Advert

Bu uyarıyı mutlaka dikkate alın!

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın tetiklediği obezite tedavisi için başvurulan mide ameliyatları, sorunun giderilmesinde başarılı sonuçlar verse de asıl sorun daha sonra başlıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr Evrim Uçkunkaya, “Obezite ameliyatlarının ardından estetik müdahaleler için acele etmeyin” dedi.

Bu uyarıyı mutlaka dikkate alın!

Obezite hastalarının mide ameliyatlarıyla başlayan zorlu sürecinin; genel cerrah, plastik cerrah, diyetisyen, spor hocası, yaşam koçu ve psikiyatrdan oluşan bir ekiple yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr Evrim Uçkunkaya, “Mide ameliyatlarının ardından, verilen ağır kiloların etkisiyle sarkma ve gevşeme problemleriyle savaş başlar. Bu savaşta estetik müdahalenin zamanından önce yapılması, en büyük hatadır. Germe ameliyatından sonra kilo verilmeye devam edilirse, vücut bunu 8 kiloya kadar tolere eder ama sonra sarkmalar başlar ve ameliyat boşuna yapılmış olur. Tekrar başa dönülür” diye uyarıyor.
6 AY AYNI KİLO KORUNMALI
Mide ameliyatlarından sonra hastanın kalp, tansiyon, şeker ve tiroid değerleri, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının normale dönmesi için belli bir sürenin gerektiğini kaydeden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr Evrim Uçkunkaya, 360 derece tüm vücut germe ameliyatlarının zorlu kilo verme dönemini tamamlamış, hedeflenen kiloyu en az 6 ay boyunca koruyan kişilere uygulanmasının doğru olduğunu vurgulayarak, “Hastalar mide ameliyatlarından sonra hızlıca vücutlarının toparlanmasını istedikleri için sabırsız davranabiliyorlar. Gerekli şartların oluşması için mide ameliyatlarından sonra 1-1.5 yıl beklenmeli! Operasyon için kişinin uygun vücut kitle indeksine ulaşıp ulaşmadığı ve metabolik durumu değerlendirilmeli.” diyor.
PSİKOLOJİK ÇIKMAZA DÜŞMEYİN!
Mide ameliyatlarından sonra verilen aşırı kilolarla ortaya çıkan deri sarkmalarının, psikolojik sorunlar yaratabileceğine dikkat çeken Op. Dr Evrim Uçkunkaya, “Ağırlıklı karın, kol, meme, uyluk, sırt ve kalça bölgelerinde görülen sarkmalara yönelik yaptığımız ameliyatlar, uygun koşullarda ve zamanda yapılmazsa hastalar daha büyük çıkmaza girebilir! Ameliyatlar için acele edilmemesi kadar hastanın psikoloji göz önünde bulundurularak geç kalınmaması da önemlidir.” diye belirtiyor.
OPERASYONLAR, VÜCUDUN İHTİYACINA GÖRE BELİRLENMELİ
Obezite ameliyatları sonrasında verilen aşırı kilolara bağlı olarak oluşan sarkmaların nedeninin geri dönüşümsüz hale gelmiş cilt değişiklikleri olduğunu belirten Op. Dr Evrim Uçkunkaya, “Cilt derisi ve dokular elastikiyetini kaybeder. Buna bağlı olarak sarkmış derinin pantolona sığmaması, karın bölgesinin, sırtın iç çamaşırlarından çıkması gibi estetik kusurlar oluşur. Bu gibi sorunları, 360 derece vücut germe operasyonlarıyla ortadan kaldırabiliyoruz. Bu işlemler yüz, karın, kol, sırt, bacak, uyluk germe, göğüs dikleştirme, basen ve popo kaldırma ameliyatlarını kapsıyor. Operasyonlar vücudun ihtiyacına göre belirleniyor.” diyor.
DAHA DİRİ, SIKI VE GENÇ BİR GÖRÜNÜM
Vücudun farklı bölgelerine aynı anda müdahalede bulunmayı olanaklı kılan 360 derece vücut germe operasyonlarının kombine tedavilerle de uygulanabileceğini ifade eden Op. Dr. Uçkunkaya, ameliyatlar sonrasında karın, popo, bel, genital bölge, bacak içleri ve üst bacak yanları gibi bölgelerin dokusunun daha diri, sıkı ve genç görünebileceğini belirtiyor. Sarkma ve gevşeme problemleri, verilen kiloya ve yaşa göre farklılık gösterir. Op. Dr Evrim Uçkunkaya, obezite ameliyatları ve 360 derece tüm vücut germe ameliyatları arasındaki farkı şöyle özetliyor: “Mide ameliyatları sonrasında oluşan sarkma ve gevşemeleri, 360 derece vücut germe operasyonları ile ortadan kaldırılabiliyoruz. Ancak, obezite ameliyatları ile vücudun sadece karın bölgesinde 3-4 yerde minik yara izleri oluşurken, germe ameliyatlarındaki izler oldukça büyük olabiliyor. Yara izleri bir sene sonunda solsa bile hastalar hayatları boyunca sarkmaların derecesine göre yara izleriyle yaşamak zorunda kalabiliyor. Obezite ameliyatı sonrası bir günlük hastane bakımı yeterli olurken tüm vücut germe ameliyatlarında bu süre 3-5 gün arasında değişiyor. Obezite ameliyatı sonrasında hastalar rahat kıyafetler giyebilirken, germe işlemlerinden sonra yaklaşık 4 hafta korse giymek zorundalar.”
 

Obezite Tedavisi Sonrası Uygulanan Vücut Şekillendirme Operasyonları Nelerdir?
360 derece Vücut Germe
Abdominoplasti Karın Germe
Popo Germe
Mamoplasti Göğüs Dikleştirilmesi
Jinekomasti
Üst Kol Germe
Üst Bacak Germe
Alt Beden Germe
Yüz Gençleştirme
Genital Germe
Sırt Germe

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500