Advert
Advert

BU MİLLETE NE YAPSAK BORCUMUZU ÖDEYEMEYİZ

BU MİLLETE NE YAPSAK BORCUMUZU ÖDEYEMEYİZ

Eda ÖZATA

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın ikinci durağı Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) oldu. Hain darbe girişimiyle sözlerine başlayan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, ‘topla, tüfekle bu devletin, bu asil milletin yıkılmayacağına’ bir kez daha vurgu yaptı. Müezzinoğlu, "2016 yılı çok büyük zorluklarla, sıkıntılarla, hain darbe girişimleriyle geçmiş olmasına rağmen, bütün hainlikleri bir kıyıya atıyorum ve onların hesabını en iyi şekilde vereceğimizin sözünü veriyorum. Ama bu hain girişimin sonunda, büyük millete ne kadar çok güvenebileceğimize de 16 Temmuz sabahı şahit olduk. 249 şehidimiz hainlere bu milletin genlerinin, fıtratının ne olduğunu, hainlerin elinde hangi silah olursa olsun onun karşısında iman dolu göğsüyle dimdik durduğunu gösterdi. Gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına, engellisine her kesimden insanımız tankların karşısına çıktı. Bu millet asil bir millet. O nedenle bu millet cesur bir millet. Bu millete ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Gecenin 12’si, 2’si, cumartesi pazarı demeden çalışarak borcumuzu ödeyeceğiz" dedi.

DANIŞMANLIK, UYARI, İHTAR, CEZA...

BESOB Başkanı Arif Tak da, esnafın sık sık karşılaştığı sorunları Bakan Müezzinoğlu'na tek tek iletti. Kayıt dışı esnaf, formaliteler, vergi kalemleri, peşin verginin ötelenmesi ve esnafa uyarı yapmadan yazılan yüksek miktardaki cezalar hakkındaki şikayetleri kendisine ileten Arif Tak'a cevap olarak Müezzinoğlu şunları söyledi: "2016’daki eksiklikleri de içine katarak, yoğun çalışmalar gerçekleştirerek 2017 yılı en iyi şekilde geçecek. İstihdamın daha çok genişleyebilmesi adına 2017’de olması gerekenleri terazinin bir kefesine koyarken o kefeye bir de 2016’nın kayıplarını eksiklerini de telafi etmek üzere koyacağız. Esnafla Ahilik sandığını kurma çalışmalarımıza başladığımızda alışkın olduğumuz alanda bir konu geldi. İşsizlik fonu aynı kalsın dendi. İşsizlik fonunda işveren 2 puan, işçi adına da 1 puan ödüyor ve devlet de 1 puanlık katkı sağlıyor. Esnafımız günde 1 TL’den fazla vermesin, dolayısıyla ayda 30 TL. İnşallah önümüzdeki Şubat ayında esnaf Ahilik sandığını kurmuş olacağız. Dara, zora, sıkıntıya düştüğü zaman, zor gün dostu o fon sizin yanınızda olacaktır. Cezalar için de şikayetler geliyor. Biz cezaları ceza kesmek için değil, danışmanlık yapmak için yanınıza geleceğiz. Önce danışmanlık yapacağız. Sonra o danışmanlık gereği uyarı yapacağız. Uyarıdan sonra ihtar vereceğiz. Ondan sonra da olmuyorsa ceza vereceğiz."

Kırmadan, dökmeden, ayrıştırmadan…

Bakan Müezzinoğlu, yeni anayasa çalışmalarından da bahsetti. Kimseyi ayrıştırmadan hareket edileceğini söyleyen Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yarınlarımız bugünden daha güzel olacak. Bu referandum sürecini, kırmadan, dökmeden, kimseyi ayrıştırmadan ilerleteceğiz. 80 milyon vatandaşımızın büyük hedefleri var. İster evet denilsin, ister hayır denilsin. Ama herkesin istediği tek şey var o da Türkiye'nin yarını bugünden daha iyi olsun. 80 milyonun kardeşliği asla bozulmasın. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerindeki o hedefe hep beraber yürüyelim. Millet oraya kimi koyduğunu bilecek, ondan hesap soracak. O kişi yarın milletin huzuruna geldiğinde, bir şeyler yaptıysa 'helal olsun, yine devam et' diyecek. Yapmadıysa da 'hangi yüzle bana geliyorsun' diyecek. Parlamenter sistemin bu kadar faydalı yanlarını gördüğümüz halde ödemiş olduğumuz ağır bedelleri de gördük. Milletin bedel ödeyeceği bir sistem milletten yana bir sistem olmaz. Sistemler millete hizmet etmeli."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500