Advert

Burnunuzu fazla kurcalamayın

Op. Dr. Ertan Yıldırım, burun ameliyatlarının sadece yüzde doğal ve estetik görünüm oluşturmak amaçlı değil, solunum yolu deformasyonlarında rahat nefes almak için de uygulandığını söyledi.

Burnunuzu fazla kurcalamayın

Yüz yapılarının en önde geleni ve en belirgin olanının burun olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ertan Yıldırım, burnun görünüşü diğer yüz yapılarının genel görünümünü etkilediğini, bunun yanı sıra burun nefes almada ve alınan havanın akciğerlere ulaşmadan önce hava akımının ve nemlenmesinin ayarlanmasında görevli olduğunu söyledi. Op. Dr. Ertan Yıldırım, “Burun dış görünüm bozuklukları, hava yolu bozukluğu yapan burun içi sorunlarıyla sıklıkla beraber görünür. Burun şekil bozuklukları, daha önce geçirilmiş kazalara, kalıtımsal yapıdan kaynaklanan bozukluklara veya diğer bazı nedenlere bağlı gelişebilir. Burun baş yukarı kaldırılıp karşıdan bakıldığında bir üçgene benzetilebilir. Burun yan duvarları üçgenin yan duvarlarını, burun orta bölmesi (burnu iki eşit deliğe ayıran bölme) merkez destek yapısını oluşturur. Burun kırıldığında veya kazaya uğradığında burnun dış duvarları (burun kemikleri) ve aynı zamanda burun orta destek yapısı (burun orta bölmesi) sıklıkla hasara uğrar. Burun orta bölmesi eğilir ya da kırılırsa burundan hava geçişine engel olur. Burun orta bölmesini düzeltmek için sıklıkla burun dış ve aynı zamanda iç yapılarının da düzeltilmesi gerekir” dedi.

MÜKEMMEL BURUN  TİPİ YOKTUR
Burnun yapısal olarak çok karmaşık bir yapı olduğunu, herkese has yapısı ve görünüşü dolayısıyla yüz yapısına uygun şekilde cerrahi yapılması gerektiğini önemle vurgulayan Op. Dr. Ertan Yıldırım şu uyarılarda bulundu: “Mükemmel bir burun tipi yoktur ve aynı burun herkese yapılamaz. Herkesin yüz yapısıyla dengeli olarak yapılabilecek bir burun estetiği vardır. Bariz ve istenmeyen burun karakterlerinin düzeltilmesi amaçlanır. Yani mümkün olan en az cerrahi işlemle amaca ulaşmak hedeflenir. Birincil cerrahi işlemlerden sonra yüzde 2 ila 5 hastada küçük düzeltme ameliyatları gerekli olabilmektedir. Burun yapıları karakteristik olarak kendilerine hastırlar ve aşırı derecede cerrahi müdahale yapıldığında yeniden düzeltmek çok zordur. Bunun için ilk cerrahide koruyucu davranmak ve gereken en az cerrahi müdahaleyi yapmak çok önemlidir. Burun ameliyattan sonra son şeklini ancak 6-12 ay sonra almaktadır. Eğer ikincil müdahaleler gerekecekse (bazı özel durumlar hariç çarpma, iltihap) bu süre beklenmelidir. (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500