BURSA
Giriş Tarihi : 31-08-2020 08:28   Güncelleme : 31-08-2020 11:22

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

ECCE Şirketler Grubu'nun Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı, şehrimizin ve ülkemizin değerli iş adamlarından Osman Karslı ve değerli eşi Grubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra Karslı ile  Ecce Şirketler Grubu’nun kuruluşunun öncesi, kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini ele  aldığımız güzel kapsamlı olduğu kadar keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Özkan YILDIRIM

Osman Bey, öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz.

Ben 1978 Kars - Sarıkamış doğumluyum. İlkokulu İstanbul'da okudum. Ortaokul, lise ve üniversiteyi Bursa'da tamamladım. 1993 yılından beri ticaret hayatı içerisindeyim. 2004 yılına kadar Burak Elektrik adı altında çalışmalarımızı sürdürürken 2006 yılında amcamızdan devralarak Oseos elektrik 2007 yılında da Ecce Elektrik adıyla çalışmalarımızı devam ettirdik. 2012 yılından itibaren de Ecce Şirketler Grubu olarak devam etmekteyiz.

   Osman Bey , Ecce Şirketler Grubu hangi alanlarda faaliyet göstermektedir, bu konu ile ilgili bizlere bilgi verir misiniz?

6 ALANDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Hangi alanlarda varız;  Ecce şirketler Grubu’nun  bünyesinde toplamda 6 firmamız bulunmaktadır. 1993'ten beri var olan firmamızın ana gövdesini  Ecce Elektrik oluşturmaktadır. Elektrik üzerine alçak gerilim yüksek gerilim (og- ag) uygulamaları olarak faaliyet göstermekteyiz. Bu süreçte 3000-4000 civarında konut yaptık, tesisatı, taahhüt ,anahtar teslim işler yaptık.

Sonrasında doğal taş, kültür taşı üzerine distribütör olan Ecce Stone firmamızı kurduk. Bu konuda da gerçekten oldukça iddialı olduğumuzu söylemek istiyorum. Bu arada Güney Marmara'nın en büyük doğal taş kültür taşı merkeziyiz. Showroom olarak büyüklük anlamında ve ulaşım anlamında Bursa merkez, hatta Marmara Bölgesi'nde iddialıyız. Hem fiyatlarımız konusunda ,hemde hizmetlerimiz konusunda ,gerçekten bu konuda kendimizi  ispatladığımıza inanıyoruz. Ayrıca yeni Modestone var kendi distribütörlüğümüz altında bayimiz şeklinde çalışmalarını yürütmektedir, bu da yine kendi şirketimiz.

Bir diğer alanımız  BK  Otomotiv var. Bandırma'da oto yedek parça imalat ve satış , oto aksesuarları, oto cam film uygulamaları yapmakta olup  doğuya sevkiyat yaptığımız bir fabrikamız  mevcut.

Ecce Otomotiv araç alım satım ,kiralama adı altında çalışmalar yürütmektedir.

Ecce Mimarlığı da unutmayalım. Son 2 yıldır da yine mimarlık sektöründe ofisimiz var ve bu alanda hizmet vermekteyiz. Mimarlık ofisimizde çalışan 6 mimar, 2 inşaat mühendisimiz var. Ekibimizle  birlikte özel projeler, villa projeleri, otel, restaurant, cafe projeleri, özel bağ ,bahçe, butik evler üzerine anahtar teslim uygulamalar yapmaktayız.

PANDEMİ BİZİ TEĞET GEÇTİ

  •     Osman Bey, beş altı aydır bir pandemi sürecinden de geçiyor ülkemiz bütün dünya ile birlikte biliyorsunuz bu sıkıntılı süreci aşmak için neler yaptınız?

Pandemi sürecinde  bizde  iş yapamadık ama dükkanı açıp kapattık  yine de. Biz o dönemde çok büyük ciddi sıkıntı yaşadık mı derseniz, yaşamadık ama o dönemde büyük sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız oldu. Elbette zor bir süreçti çalışan onlarca insanımız var, aylık giderlerimiz de ona keza, evet biz de sıkıştık ,zorluk yaşadık. Ama profesyonel yönetim anlayışımızla  süreci   teğet  geçtik  diyebilirim. Biz bu süreçte aynı potansiyelle devam ettik, bir tek Bandırma'da biraz yavaşlattık. Orada talep olmadığından dolayı biraz yavaş gittik, stok yapmanın da bir anlamı yoktu ama diğer sektörlerimiz de aynı şekilde devam ettirdik...

  •    Şimdi de bu konuyla ilgili Ecce Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra Karslı hanımefendinin  görüşlerini almak isteriz?

Sıkıntılı süreçte söylediğiniz gibi bazı  elemeler her sektörde gerçekleşti , burada güçlü duran , dayanabilen, profesyonel davranışlar sergileyen  idari açıdan da oturmuş işletmeler sadece ayakta kalabildiler. Daha çok  amatör özellikler taşıyan, çalışmalar yürüten, esnaf olsun, işletmeler olsun bayağı büyük sıkıntı  yaşadıklarını söyleyebilirim…

ECCE’DE HEDEF HİÇ BİTMEZ

     2012 yılında Ecce Şirketler Grubu adı altında çalışmalarınıza başladıktan sonra  güzel bir atılım  gerçekleştirmiş olduğunuzu  görmekteyim bundan sonra Ecce Şirketler Grubu'nun gelecek hedefleri ile ilgili bizlere neler söylemek istersiniz Osman Bey?

Gelecekti hedeflerimizde,   taş sektöründe  birçok gelişme kaydettik. 2021 Nisan ayına kadar bu sektörde kimseden örnek almadan, kimsenin taklidini yapmadan yine Ecce’ye yakışır şekilde kendi markamızla, kendi ürünlerimizle, kendi kalıplarımızla bu işin imalatını yapmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda BK Otomotiv’de   Bandırma'da olan şirketimizin şu an 27  kalem üretimimizi 50'ye kadar çıkartarak daha geniş yelpazede hizmet vermeyi istiyoruz. Ayrıca  şu an biz sadece Güneydoğu'ya çalışıyoruz bunu neden tüm  Türkiye’ye  yaymayalım. Yurtdışı bağlantılarımızı  tamamladık, inşallah ihracatımız başlayacak aslında bu  pandemi sürece olmasaydı  2020 yılı içerisinde bu ihracatımız  başlayacaktı. tabii ki bu süreç daha fazla uzamaz ise . 2021'le ilgili bizlerinde böyle bir planı mevcut.

REFERANSIMIZ BURSA

 Yıllardır yaptığımız projeleri referans üzerine almaktayız . Müşterilerimiz yapmış olduğumuz projelerimizi görerek bizi tercih ediyor. Firma olarak çalışmalarımızı her geçen gün geliştirmekteyiz. Enerjimizi işimize ayırmamız bizim için büyük avantaj sağlamakta,  sadece işimize odaklanarak bu şekilde başarı elde ediyoruz.

  Peki Esra Hanım yurt içi mi? Yurt dışına çalışmak mı daha avantajlı diye sorsam ne söylersiniz?

Avantaj olarak düşünecek olursak tabi ki yurt içi derim. Çünkü; önceliğimiz Türkiye piyasası, bu sektörde müşteri beklentileri ve taleplerini daha iyi biliyoruz. Şuan Türkiye de ki son kullanıcı taleplerinden dolayı Taş sektöründe Türkiye devi olmaya emin adımlarla ilerliyoruz. Taş sektörüyle ilgili bir ekleme yapmak isterim, taş sektöründe üretime başladıktan sonra bizim asıl amacımız yurtdışına direkt ihracata başlayıp Türk piyasası ve Türk ekonomisine katkı sağlamak. Evet Türkiye'de çok güzel bir potansiyel var, talep var, önceliğimiz Türkiye’de kültür taşı ve kültür tuğlası alanında üretim ve satış devi olmak. Bu hedefimizi gerçekleştirip global anlamda yükselişe geçmek istiyoruz. Osman beyinde söylediği gibi; şirket olarak bizde bu konuda ilerlemeye  yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

'ECCE', KIZLARIMIZIN İSİMLERİNDEN GELİYOR

Esra Hanım Ecce Şirketler Grubu demiştik. Bu isim nereden geliyor acaba bu konuda bizlere  bilgi verir misiniz?

İki kızımız ve bir oğlumuz var. Kızlarımız 13 yaşındalar Ecrin ve Ceylin adında, oğlumuz Onur Erdem  daha bir buçuk yaşında. Kızlarımız ikiz, doğumları bayağı bir sıkıntılı oldu, o aşamada o sıkıntılar ile uğraşırken şirketi büyütme kararları da aldık isim olarak da  düşünüyorduk ama yaşadığımız süreçte çocuklarımız Ecrin ve Ceylin’in  adlarının ilk iki harflerini koyarak bugünlere yürüdük. Biz Ecce ismini ilk koyduğumuzda Türkiye'de Ecce adında hiç bir firma yoktu, son 5 yıldır Ecce ismi çoğalmaya başladı. Sonrasında isim  patentine başvurduk ve şimdi Ecce’nin sektörlerimizde ki başarılarından dolayı taklit vb. olaylarla karşı karşıya kaldığımızdan dolayı patent başvurumuzu gerçekleştirdik. Benim sektörümde  Ecce ismiyle sadece biz olmalıyız. Sonuçta sektörde oturmuş bir ismimiz var  ve bu manada kesinlikle ismimizi değiştirme düşüncemiz yok.

ÇOK DUYGULANDIM GURUR DUYDUM

Peki Osman Bey bizlerle  iş hayatında yaşamış olduğunuz bir anınızı paylaşır mısınız?

Tabii ki, Bir gün uzun süredir çalıştığımız toptancı firmadan  malzeme alınacaktı. Toptancıya ben yakındım,geçerken  alayım dedim.Bursa'nın köklü iyi firmalarından olan toptancı firmaya girdim,selamımı verdim. Ecce'den geliyorum, malzeme alacağım.. dedim. Hoş geldiniz, buyurun nasıl yardımcı olabilirim dediler? Şunları, bunları alacağım  dedim. Buyrun oturun çay, kahve ne istersiniz dedi. Sonra Osman Bey nasıl? dedi Ben de iyi dedim. Bayağıdır gelip gitmiyor ,göremiyoruz, görüşemiyoruz dedi. Osman Beyi ben de göremiyorum çok yoğun çalışıyor dedim. Bunu duyduğumda  ben çok duygulandım, gurur duydum. Kimse beni tanımasın ama ben Ecce'yi bir yere getirmişsem bu benim için en önemli, bizim için kişi ve sıfatların pek bir önemi yoktur.  Aynı olayı yine Esra Hanım’la da ilgili yaşadım bir ortamda bir ağabey ile tanıştık bir esnafla Ecce bana yabancı değil, Ecce bana yabancı gelmedi diye uzun uzun düşündükten sonra, Esra Hanım vardı değil mi sizin orada dedi. Evet var dedim. Tammamm dedi hatırladım, Esra Hanım bana çok yardımcı olmuştu, elinden geleni yapmıştı dedi.

Tabii bu tür örnekleri duyunca piyasadaki kişilerden, tanımadığımız insanlardan böyle yorumlar duyunca şirket olarak hoşumuza gidiyor. Bu durum kolay kolay ortaya çıkmıyor, sektörde bazen kötü örneklerle de maalesef karşılaşabiliyoruz. Piyasada kesinlikle biz pazarlık yapmıyoruz bu işi ben yapmayacaksam , sonuçta sen yapacaksın, o  yüzden sektördeki meslektaşlarımız da böyle bir düşünce yok. İşi nasıl alırsam alayım düşüncesi var sonra işi alıyor ama iş yarıda kalıyor bitiremiyorlar. Mutlaka bunlara fırsat vermemek için sektörde hakkı ne ise öyle yapmamız lazım. Müteahhitler de  bana bazen fiyatı düşür diyor ben yapamam diyorum yarın öbür gün Ecce burasını şöyle yapmış, böyle yapmış kesinlikle dedirtmem kendime, ben bu fırsatı kimseye vermem.

GÜVENİLİR FİRMA OLABİLMEK ÇOK ÖNEMLİ

 Esra  Hanım siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bizim için ilk etapta kesinlikle para kazanmak diye bir şey söz konusu değil. Biz yeter ki  sağlam bir  isim elde edelim, insanlar bizi şahıs olarak tanımak zorunda değil bizi tanımasalar da olur. Yeter ki firmamızın ismini duydukları anda “burası  güvenilir bir firma, sözünün eri ,taahhüt ettiklerini söz verdikleri zaman getirirler, yaptıkları işin arkasında olurlar” desinler. Bu bizim için çok önemli, hatta en  önemli konumuz güven. Biz buna çok önem gösteriyoruz, bütün işlerimizde hiçbir müşterimiz işimiz aksadı ya da gecikti diye firmamızı aramamıştır. Kesinlikle sözümüzün, taahhütlerimizin  arkasındayız verdiğimiz zamanın, tarihin  kesinlikle arkasındayız. Tabii böyle olduğu zaman da bu çalışmış olduğumuz yelpaze git gide, kendiliğinden genişliyor. Bu şekilde tabii çalıştığımız bizim de belirli firmalarımız var bizde seçici davranıyoruz. Herkesle iş yapılmıyor. Ödemesinde , taahhütlerinde, sözünde güvenilir olması bu bağlamda bizim içinde  çok önemli.

BİZ BU SORUNU ARAMIZDA ÇÖZDÜK

  •    Osman Bey eşinizle birlikte  aynı şirkette çalışmak zordur derler ama siz burada gerçekten bu görev bölümünü , yönetimi  çok iyi bir şekilde organize  etmişsiniz gibi gözüküyor?

Evet aynen o şekilde, çalışanlarımız, müşterilerimiz dahil beni tanıyan bizi tanıyan herkes bilir ki  mesai saatleri içerisinde işyeri disiplinimizden ödün vermeyiz. Burada ben dahil herkes Ecce Şirketler Grubunun bir çalışanıdır. Aramızdaki o mesafeyi işyerinde kesinlikle geçmeyiz ama mesai bittikten sonra özel hayatımıza devam ederiz. Bunu  ortaya koyduktan sonra başarı kendiliğinden ortaya çıkıyor zaten.

BİRBİRİMİZE HEP DESTEK OLDUK

 Bu konuyla ilgili Esra Hanım sizin de görüşlerinizi  almak isteriz mutlaka?

Zor tarafları da var elbette. Zor tarafı şu; çalışmaktan ikimizde kaçmayız kendi işimize ikimiz de daha da çok, 4 elle sarıldık. Burasını  biz ekmek teknesi olarak gördük, burada biz kazanacağız, kendimiz için kazanacağız. Çalışanlarımız için kazanacağız, burada mutlaka herkesin kazanacağı bir sistem oluşturmamız lazım. Bu arada  bir aile ilişkisi olursa mutlaka bir yerlerden bir şey kaybedecektik. Hem birbirimize karşı belki saygıyı kaybedecektik ya da daha başka şeyler. Bizde bir karar aldık, sadece çalışma saatlerinde kendi işimizi yapacağız. Mesai bittikten sonra kendi hayatımıza döneriz. Sorun şu oldu,  çocuklarımın ufak olması onların okul durumları vesaire ben bu aşamada zorluklar yaşadım hem şirkette çalışıp hem de evde çalışmak söz konusuydu ama çalışmayı  sevdiğim için bu dengeyi koruduk, Osman Bey'e yeri geldi ben destek oldum, yeri geldi  o  bana destek oldu. Kötü olan ise eşinizle  7/24 hem iş hayatında hem de ev hayatında karşı karşıya oluyorsun. hem işte hem evde bazen iletişimsizlikler oluyordu  ama biz onu da düzene koyduk bazı durumlarda birbirimizden uzaklaşarak , ben arkadaşlarımla gezerek, Osman Bey’ de kendi arkadaşlarıyla   gezerek böylelikle aramızda  özlem  oluşturmaya çalışıyoruz ve de başarıyoruz. Böylelikle  arada başka da sıkıntı kalmıyor, önemli olan aradaki bu dengeyi ince çizgiyi koruyabilmek  biz de bunu yıllardır  çok iyi götürüyoruz..

  •    Peki Esra Hanım ,eşinize en başta  sormuştum ,Ecce  Şirketler Grubu olarak gelecek hedefleriniz ile ilgili neler  söylemek istersiniz?

HER ZAMAN “ZİRVE”

Ecce Şirketler Grubu olarak her zaman hedefimiz “Zirve” bu zirveye emin adımlarla  ulaşacağız. Taş sektöründe kalite çok önemli, alt yapı çalışmaları Ar-ge çalışmaları her şey yapılıyor. Normalde bizim hedefimiz 2020 yılında  ihracatla ilgili adım atmaktı ama bu pandemi nedeniyle bir sene daha geri attı bu bizim için önemli değil 1-2 sene geç olabilir Ama sağlam olsun sağlam adımlarla giriş yapalım ve istediğimiz hedefe ulaşalım “Zirve” dediğimde zirvedekileri görüyoruz  hep  çekirdekten gelme  firmalar. Bugün nasıl o  insanlar, şirketler zirveye ulaşmışlarsa , zirveye çıkmışlarsa ,bizde çekirdekten gelen bir firma olarak zirveye çıkabiliriz. Ben şuna inanıyorum dürüstlük ve güven faktörleri olduğu sürece ve de hedefinizi yüksek tuttuğunuz sürece ulaşamayacağınız bir şey yoktur ve bizde bu hedef doğrultusunda sarsılmadan ilerliyoruz..

  •    Osman Bey'i peki iş hayatınızdan, özel hayatınızdan kalan zamanlarda boş zamanlarınızda yaptığınız herhangi bir hobiniz var mı?

Çok sevdiğim bir arkadaşım var onun sayesinde balık tutma hastası oldum ve böylelikle bir tekne aldık. Ancak son 1 yıldır hem işlerden hem sıkıntılardan ve ülkenin durumu ile alakalı bir senedir gidemediğim, tekne orada duruyor. Bakımını yaptırıyoruz ama balık tutamadık maalesef. Akşamları da arada arkadaşlarımızla muhabbet ediyoruz sohbet ediyoruz bu kadar.

   Osman Bey hayatınızda keşkeleriniz oldu mu  hiç?


İKİ KEŞKEM OLDU..

Özel hayatımla alakalı askerden geldiğimde 20'li 21’li yaşlarda ticarete atılsaydım ve eşim de aynı eşim olsaydı. Onun haricinde de başka hiçbir keşkem olmadı. Bir erkeği var eden de kadın bir erkeği yok eden de kadındır. Kesinlikle burada eşim var diye  söylemiyorum bunu.

  •    Osman Bey, Esra Hanım sormak istediğimiz sorular bu kadar bizim  unuttuğumuz ,atladığımız  sizin eklemek istedikleriniz neler var , son olarak onları da alabilir miyiz?


KAZANDIĞINI PAYLAŞMAK GİBİSİ YOK

Ülkemizin beklediği bir 2023 yılı var. Ben 2023'ü beklemiyorum. Benim hedefim hep aynı 2021'de de 22’de de zirvede olma hedefindeyiz. Hiç kimsenin hakkını yemeden çalıştırdığımız insanların, iş yapmış olduğumuz müşterilerimizin hakkını yemeden o günlere gelmek istiyoruz. Burada çalışan arkadaşlarımızın belli bir maaşları olmasına rağmen kesinlikle aynı rakamı almazlar primleri olur biz burada ne kazanıyorsak onlara da aynı kazançtan pay veririz. Sonuçta biz bir para kazanıyorsak onların sayesinde bunu kazanmış oluyoruz. O yüzden de kazanmış olduğumuz paradan onlara pay vermek bizim için çok öncelikli. Burada çok güzel bir saygı, sevgi çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz bu ortamı burada güzel bir şekilde kurduk, sıkıntılar olmasına rağmen zor günler yaşamamıza rağmen sallanmamıza rağmen yıkılmadık. Burada herkes ailemizin  bir üyesi gibi aslında. Bunun yanı sıra oldukça da şeffaf davranmaya çalışıyoruz. Hiçbir yerde olmayan uygulamaları burada ortaya koymaya çalışıyoruz. Tabii böyle olduğu için herkes birbirine karşı sevgi de saygıda kusur etmez. Son olarak buradan bütün Türk milletine sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Alaaddinbey Mah.  Alaaddinbey Köy Yolu Cad.No:5/D Nilüfer / BURSA

                

0 224 413 32 23

0 224 247 33 35

0 542 609 71 43 - 42