BURSA
Giriş Tarihi : 09-01-2020 11:41   Güncelleme : 09-01-2020 11:54

BTB’de hacim arttı

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, “2013 yılında BTB’nin yıllık bütçesi 2,4 milyar lira, 2020 yılı bütçesi ise yüzde 170 oranında artışla 6,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamlar sonucunda biz BTB olarak, Türkiye’de 113 borsa arasında işlem hacmi sıralamasına göre 2013’te 37. sıradayken bugün 16. sırada yer aldık” dedi.

BTB’de hacim arttı

Özlem ATAÇ

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı borsanın merkez binasında agazete ailesini ağırladı. agazete Yazı İşleri Müdürü Ahmet Kundakçı, Köşe Yazarı Osman Gürçay ve Muhabir Özlem Ataç ile bir araya gelen Matlı, Ticaret Borsası'nın çalışmalarından ve gelecek hedeflerinden bahsetti. 2013 itibariyle 530 olan aktif üye sayısının bugün yüzde 100 oranında artarak 1051 olduğunu belirten Matlı, Bursa’nın potansiyeli düşünüldüğünde ise bu sayının 5 bin civarında olması hedeflendiğini söyledi. Matlı, “BTB’nin 1 milyar lira olan işlem hacmi yüzde 350 oranında artarak bugün 4,1 Türk Lirası seviyesine ulaştı. 2020 yılında hedeflenen ise 6 milyar TL seviyesine ulaşmak” diye konuştu. 

16. SIRAYA YÜKSELDİK
Bursa Ticaret Borsası olarak son yıllarda büyük bir işlem hacmine sahip olduklarını belirten Matlı, “2013 yılında BTB’nin yıllık bütçesi 2,4 milyar lira, 2020 yılı bütçesi ise yüzde 170 oranında artışla 6,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamlar sonucunda biz BTB olarak, Türkiye’de 113 borsa arasında işlem hacmi sıralamasına göre 2013’te 37. sıradayken bugün 16. sırada yer alıyoruz. Bu tabii mutluluk verici ancak önemli olan bunu sürdürülebilir hale getirmek. Aktif üye sayımız devraldığımızda 380 civarındaydı, şu an yaklaşık 1030 kişiyiz ve gelirlerimizi artırdık. Avrupa Borsalar Birliği’nin Türkiye’de 113 borsa arasında tek üye olma özelliğine sahibiz. 1,5 milyonluk üyesi olan odalar birliği üst kuruluşunun bölge adına temsil etme kısmetine sahip oldum. Ben diyorum ki binlerce şükür Özer Matlı’ya. Karacabey’den çıkmışım şu an şehrimle ilgili ülkemle ilgi az veya çok bir şeyler yapıyorum” şeklinde konuştu.

İLK HELAL BELGELİ ET KOMBİNASI
Bursa Ticaret Borsası kotasyon listesinde dahil ürünlerden de bahseden Matlı, “Canlı hayvan, et, hububat ve bakliyat, zeytin-zeytinyağı, tekstil hammaddeleri ve çeşitli gıda maddeleri başta olmak üzere, yaklaşık yüz kalem ürünün alım satım işlemleri tanzim ve tescil ediliyor. En çok işlem gören ürünlerin başında zeytin, mısır, canlı hayvan, yaş sebze meyve ve et gelmektedir. Bursa Ticaret Borsası mülkü olan, 65 bin metre karelik alanda kurulu ET-BA Kombina sahasında, günde 300 adet büyükbaş ve 2 bin adet küçükbaş hayvan kesimi yapılıyor. Bursa’nın ilk Helal Belgeli et kombinası olan bu teşhis, 25 adet soğuk hava deposu ile günde 40 kilo parçalanmış et hazırlama ve toplam bin 4 yüz adet hayvan park pazaryeri kapasitesiyle Bursa’nın hizmetinde” dedi. 

TÜRİB İLE DEVRİM YARATTIK
Bursa Ticaret Borsası’nın üyesi de olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile önemli bir projeye imza attıklarına değinen Matlı, "Odalar Birliği'nin bir devrimi,  Tarım ve Ticaret Bakanlığı ile ortak götürdüğümüz bir proje olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ile yaptık. Tarımla ilgili konuştuğumuz sorunların birçoğunu yok edecek bir proje, tamamen rakamsal, veriyle konuşacağımız bir süreç olan TÜRİB'i geliştiriyoruz. TÜRİB’le lisanslı depo işletmelerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunacağız. Kurulan bu yapıda elektronik ürün senetleri üzerinden, hububat, baklagil ve yağlı tohumlar, Antep fıstığı, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm, pamuk, zeytin, zeytinyağı, süt tozu, tereyağı, çedar peyniri ve peynir altı suyu tozu işlemlerinin yapılmasını hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Destek üstüne destek
Bursa Ticaret Borsası olarak destek verdikleri projeleri de anlatan Matlı, “Borsa olarak Adalet Bakanlığı ‘İş Yurdu Projesi kapsamında hükümlü ve tutukluların, meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi amacıyla, Bursa E-Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun ortalama 7 dönüm arazisinde sera ve açık tarım faaliyetlerinin yürütülmesine destek verdik. Cezaevinde borsamız tarafından yaptırılan serada hükümlülerin salatalık, biber, ile açık alanda bamya, domates, patlıcan yetiştirmesini sağladık. Böylece tahliye olduktan sonra toplumsal hayata daha kolay entegre olmasına ve iş bulmasına katkı sağlamış olduk. Ayrıca bunun yanında Bursa E-Tipi Cezaevi’nde 10 dönüm arazide lavanta bahçesi yapımına da destek verdik. Eğitim konusundaki desteklerimize gelinde Bursa’da ikamet edip, farklı bir ilde üniversite kazanan 111 öğrenciye başarı bursu veriyoruz.  Çağdaş eğitim Kooperatifi ile süregelen uzun soluklu protokol kapsamında her yıl Uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören ihtiyaç sahibi 8 öğrenciye ücretsiz konaklama imkanı sağlıyoruz” dedi. 

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİ SERGİLEYECEĞİZ
Bursa’da kurulacak olan yerli otomobil üretim tesisi müjdesini değerlendiren Matlı, yerli otomobilin Bursa’ya çok yakışacağını dile getirerek, Türkiye Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarının 22 milyar olacağını söyledi. “13 yıl içinde hayata geçecek olan projenin 4 bin 323 kişiye istihdam sağlayacak” diyen Matlı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Türkiye otomotiv sektörünün lokomotifi olan şehrimiz, hem var olan dünyaca ünlü markaların otomobil fabrikaları ile hem de otomobil yan sanayi ile otomotiv sektöründe ilk sırada. Yerli otomobil üretiminin Bursa’da yapılacak olması şehrimiz dinamizmine güç katacaktır. Bursa`ya yapılacak bu yatırımın artan nüfus ve ülkemizdeki genç issiz oranına bakıldığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 25 bin kişinin hayatına dokunacaktır. Biz bir ay içerisinde Türkiye’nin otomobilini Bursa’da sergileyeceğiz. Odalar birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Özer Matlı olarak biz otomotiv yan sanayi ile otomotiv üreticileriyle yani şehir ile TOGG’u birleştirecek bir toplantı düzenleyeceğiz. Benim en iyi iş yapacağım iş bu. Ben gerçek sahibiyle üreticiyi buluşturacağım.”