Advert
Advert

Bursa’nın kar ile imtihanı…

Geçen yılın son günlerinde 30-31 Aralık’ta İnegöl üzerinden gelip şöyle bir bakıp geçen kar, Bursa’ya bu kez senenin ilk karı olarak ultra her şey dahil üç gün konaklama yapacağını davullar çala çala, medya üzerinden bağıra çağıra geldi.

Bursa’nın kar ile imtihanı…

Osman GÜRÇAY

Hal böyle olunca belediyelerin yan yattık, çamura battık, gafil avlandık, hazırlıksız yakalandık bahaneleri ile sorumluluktan sıyırma şansları kadük oldu.

Akşam yağmurla yattığımız gecenin sabahında bembeyaz bir Bursa’ya uyandık. Bu kez Bursa yöneticileri uyumamıştı ve geleni karşılamak için önlemlerini almışlardı. Hafta bile sanki kendini ayarladığından sonuna denk gelmiş ve okullar tatil olacak mı sorusunu sordurmamak için günü cumartesi olarak seçmişti. Benim araç kar tarafından istila edildiğinden, Kundakcı mevcutlu olarak getirilmem ve kar yazmam için fetva yayınlamış olduğundan pazar tatilim sizlere ömür oldu.

Gazeteye gelirken seyrettiğim alem öncelikle kar lastiği bilincinin genellikle yerleştiğini ve olmasa da olur diyenlerin bayıra sarmış tosbağa gibi süründüğünü gösterdi.

İlçelerle canlı bağlantıya geçtiğimde, Keles’te kar kalınlığının Bursa’dan az olmasına şaşırdım ama Ekmekçi evlat ‘bu akşama kadar farkı kapatarak ikiye katlarız’ dedi ve Bursa yolunun açık olduğunu ekledi.

Sevgili Ahmet’ten, İnegöl ve Mezitler geçen kar yağışında olduğu gibi kar ile çetin bir mücadeleye girişmiş ve ‘yolları açık tutmak, yolda kalanlara destek vermek için kırmızı alarm seviyesinde çalışıyorlar’ bilgisini aldım.

İznik’ten Süleyman Bilir ve Gürol Kavuk yolların durumunu anlatırken görseller ile destek verdiler. ‘İznik-Bursa yolu açık ama kabak lastiklere kapalı’ dediler.

Mudanya’nın kuzeybatıdan gelen akımlara karşı zorlandığını bildiğimden Hüseyin Esen’i aradım ve ‘haliniz nicedir’ diye sordum. ‘Ben evden çıkmakta zorlanıyorum ama Mudanya-Bursa yolu ve ana arterlerde sıkıntı yoktur’ dedi. ‘Köy yollarında geçici duraksamalar dışında hayır dua almaya devam ediyoruz’ diye ekledi.

Bursa son yıllarda böyle bir kar atağı yaşamadı, işin ve kışın fıtratında olan yüksek yerlerdeki yerleşim bölgelerindeki köy yollarında ulaşım sıkıntısı olduğu haberleri de geliyor.

Kriz masasının bu sorunu da gerçekten bilenlerle en kısa zamanda çözmesini diliyorum ve sigortacılık hasarda belediyecilik zor zamanda belli diye ekliyorum.

60’lı yıllarda en kralını yaşadığımız, mahallece merdivenlerle kaydığımız, pekmez ile karıp kar şerbeti yaptığımız günleri hatırlatan kar yağışının bize yaz aylarının su sigortası olarak geldiğini unutmayalım ve hoş karşılayıp, hoş gönderelim.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500