Advert

Bire bir uygulamalarla başarılı sonuçlara

Bursa’mızın estetik ve güzellik sektörü öncülerinden Bursa’ya saç simülasyonunu ilk getiren salonun sahibi, kalıcı makyaj uzmanı Yasemin Yılmaz ile bir çok konuda samimi düşüncelerini paylaştığı keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bire bir uygulamalarla başarılı sonuçlara
Özkan YILDIRIM
•       Öncelikle Yasemin Hanım sizi tanıyabilir miyiz?  Sonrasında ise Yasemin Yılmaz Saç Simülasyonu  ve Kalıcı Makyaj Stüdyosu'nun  kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini bizlerle ve okuyucularımızla paylaşırsanız sevinirim?
 
Bana böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için öncelikle sizlere ve gazetenizin değerli yöneticilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Yozgat doğumluyum ,çok uzun yıllardan beri 35 yıldır Bursa'dayım. Halkla ilişkiler mezunuyum. Bu sektöre girmeden önce tamamen başka bir sektörde çalışıyordum, bu sektöre  18 yıldır emek vermekteyim. Bu mesleğe girmem aslında tamamen bir tesadüf eseriydi. Kaş üzerine bilhassa yeteneğim vardı. Kendi mesleğimi de kapsıyor aslında, halkla ilişkilerde de  bilindiği üzere burada da insanlarla birebir iletişim halindeyiz. İlk başlarda daha küçük  kaş alımları, kaş  dizaynleri ile başladım. Daha sonra birçok eğitimde gördüm 50'nin üzerinde  sertifikam var. Daha 2 ay kadar önce uluslararası ölçekli bir sertifika daha aldım.
 
BURSA’YA SAÇ SİMÜLASYONUNU İLK GETİREN SALON BENİM
 
•      Yasemin Hanım, ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz burada?
 
Ben kalıcı makyaj ağırlıklı çalışıyorum.  Kalıcı makyaj zaten birçok şeyi kapsıyor bilindiği üzere. Kaştır, eyeliner, dudak çerçevesi, artı saç simülasyonu. Özellikle saçları dökülen beyler de müşterilerimiz arasında.  Bursa'ya saç simülasyonu ilk getiren salon benim, ilk ben getirdim. Tabii benden sonra haliyle  eğitim alanlar da oldu. Ama bu konuda alçak gönüllü olamayacağım. Bu konuda oldukça iddialıyım, hem kaş konusunda hem de saç simülasyonu konusunda. Zamanla bir şeyler oturdukça eğitimler üst üste alındıkça sektörde verilen eğitimlerin eksikliğini daha net görmüş oluyorsunuz. Türkiye'de eğitim anlamında da birçok değişim oldu önceden böyle değildi. Önceden verilen eğitimlerin hataların  neler olduğu  şu an çok daha net görülüyor. Özellikle kaş üzerine çok çalışıyorum dediğim gibi. Bir kaşın insan yüzündeki konumunu, insanın görüntüsünü, ifadesini ne kadar çok değiştirdiğini yıllar içerisinde izledim, gördüm. Çok iyi yüz okurum aynı zamanda.  Yüzdeki eksiklerin ,artıların neler olduğunu baktığımda yüzüne anlarım. Sağ ve sol tarafın durumunu , yüzün görünüşü ile ilgili tezatları eksilerini ve artılarını da  görebiliyorum. Asimetriyi  çok rahat görüyorum. Bu  benim için de çok büyük avantaj oldu aynı zamanda resimde yapıyorum biliyorsunuz ,tabi burada uzun yıllar bu konuda uğraşların çabaların neticesinde edinmiş olduğum tecrübeler neticesinde ortaya çıktığı da bir gerçek.
 
RESİM ÖĞRETMENİ, RESSAM YA DA PSİKOLOG OLURDUM
 
•     Yasemin Hanım çalışmalarınızla, uygulamalarınıza adınız Bursa dışına taşmış durumda. Peki bu  mesleğe  girmemiş olsaydınız. Yasemin Hanımı hangi meslekte görebilirdik?
Bu meslek olmasaydı büyük ihtimalle resim öğretmeni olurdum ,ressamlık gibi ya da psikolog olurdum diye düşünüyorum. Çünkü buraya gelen konuklarımız  ile sürekli  iletişim halindeyiz. İleri derecede empati yeteneğimde  gelişmiş durumda aynı zamanda , burada zaten böyle olmamış olsa  konuklarımızla anlaşmamız bu şekilde olamayabilirdi.
 
•      Peki başarılı iş kadınlarına diğer bir sorduğumuz soru ise boş zamanlarında neler yaptıkları  ile ilgili?
Boş zamanlarımda kızımla birlikte resim yapıyorum ufak tefek resim  çizimleri yapıyorum. Akrilik tablolar oluyor genelde portre çalışmaları  oluyor.
 
DİLE KOLAY 18 YILLIK TECRÜBE..
•    18 yıldır, sektörde gerçekten Yasemin Hanım iz bırakmış durumdasınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?  Bu kadar yoğun bir şekilde Bursalılardan ilgi ,teveccüh görmenizi nasıl açıklıyorsunuz?
Kesinlikle  birebir uygulamaları kendimin bilhassa yapmış olmama bağlıyorum. Bu çok önemli ,benim yaptığım işlemler kalıcı işlemler, yani aslında insanların yüzlerine  resim yapıyorum. Ben aslında hobimi işe dönüştürmüş durumdayım. Ben resmi yaparken bir başkasının fırçasını bırakamam ne yapacağını kestiremiyorum. Geçenlerde başıma geldi , başka bir  salondan çıkan  müşterimi gördüm daha öncesinde kaşını bana yaptırmıştı. İkinci kaşını  indirimden yararlanarak yaptırmak için başka bir salona  gittiğini fakat personel olmadığından dolayı düzeltmenin yapılamadığını söyledi. Benim  dediğim gibi en büyük avantajım devamlı burada olmam. Bana genelde buraya gelen bayanlar kaş  düzeltmeye geliyorlar, işte başka yerlere yaptırıyorlar memnun olmuyorlar inanılmaz bozuk kaşlar olabiliyor. Ben  burada ciddi anlamda düzeltme yapıyorum, çoğunlukta düzeltme yapıyorum  diyebilirim aslında. İnsanlar çok enteresan sanata para vermek yerine ucuz kampanyalardan ve indirimlerden yararlanıp başka  stüdyolara gidebiliyorlar işte bir kuaför koltuğunda ya da merdiven altı bir işletmede işlem yaptırıyorlar, ama sonrasında orada almış olduğu hizmetten memnun olmadıklarından dolayı tekrardan buraya  gelebiliyorlar böyle olmaması lazım aslında. Bizde sonuçta burada indirim yapıyoruz. Bir şeyi sürekli yaparsanız o konuda  ileri düzeyde gelişiyorsunuz. Sürekli ben kaş yaptığım için kaşı  çok geliştirmiş durumdayım. Ama ben sürekli burada lazer yapsaydım lazerim  gelişirdi,  ben burada lazer uygulamasını  kaldırdım. Ekstra  işlemler  içimde manikür-pedikür vesaire diğer arkadaşımız yardımcı oluyor.
 
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE DE VARIM..
Kaş, göz, dudak ve  ayrıca meme ucu yapıyorum. Meme ucu derken. Kanserden dolayı meme ucu alınan kadınlarımıza meme ucu çiziyorum. Bunu ben ücretsiz yapıyorum bu uygulamayı onlara destek amaçlı yapıyorum. Burada ayrıca ayda 3 tane kanser tedavisi gören hastaya doktor raporu şartıyla ücretsiz uygulama yapıyorum. Kemoterapi aldıkları dönemde  kaşları dökülüyor o dönemi rahat atlatmaları için ya da kemoterapi bittikten sonra kaşları çıkmaya biliyor o dönemi rahatlattı atmaları için destek amaçlı yapıyorum ama rapor istemeden bunu yapmıyorum ,çünkü bağışıklık sistemleri çok düşük olabiliyor, kaldırmaya biliyor zararı  olmasın diye bu şekilde ayda 3 uygulamada bunu tamamen ücretsiz bir şekilde yapıyorum. Babamı kanserden kaybetmiş olduğum için ben de bu şekilde kendim kanser hastalarına destek vermeye çalışıyorum sosyal sorumluluk projesi olarak görüyorum bunu tamamen. 
 
ŞUBELEŞME OLMAZ..
Şubeleşme olayını düşünmüyorum, çünkü ben daima birebir çalışıyorum ama işin eğitim kısmına kaydım artık. Bir Akademi ile ortak çalışmamız başladı kişiye özel ya da grup eğitimlerine  dünya çapında almış olduğum bilgi birikimlerimi bu manada eğitim kısmında öğrencilere  destek verme çabasındayım. 
 
•     Yasemin Hanım  bu 18 yıllık meslek hayatınızda toplamda ne kadar uygulama  yapmışsınızdır? Öyle bir tahmini rakam var mı?
Bu manada tabii özel olarak saymadım kimseyi kandırmakta  istemem net bir sayı vermek doğru olmaz ama  binlerce uygulama yaptım. Bu manada beni tercih eden uygulamalar da bana  güvenen bütün Bursa'da yaşayan baylara, bayanlara buradan tekrardan teşekkür etmek istiyorum ve inşallah daha nice uygulamalarda nice güzel gelişmeler de hep birlikte olmayı temenni ediyorum herkese sağlıklı, sıhhatli, güzel görünümlü  günler diliyorum. 
 
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Adres: Konak Mah., Yıldırım Cad. Karadut Sok. Gençarslanlar İş Merkezi D:38, 16110 Nilüfer/Bursa
Gsm:0 530 274 86 93
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500