Advert

Biraz sabır lütfen

Tatkavaklı’da yaşayan tüm vatandaşlara seçimler öncesinde verdiği sözleri peyderpey yerine getireceğini söyleyen Muhtar Mehmet Orak, herkesten biraz sabır istedi.

Biraz sabır lütfen

Özkan YILDIRIM

Mustafakemalpaşa İlçemizin  eski belediye şimdiki  mahallelerinden Tatkavaklı Muhtarı Sayın Mehmet Orak ile birçok konuyu ele alıp, masaya yatırdığımız detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Muhtarım,  öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum ,sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz?

Ben Mehmet Orak, 1969 doğumluyum. Bir kız, bir oğlan olmak üzere iki çocuk babasıyım. 1984 yılında Tat Konserve’ye  girdim, oradan ayrıldıktan sonra Eker Süt Fabrikasında şoförlük yaptım daha öncesinde Tatkavaklı mahalle başkanıydım. Ayrıca AK Parti'nin buradaki kurucularındanım. O zamandan beri mücadelemizi veriyoruz elimizden geldiğince burada vatandaşımıza hizmet sunmaya çalışıyoruz. Burada  Muhtarlıktaki ilk dönemim,  2019 Mart ayında yapılan seçimlerde  7 aday arasından  beni muhtar olarak seçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Şu an 7000'i geçkin nüfusumuz var, 4000 civarı seçmenimiz bulunmakta. Bu bağlamda biliyorsunuz Anadolu'da bizim nüfusumuz kadar olan birçok ilçe var. Belediye zamanında iken burada her konuda hizmete belediye yetişiyordu, çevre köylere bile yetişiyordu, ama  belediye sonrasında sıkıntılar yaşanmaya başladı.

BELEDİYE OLMADAN ÖNCE 5 MAHALLE VARDI

  •     Muhtarım, 1 yıldır görevde bulunduğunuz süreçte neler değişti Tatkavaklı’da?

Belediye olmadan önce burada 5 Mahalle vardı. Yeni Mahalle, Orta Mahalle, Atalar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi ve Toki'lerden ibaretti , belediye gittikten sonra hepsi teke düştü. Burada başkan gibisiniz , sonuç itibariyle çok geniş bir alan olmasından dolayı gece gündüz insanlarımız  en ufak ihtiyaçlarında beni arıyor. Ben burada tek başınayım, muhtarlıkta tek başınayım. Postacıdan mektubunuz geldiğinde bile size ulaşamazsa ,bulamazsa mektubu mutlaka buraya getirip, bize bırakıyor. Biz buradan dağıtıyoruz .Bu tür kırtasiye  işlerine  de biz bakıyoruz. O zamanlar burada 5 mahalle muhtarı varken birleşip Büyükşehir’e gidip dilekçe verilmemiş altyapı, içme suyu ve kanalizasyon ile ilgili. Bunlar verilseydi bu hizmetler şimdiye kadar burada olacakmış. Ama belediyeyeyken, sonuçta bir belde belediyesi olarak bu altyapı ,içme suyu, kanalizasyon hizmetlerini yerine getirmemiz beklenemez ve olmamışta zaten.

MUSTAFA ESGİN, MEHMET KANAR, MURAT HALLAÇOĞLU

Şu anda Bursa Milletvekilimiz Mustafa Esgin’e ondan Allah ondan 1000 kere razı olsun. Hep koşturuyor, ne zaman telefon etsek 24 saat değil, 48 saat telefonlarımıza cevap veriyor. Mesela şimdi şu anda belediye başkanımız Mehmet Kanar’dan da Allah razı olsun ona da Başkan Yardımcıları Ercan Leblebici, ilçe başkanımız Murat Hallaçoğlu 24 saat değil 48 saat arasak  her zaman telefonumuza cevap verirler. Bundan hiç şüphemiz yok zaten onlar da olmasa gerçekten bizim işimiz burada kötüydü. Başkanlarımız olsun, Milletvekilimiz olsun, ilçe başkanımız olsun  hepsine sonsuz teşekkürlerimi buradan göndermek istiyorum. Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin 131 tane mahallesi var insanlarımız maalesef sabırsız.Hemen, anında hizmetin gelmesini bekliyorlar onlardan istirhamım biraz sabırlı olmaları. İlçemizin alanı çok büyük, BUSKİ olsun veya Mustafakemalkemalpaşa Belediyesi olsun her an bir mahallenin aradığını düşünün mümkün değil Büyükşehir bile yetişemez.

 

BU KUM ÇUKURLARINDA TRAJEDİ YAŞANSIN İSTEMİYORUZ

Yıllar önce hemen mahallemizin yanından çekilen kumlar nedeniyle oluşan çukur gelen sularla doldu burası büyük bir tehlike saçıyor. Aynı zamanda çok pis bir koku da var. Siz de hissediyorsunuzdur kokuyu, yazın buraları çok daha kötü  kokuyor. Ayrıca bir kaza olması çocukların düşüp boğulması büyük bir trajediye de sebep olabilir. Bu suların bir şekilde tahliye edilmesini , sonrasında da doldurularak tehlikesiz bir hal almasını beklediğimizi eklemek istiyorum.  Bana oy veren vermeyen bütün kardeşlerimi Tatkavaklı’da yaşayan bütün insanlarımıza seçimler öncesinde vermiş olduğum  bütün sözleri peyderpey yerine getireceğimi hatırlatmak istiyorum. İşte biraz önce de dediğim gibi sabırlı olmalarını istiyoruz mahallemizde bir eksiklik gördüklerinde bir sıkıntı gördüklerinde hemen Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne  atmasınlar baştan bize iletsinler. Çünkü biz de sonuçta burada bu işlerin çözümü için uğraşıyoruz.

ALTYAPI, İÇME SUYU, KANALİZASYON

  •    Muhtarım, isterseniz yavaş yavaş acil ihtiyaçlarınıza geçelim?

Eksiklerimiz şöyle ;Tatkavaklı Mahallesi olarak altyapı, içme suyu ve kanalizasyon eksikliklerimiz var. Bizim yağmur suyu giderlerimiz de çok sıkıntı büyük şu anda 50 yıllık burada bir altyapı var. Buraya doğalgaz geldi yoldaki yüksek yerleri görüyorsunuz, o şekilde kabarık bir şekil aldı yollarımız. Doğalgaz boruları patlatacağından ağır silindir sokamıyoruz. Yollar kabarık bir şekilde bozuk, yollarda doğalgaz olduğundan  böyle bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Sevdik gitmeden, sevdik gelmiyor maalesef. Büyükşehir İller Bankası'ndan gelen bütçeden  Mustafakemalpaşa ilçemize pay ayırdı ama elbette bunlar  sıra ile olacak ama işte insanlarımız çok sabırsız, başkanlarımıza, vekillerimize işte bazı şeyler iletiyorlar. Mutlaka biraz sabırlı olmamız lazım. Mesela şu an otobüs duraklarını yeniliyoruz,  özel hastanemizin  orada üst geçit yoktu. Cumhuriyet Mahallesi  dediğimiz yerde iki mahalleyi birleştirmek ve insanlarımızın rahat bir şekilde hastaneye ulaşması ile ilgili oraya üst geçit yaptık. Allah razı olsun Mustafa Esgin’e tüm belediye başkanlarıma, İlçe  Başkanı Murat Halaçoğlu'na sonsuz teşekkürlerimi göndermek istiyorum. İnsanlarımız bazı şeyleri görmüyorlar. Yine hastaneye giden Sogar benzinliğin  yanında orası yıllardan beri sorundu orasını yaptırdık ama yavaş yavaş oluyor. Ben biraz sabretmelerini bekliyorum insanlarımızın. Örneğin mezarlık duvarlarını yaptırdık çok güzel oldu. Güzel bir kapı sistemi uyguladık birbirlerini çok güzel bir şekilde orası da bayağı bir güzelleşti elden geçti. Geçenlerde belediye başkanımız Mehmet Kanar “Senin işin çok zor” dedi bana. Bence onun işi de çok zor 131 mahallesi var. Allah yardımcımız olsun elimizden gelen hizmeti getirmek için çabalıyoruz, çırpınıyoruz. Burada vatandaşlarımızdan tek istirhamım biraz sabırlı olmaları. Alinur  Başkanımız da her zaman yanımızda bizi  dinliyor, hemen dönüş sağlıyor ilgili birimin amiri kimse onları bize sevk ediyor. Sonrasında BUSKİ genel müdürümüz Güngör Bey, oda  içten dinliyor. He he deyip geçmiyor hiç biri, içten  ilgileniyorlar hepsinden Allah razı olsun başkanlarımızla hiçbir sıkıntımız yok.


SPOR KOMPLEKSİ, ÇAY BAHÇESİ

 Bir diğer eksikliğimiz ise Devlet Hastanesi bizim mahallemizde  ama bir spor kompleksi gereksinimiz var. Halı saha ve onun yanı sıra işte soyunma, duş salonlarının olduğu bir tesis gençlerin çocukların oynayabileceği bir tesis istiyoruz, böyle bir eksikliğimiz var mahallemizde. Ayrıca Dr. Aziz Sancar Parkı dediğimiz yerde bir çay bahçemiz olsun istiyoruz, işte bir aile oraya geldiğinde çayını kahvesini içsin. Bu tür taleplerimizi iletiyoruz, inşallah da olacaktır. Çünkü insanlarımız çok sabırsız bir şekilde bekliyor. Tatkavaklı Mahallesi sınırlarımız içerisinde 3 tane devlet okulu ve 3 tane de özel okulumuz var, ayrıca engellilerimize hizmet verecek özel okulumuzun da yeni eğitim-öğretim yılı ile birlikte açılacağını  müjdelemek isterim.

MESİRE ALANIMIZIN DÜZENLENMESİ LAZIM..

Bizim Toki'lerin orada bir mesire alanımız var ama ,orada sadece  insanlar  çimenler üzerinde yer sofrası kurabiliyorlar. Biz burada park alanı şeklinde insanların oturup kalkacakları oturma gruplarının, piknik masalarının  olacağı, üstü kapalı olan kamelyalarında  olduğu sonrasında işte yollarının da düzenleneceği bir mesire alanımızın  olmasını istiyoruz. Çünkü bizim orada her sene yapmış olduğumuz, bu sene 21 Haziran'da yapacağımız şenliğe yetişmez ama gelecek sene  yapacağımız şenliğe bu mesire alanımızın  yetişmesini istiyoruz.  Son olarak bütün vatandaşlarımın Tatkavaklı’da  yaşayan Mustafakemalpaşa'da yaşayan bütün hemşerilerime sağlık ,sıhhat, afiyet ve mutluluklar diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500