Advert
Advert

BURSA’DA 14,6 OLAN SEZARYEN ORANI YÜZDE 5 AZALTILDI

Bursa Kamu Hastaneleri Tıbbı Sağlık Başkanı Dr. Elif Güler Kazancı Bursa’da başladıkları 'Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi' uygulamasıyla 14,6 olan primer sezaryen doğum oranının yüzde 11’e düşürüldüğünü belirti.

BURSA’DA 14,6 OLAN SEZARYEN ORANI YÜZDE 5 AZALTILDI

 

Ali EŞREF UZUNDERE

“Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi” Türkiye Koordinatörü ve Bursa Kamu Hastaneleri Tıbbı Sağlık Başkanı Dr. Elif Güler Kazancı, proje için Pilot il seçilen Bursa’da yaptığımız uygulamayla 14,6 olan primer sezaryen doğum oranını yüzde 11’e düşürüldüğünü bildirdi.  Dr. Kazancı;” biz ilk sezaryeni durdurursak, o kadını kazanmış oluruz” dedi. Dr. Kazancı,  2016 yılı başında Sağlık Bakanlığı’nın Doğum eylem Planı’na destek olmak amacıyla Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğince konulan “Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi” uygulamasıyla ilgili a gazete'ye açıklamalarda bulundu.  DR. Kazancı,  Bir yıl süre ile Pilot il seçilen Bursa ve Afyon’da uygulanan projeden olumlu sonuçlar elde edildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığının projenin ülke genelinde uygulanması için alt yapı çalışması başlattığını söyledi.

BİZ İLK SEZARYENİ DURDURURSAK...

Bundan sonra o kadını kazanmış oluyoruz ki sonraki doğumlarını da normal doğum olarak gerçekleştirecektir.Sağlık Bakanlığı tarafından;  ülkemizde sezaryen oranlarının düşürülmesi, normal doğumun teşvik, ebelerin mesleki yetkinliklerinin artırılması, uzman ebelik sisteminin gelişmesi, doğumda annenin psikolojik hazırlığı ve ağrı korkusunun aşılması, doğumun anneye ve bebeğe faydaları başlıkları altında oluşturulan “Doğum Eylem Planı’ başlattığını,  hatırlatan Dr. Kanancı, bu kapsamda hazırladıkları  ““Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi” projesinin Kamu Hastaneleri kurumunca benimsenerek, uygulama için Bursa ve Afyon illerinin Pilot bölge olarak seçildiğini belirtti.

Bir yılda 5 bin 513 doğum gerçekleşti

“Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi Türkiye koordinatörü Dr. E.Güler Kazancı,Bursa’da Zübeyde hanım Doğum Evi ile İnegöl Devlet Hastanesi, Afyon'da da Devlet Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde bir yıl süre ile uyguladıkları Projen ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:Proje, bir yıl süre ile söz konusu illerdeki hastanelerde uyguladık. Züyebde Hanım Doğum hastanesi Bursa’nın en çok doğumun yapıldığı bu hastanede bir yılda 5 bin 513 doğum gerçekleşti. Afyonda bu sayı 2 bin 600, İnegöl devlet hastanesinde ise bin 637 doğum gerçekleşti.  Biz burada açtığımız gebe okullarında beş bin gebeye eşleri ve yakınları ile birlikte doğum konusunda eğittik.

Ebe sayısı yeterli olsa...

Türkiye’de sezaryenle doğum ortalaması; özel hastaneler dâhil yüzde 50’nin üzerende hatta yüzde 70’lerdedir. Bizim şu anda Bursa ve Afyon’da uygulamaya koyduğumuz proje ile bu Primer sezeryan, yani (annelerin ilk doğumları) kamu hastaneleri Türkiye ortalaması yüzde 15, bu durum özel hastanelerde yüzde 50’dir. Doğum olayının yoğun olarak yaşandığı Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi’nde bu oran, bir yıl öncesinde 14,6 iken şu anda yüzde 11’e düştü. Yanı proje ile primer sezaryenle doğumlarda yüzde 5’lik bir düşüş sağladık. İnegöl Devlet hastanesinde ise oran yüzde 10,8’e düştü. Bu oran ülkenin en büyük başarısıdır. Bu başarıda Bursa’nın ve bu işin koordinasyonunda olan herkesin payı vardır.”Ebe sayısı yeterli olsa, biz bu oranı daha da aşağılara düşürürüz.Diğer pilot il Afyon’da bu primer sezaryen oranı yüzde 10’a düştü.Türkiye’de yüzde 5’lik ve 10’luk düşüş çok anlamlıdır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500