EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-09-2020 14:39   Güncelleme : 11-09-2020 14:39

BU GAZ BİZİM

Karadeniz'de bulunan 320 milyar metreküplük doğal gaz rezerviyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Uygun bir modelle bu sahayı geliştirip üretime hazırlayacağız. Bunun için şu anda mühendislik çalışmaları başlamış durumda. İnşallah hedefimiz 2023, üç yıl içerisinde Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı kıyımıza getirip sisteme bağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BU GAZ BİZİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulunduğunu müjdelemişti. Dünyanın gözünü çevirdiği keşfin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den heyecanlandıran bir açıklama daha geldi. Bakan Dönmez, "Uygun bir modelle bu sahayı geliştirip üretime hazırlayacağız. Bunun için şu anda mühendislik çalışmaları başlamış durumda. İnşallah hedefimiz 2023 gibi üç yıl içerisinde Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı kıyımıza getirip sisteme bağlamak. En yüksek üretim seviyesine çıkmak için belirli bir süreye ihtiyacımız olacak gibi öngörüyoruz ancak 2023 de karada ilk gaz teslimini yapacağız. Toplamda 30-40 kuyu açmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız şu anda bu çalışmayı yapıyor. Allah'ın izniyle çıkartacağız, bir sıkıntı görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

HANGİ LOKASYON UYGUNSA…

Uygun olan en verimli lokasyonu kullanarak Karadeniz’de bulunan doğal gazı karaya çıkarmayı düşündüklerini belirten Dönmez, “Uygun olan bir lokasyondan karaya çıkacağız ve ana iletim hattımıza bağlanacağız. Tabii ki o kadar büyük volümlü bir gazı o bağlantı hattı taşımaz. Biz karaya çıktığımız yerden ana iletim hattına kadar ki ana iletim hattı orada en yakın Düzce, Sakarya, Kocaeli-İzmit hattı. Şimdiki otoyola paralel bir hat düşünün, diğer anlamda bizim BOTAŞ’ın ana iletim hattı, oraya uygun bir yerden sisteme bağlamış olacağız. Dolayısıyla karadaki çalışmaları da BOTAŞ şu anda planlıyor. Karada yapılacak çalışmalar var, kıyı terminali gibi. Denizin altında su altı yapıları çalışmalarımız olacak. Bir taraftan da sondaj sayımızı artıracağız. Sahanın büyüklüğüne göre yeni kuyular açarak sahayı üretime hazır hale getireceğiz” ifadelerini kullandı. (yenisafak.com)

YENİ ROTA BELLİ

Karadeniz'deki 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin 1 trilyon metreküpün üzerine çıkabileceği iddia edilirken enerji uzmanları ise bu denli büyük bir keşfin mümkün olabileceğinin altını çiziyor. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Doğu Akdeniz'de 7 bölgede arama yapılması için yapılan başvuruda 90 günlük sürenin sona erdiğine ilişkin haber sonrası beklenen adım dün atıldı. Türkiye, Libya'da hem denizde hem de karadaki yerlerde arama faaliyetleri için Ulusal Mutabakat Hükümeti ile görüşmeye başladı. Bu görüşmeyi yorumlayan enerji uzmanları ise Türkiye'nin arama faaliyetlerine başlayacağı Libya açıklarındaki Sirte Havzası'nın 'Süper Havza' olarak adlandırıldığını ve bölgede müthiş bir gaz ve petrol potansiyeli olduğunun altını çizerken, bu zamana kadar tabiri caizse el değmemiş bölgede Türkiye'nin keşif yapma ihtimalinin de çok yüksek olduğunu kaydediyor.