dönemdir muhtarlığını yürüten Emin Yavuz ile birçok konuyu detaylarıyla ele aldığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Bursa’nın turizmdeki yüz akı...
• Muhtarım ,öncelikle bizleri ağırlamış olduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz?
 
DEĞİŞİM DEVAM EDECEK..
Ben de sizlere bana böylesine güzel bir fırsat verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Ben Emin Yavuz. 1983 Bursa doğumluyum. Muhtarlığa kadar deri işi yaptım. Çanakkale Biga'da kendi sanayimiz vardı orada, sonrasında tekrardan geri döndüm zaten hiçbir zaman burası ile bağımızı koparmamıştık. 2014 yılında da mahallemize köyümüze daha iyi hizmet getirmek için, eksiklikleri daha kolay bir şekilde giderebilmek için  aday oldum. 2014 seçimlerinde üç aday vardı rahat bir şekilde seçimi aldım. Geçtiğimiz sene yapılan 2019-Mart seçimlerinde de yine üç aday vardı o seçimi de güzel bir şekilde kazandım. Bu manada tabii her iki seçimde de bana oy veren bütün mahalle sakinlerime teşekkür etmek istiyorum. Ben bana oy verse de vermese de herkesin muhtarıyım Cumalıkızık’ın  iyiliği için güzelliği için elimizden geldiğince  geceli-gündüzlü çaba harcıyoruz.
 
BİR ÇOK SORUNU HALLETTİK
•      Peki Muhtarım 6 yıla yakındır görevdesiniz, bu süreçte Cumalıkızık'ta neler değişti?  Nelerin değişmesine aracılık ettiniz?
Ufak ufak ilerliyoruz, ıslah çalışmaları, köy yolunun yapılması, tezgahlardan çok şikayet vardı pazar tezgahlarından o sorunu  hep  beraber herkesle istişare yaparak hallettik. O dönem belediye karşı çıkıyordu, hepsinin gönlünü hoş tutarak başardık çok şükür ama  biraz tabi problemler var onları da peyderpey halledeceğiz. 
 
Cumalıkızık 2 sokaktan ibaret değil
 
• Muhtarım  görüldüğü üzere bu süreçte acil ihtiyaçları Cumalıkızık'ta yerine getirmişsiniz. Turizm açısından olabilir, hem de  burada yaşayan insanlarımız açısından olabilir, şunlar da olsun diyebileceğiniz istekleriniz var mı?
Elbette var. Mesela   Kilise deremiz var burada o dere boyunun ıslah  edilmesini istiyoruz peyzaj çalışmaları ile ilgili diğer alanları ile birlikte donatılarının oluşturulmasını  istiyoruz. O tarafında aktif hale getirmemiz lazım. Sonuçta 2  sokaktan ibaret değil  Cumalıkızık. Diğer bölgelerimizin de mutlaka aktif olması tarihi doku korunarak yapılması lazım.
 
BİR KAÇ SIKINTIMIZ VAR..
Mesela Cumalıkızık Köy Yolu 50 seneden beri hiç asfalt görmedi. Değirmenönü’nden Cumalıkızık’a çıkan yoldan bahsediyorum orada topu topu 1.700 metrelik bir yol var bu yolun düzenlenmesini istiyoruz, yol çok bozuk. Hatta Değirmen önünden Ankara Caddesi'ne bir viyadükle yolumuzun Bursa'ya bağlanması durumunda çok daha rahatlık olacak, kolaylık olacak. Büyükşehir'in asfalt şantiyesi var Değirmenönü'nde hiç Değirmenönü içerisine girmeden asfalt şantiyesinin arkasından 7-8 metrelik yol verseler oradaki benzinliğe gelmeden Bursa yönüne dönülebilir, çünkü mecburen şu an köyümüze gelen turist otobüsleri, minibüsleri v.s.  Gürsu kavşağından dönmek zorunda kalıyorlar tabii bu da maddi açıdan olduğu gibi, zaman açısından da sıkıntı ortaya koyuyor. Fakat buraya böyle bir viyadük  olması durumunda hem 40 bini aşkın nüfusu ile Değirmenönü’ne hem bize hem Hamamlıkızık’a ve bölgedeki diğer yerleşenlerin yararına olacaktır diye düşünüyorum.
 
ASLINA UYGUN TADİLATLAR YENİDEN BAŞLAMALI..
Valiliğin desteği, Yıldırım Belediyesi'nin projeleriyle  mahallemizdeki eski evler aslına uygun vaziyette tadilat görüyordu, maalesef onlar da bir yıldan beri durdu. Bu projenin bir an önce  canlanmasını bekliyoruz. Bir çok ev yapıldı ,ama maalesef  bir çoğu da  yapılamadı. Bu da elbette sıkıntı yaratıyor. Ayrıca  aciliyeti olan yerler var bazı  yapılar var ki, göçtü göçecek. Burası sonuçta turistik bir yer birçok turist geliyor ve bir kaza bela olacak  diye  çok korkuyoruz. Mutlaka bu binaların ve bu projenin tekrardan canlanması ile elden geçmesini  bekliyoruz.
HERKESE KAPIM AÇIK
 
•      Son olarak Muhtarım 2014 ve 2019 seçimlerinde sizi yalnız bırakmayarak  Cumalıkızık'ta oylarıyla muhtar olmamızı sağlayan Cumalıkızık halkına  neler söyleyeceksiniz?
 
 
Bizi destekleyen desteklenmeyen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum, güzel şeyler mahallemize katabilmek için burada uğraş veriyoruz. Benim kapım herkese açık bundan önceki dönemlerde belki %30, %40 insanımız  muhtarlığa hiç girmemiştir ama şimdi herkes geliyor. Öğrencilerimiz internetten buraya gelip ders bile çıkartıyorlar. Mahallemizdeki 189 hanede 750 nüfusumuz vardır. Ben bütün insanlarımızın muhtarıyım elimizden geldiğince güzel hizmetleri getirmek için gece gündüz çalışıyoruz, birkaç eksikliğimiz var bu konularda hem Büyükşehir Belediyesi, hem de Yıldırım Belediyesi'nin bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz. Çünkü burası turistik bir bölge, köy eski tarihi Osmanlı köyü. Bu bağlamda buradaki bu eksiklikleri yerine getirirsek turistik gelişim çok daha hızlı olacak çok daha parlak olacak diye tahmin ediyorum. Buradan başta Cumalıkızık mahallesi sakinleri olmak üzere bütün Bursalılara  sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.