Advert
Advert

BİZE SİLAHIMIZI VERİN ARTIK!

Bugün 500 bini aşkın nüfusu ile dokuz farklı ülkede yaşam mücadelesi veren Ahıskalı Türklerin yaşadıkları sıkıntıları Ahıska Türkleri Dernek Başkanları dile getirdi. Açıklama yapan başkanlardan Şahmerdan Binalioğlu,"Bize silahımızı versinler...Türk'ün silahı vatandaşlıktır" dedi.

BİZE SİLAHIMIZI VERİN ARTIK!

 

Eda ÖZATA

İkinci Cihan Harbi'nde Sovyetler Birliği'nin sosyalist lideri Stalin, Ahıska'nın eli silah tutan gençlerini Almanlara karşı savaşa sürerken, geride kalan annelerini, babalarını, eşlerini, çocuklarını 1944'te hayvan taşınan yük vagonlarına doldurarak kanlı bir yolculuğa çıkardı. Gürsu Ahıskalılar Dernek Başkanı Yusuf Nurigil, Ahıskalı Göçmen Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Şahmerdan Binalioğlu ve Bursa Ahıskalılar Dernek Başkanı Mevlüd Eşref de Ahıska Türkleri'nin sürgünden sonra yaşadıkları acıları ve sıkıntıları 'agazete' ye anlattı. Hala devam eden vatandaşlık ve çalışma izni alamayan halkı için, devletten yardım beklediklerini dile getirdiler.

Hayvan vagonlarında  sürgün edildiler

Konuyla ilgili ilk olarak açıklama yapan Gürsu Ahıskalılar Dernek Başkanı Yusuf Nurigil sürgün tarihinde yaşananları anlattı. Tazminat karşılığı sürgün edildiklerini ifade eden Nurigil, "Ahıska Türkleri, 1828'de Osmanlı Rus Savaşı'nda Osmanlı yenildiği için tazminat olarak bizleri Rusya'ya verdiler. Daha sonra Orta Asya'ya sürgün ettiler. Bizim eli silah tutan vatandaşlarımız savaştayken gençlerimizi Orta Asya'ya sürgün ettiler. Sürgün esnasında 7 binden fazla vatandaşımız vefat etti. Çok zulümler çektik. 'Hayvan vagonları'nda sürgün edildiler. Şu anda Dünya'da 500 binin üzerinde Ahıska Türk'ü var. Türkiye Cumhuriyeti bize çok yardımcı oldu. Şu anda da 676 aile kabul edecekler. Bunların 300'den fazlası kabul edildi. 1992 yılında çıkan kanuna göre göç edenlerin durumu iyi fakat bizler vatandaşlık, oturma izinleri konusunda haklarımızı istiyoruz. 2009'a kadar göç edenlere istisnai vatandaşlık verildi. 2009'dan beri sıkıntımız devam ediyor" dedi.

TÜRKİYE'YE YÜK OLMAYACAĞIZ...

1992 yılında çıkan vatandaşlık ve iskan iznine göre o dönemde hiç bir konuda sıkıntı çekmediklerini fakat daha sonra haklarının ellerinden alındığını dile getiren Bursa Ahıskalılar Dernek Başkanı Mevlüd Eşref, "1992 yılında çıkan 3835 sayılı kanuna istinaden 170 aile Iğdır'a getirildi. Bu ailelerin sosyal yardım, kimlik, vatandaşlık, konut gibi meseleleri çözüldü. Fakat bizler serbest göçe bağlı olarak göç ettik. Şu anda 100 bine yakın Ahıska Türkleri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Önceden çok rahat oturma izni, çok rahat vatandaşlığa geçiyorduk. 1998 yılında çıkan kanuna göre 2 senelik oturma izni veriliyordu ve bunun yanında çalışma izni de veriliyordu. Son zamanlarda bizim haklarımız elimizden alındı. Biz yüzyıllardır dışarıda hasretini çektiğimiz anavatanımıza kavuştuk. Biz burada her Türk'ten daha Türk'üz. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın çok yardımları oldu ama bu yardımlar yeterli değil. Oturma izni alan vatandaşımızdan sürgün edildiği devletlerden sürgün belgeleri isteniyor. Ölmüş dedelerin belgelerine kadar istiyorlar. Bu asırlık belgeleri bulmak çok zor. Devletimiz bize zaten sahip çıkıyor ama önceki haklarımıza tekrar kavuşursak milletimiz rahatlar. Biz yük olmayacağız devletimize her anlamda katkı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

O çocukların suçu ne...

Bursa'da ilk kurulan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Şahmerdan Binalioğlu günümüzde Ahıska Türkleri'nin sıkıntılarının gittikçe arttığını söyledi. Bütün izinlerin 2009'dan önce verildiğini söyleyen Binalioğlu, "2009'dan önce gelen vatandaşlarımıza her türlü izinler verildi. Ama şu an gelen insanlarımıza ikamet izni veriliyor, çalışma izni verilmiyor. Bu insanlar ne yapsınlar? Bursa'da 280'den fazla doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebelerimiz diploma denkliği alamıyor. Bizim öyle doktorlarımız var ki kalbi elinde tutup çalışmış insanlar. Ama onlar şu an boyacılık, çaycılık yapıyorlar, inşaatlarda çalışıyorlar. Bugüne kadar bizim dedelerimiz bu toplumu korumuş bugün de biz koruyoruz. 15 Temmuz'da gece gündüz yemek yedirdik. Biz bu ülke için canımızı feda ederiz, şehit oluruz. Biz vergi de verelim ekonomiyi de kalkındıralım, devlete yük olmayalım. Okula bile çocuklarımızı gönderemediğimiz günler oldu. O çocukların suçu ne? Sadece okumak istiyorlar... Biz ekmek, su , ev hiç bir şey istemiyoruz. Bize silahımızı versinler. Türk'ün silahı da vatandaşlıktır" şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500