Advert
Advert

BİRİ CAN DERDİNDE YA DİĞERLERİ!..

‘Ambulansların sahip olduğu geçiş üstünlüğüne yeteri kadar önem veriliyor mu?’ sorusunun cevabını aradık ve acı gerçeği Acemler'in o meşhur sıkışık trafiğinde bulduk.

BİRİ CAN DERDİNDE YA DİĞERLERİ!..

 

Semih ŞAHİN

Zamana karşı mücadele vererek, hastayı en kısa sürede hastaneye ulaştırmaya çalışan ambulans şoförleri sıcaktan değil stresten ter atar oldu. Seyir halindeki trafikte gelen ambulansı fark eden sürücülerin arkadaki aracın takip mesafesini de dikkate alarak yavaşlaması, hatta durması gerekirken duyarsız sürücüler tam tersi bir uygulama yapıyor. Ambulansın açmış olduğu yolu fırsat bilerek hızla ambulansı seyreden sürücüler hem kendi hayatını hem de ambulansın içerisindeki hastanın ve sağlık personelinin hayatını tehlikeye atıyor. Saygısız ve bencil bir tutum içerisinde olan sürücülerin şunu da bilmesi gerekir; ambulans içerisinde ölüm kalım mücadelesi veren hasta sizin bir yakınınız da olabilir. Nitekim bu tür haberlere asayiş sayfalarında da sıkça rastlıyoruz. O yüzden trafikte acı çığlıklar eşliğinde seyreden bir ambulans görüldüğünde nasıl davranılması gerektiğini bir kez daha düşünmek gerekiyor.

EDS DE CEZA YAZMIYOR

Geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlar için yol verildiği takdirde, ışık ihlalini denetleyen Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) ceza yazmadığına dair yetkililerden açıklamalar gelmişti. Görüntüler ilgili personel tarafından takip edilip geçiş üstünlüğüne sahip araca yol verildiği görüldüğü takdirde, araç sürücülerine cezai işlem uygulanmıyor. Bu yüzden ambulansa veya diğer araçlara yol verildiği takdirde sürücülerin endişe etmemesi gerekiyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500