BURSA
Giriş Tarihi : 26-06-2020 09:14   Güncelleme : 26-06-2020 09:14

Bursa’nın incisi

Türkiye'de vatandaşlar, salgın sonrası kalabalık ortamlardan kaçarak doğaya yöneldi. Vatandaşlar özellikle, hafta sonları şehir merkezinde kalmayarak aileleri ile birlikte doğa gezisine çıkıyor. İşte tam bu noktada Bursa’nın en çok turist çeken köyü Gölyazı Tarih kokan eşsiz güzelliğiyle size kucak açıyor.

Bursa’nın incisi

Özlem ATAÇ

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, doğaya olan ilgiyi artırdı. Birçok vatandaş salgın sonrası kalabalık ortamlardan kaçarak doğaya yöneldi. Ulubat Gölü'nün göz bebeği olan Gölyazı Köyü desalgın sonrası ziyaretçilere keyifli zaman geçirmenin mekanı oldu. Köy girişinin arka kısmında ise antik bir kent bulunmakta ve gelen ziyaretçiler de görebilmektedir. Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı köyü, Uluabat Gölü kıyısında yer alan eşsiz gün batımı manzarası, sıcakkanlı insanları ve el değmemiş doğasıyla Türkiye'nin en güzel yerleşkesinden birisidir. Kurtuluş savaşı sırasında Rumların yaşam sürmüş oldukları yerlerin başında bulunan Gölyazı Köyü ardından mübadele yolu ile Türklerin eline de geçmeyi başarmış bulunuyor. Köy girişinin arka kısmında ise antik bir kent bulunmakta ve gelen ziyaretçiler de görebilmektedir. Bölge sit alanına sahiptir. Köy meydanına geldiğiniz de ise çınar ağaçlarını kahvehane ve camileri göreceksiniz. Tarihi Roma dönemine kadar giden bu köye pek çok turist ziyaret etmektedir. Üstelik bu yerde Roma döneminden kalan evleri de görebilmek son derece mümkündür diyebiliriz.

TAM BİR KUŞ CENNETİ

Köy, geçim kaynaklarını hem balıkçılık hem de zeytincilik ile geçirmekte ve tarih kokusunu içinize çekebileceğiniz nadide yerler arasında bulunmaktadır. Üstelik günümüz de Gölyazı Köyü Apollon Krallığının merkezi olarak da bilinmekte olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda köy de her sene aksatılmadan düzenlenen bir leylek şenliğinin de yapıldığını söyleyebiliriz.  İnce bir yarım adanın üzerine kurulmuş bir köyün kıyısında bulunan Ulubat Gölü tektonik bir çöküntü sonucu oluşmuştur. Tam da bu sebeple oldukça sığ olan göl, hem yüzmeye uygundur hem de yanında nulunan kayıklarla açılıp Gölyazı'ya ufaktan bakabileceğiniz tanıda dayulmaz anlar vaat etmektedir. Gölyazı'nın diğer bir özelliği de birbirinden farklı pek çok kuş türünü gözlemleyebileceğiniz bir kuş cenneti olmasıdır.

BÖÇEKÇİLİK, TARIM VE BALIKÇILIK

Nilüfer ilçesinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlamanın yanı sıra özel aracınız ile de Ulubat Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Kolay bir şekilde gidebileceğiniz bu yerde harika zamanlar geçirebilirsiniz. Tarihi Tarih kokan bir belde olan Gölyazı, eski dönemlere kadar uzanan bir tarihi barındırmaktadır. Roma dönemin de Rumların yaşamış olduğu yerlerin başında yer alan Gölyazı Köyünün doğal güzellikleri sayesinde de M.Ö. 1. yy’da gelişen antik- kentin ise Hristiyan döneminde de fark edilerek önem gösterildiğinin altını çizebiliriz. Osmanlı akınları sonrasın da 14. yy’da, doğal güzelliklerin adresi olan Gölyazı Köyü’ne ziyaret başlamıştır. Osmanlı dönemin de Gölyazı Köyünde yaşayan Türk halkı yaşamını sürdürebilmek adına ipek böcekçiliği, tarım ve balıkçılık yapmaktaydı.