Advert
Advert

Bu yerleşke öğrenci şehri olarak kalsın Görükle terörle anılmasın

Son zamanlarda yüz kızartan eylemlerin konaklama noktası haline gelen Görükle'ye sahip çıkılmazsa, adı ‘öğrenci şehri’ yerine ‘terör şehri’ olarak hafızalarda yer edinmeye başlayacak.

Bu yerleşke öğrenci şehri olarak kalsın Görükle terörle anılmasın

 

Semih ŞAHİN

Sessiz sakin bir öğrenci şehri olarak Bursa'nın örnek gösterilen yerleri arasındaki bulunan Görükle, son zamanlarda yaşanan terör olayları nedeniyle şehrin en tehlikeli bölgelerinden biri haline geldi. Sessizliğine nazar değen Görükle, son zamanlarda şer odakların rahatça barınabildiği bir yer olarak akıllarda yer edinmeye başladı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında Ulu Cami'de meydana gelen canlı bomba saldırısı Görükle'de planlanmıştı. Önceki hafta içerisinde de terör örgütü DEAŞ'a katılma eylemi içerisinde olan 13 kişi yine Görükle’de gözaltına alındı. Öğrencilerin yoğun olduğu bölgede rahat bir şekilde barınabilen ve özellikle de günlük kiralık evleri kullanan şer odakları, mahalle esnafını, özellikle de emlakçıları rahatsız etmeye başladı.

KİMİN NE OLDUĞUNU NEREDEN BİLELİM

agazete muhabirine konuyla ilgili açıklamalar yapan mahallenin önde gelen emlakçıları, "Daireleri kiraya vermiş olduğumuz kişilerden kimlik fotokopilerini alıyoruz fakat bu kişilerin terör örgütü üyesi olup olmadığını anlayamıyoruz. Öğrencilerin arasında gezinen bu hainleri Emniyet güçleri bile deşifre etmekte zorlanırken bunları bizim anlamamız mümkün değil. Kira garantili iş yapan emlakcılar bir kişiden belli bir ücret alarak o evi pansiyon gibi kullandırıyor. Bu durumda hem vergi kaçakçılığı yapılıyor hem de evde kimin yaşadığı belirsiz bir hâl alıyor. Duyarlı emlakçıların günlük kiralık evlerden vazgeçmesi lazım. O işi pansiyon sahiplerinin yapması halinde bu tip eylemlerin ve terör örgütü üyelerinin yakalanma süreci bir nebze de olsa kısalacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Devlet duruma el attı

Olayın Meclis gündeminde de yer alması, emlak piyasasında bazı prosedürler uygulanmasını da beraberinde getirdi. Yakın tarihte yürürlüğe girecek olan uygulamada günlük ev kiralayan emlakçılar pansiyon işletmecileri gibi ruhsat alacak. Evi kiraya vermiş olduğu kişilerin kaydını alarak Emniyet güçleriyle paylaşacak. Kiracının herhangi bir suçu veya şüpheli durumu varsa bu uygulamayla beraber daha kolay ve adresi belli bir şekilde tespit edilecek. Bahsi geçen konular bir an önce uygulamaya konulup Görükle'de uygulanmaya başlanırsa, belki o zaman bu sakin şehir tekrar aynı sakinliğine geri dönecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500