Advert

Bir başarı öyküsü

İstanbul’da toptancısından mal alıp perakende satan genç bir adam pazarladığı mallar üzerine 'paketi daha iyi nasıl olmalı', 'nasıl bir farklılık oluşturulabilir' düşüncelerini aldığı teknik eğitimle harmanlayıp kafa yorunca eski köye yeni adet getirmeye başlamış.

Bir başarı öyküsü

Bu bilgilerin inatla paylaşımı sonucunda Mehmet Refik Selik'i çekik gözlü Çinli diyarına götüren yolu açan adamla karşılaşması asla tesadüf değil, emeğinin ödülü olan bir kader çizgisidir. Buna Anadolu literatüründe 'sıfırdan başlayan bir başarı' öyküsü diyorlar.

Osman GÜRÇAY
Nettel Group’un iletişim teknoloji markaları olan helt ve nettech ürünlerine aşina olmaya, önemli lokasyonlarda net–techstore ve service tabelalarının içinde düzenli yedek parça, yardımcı ürünlerden oluşan mağazalar ve son sistem teknolojik altyapı ile hizmet veren servisler görmeye başladık. 

Bu grubun yerli, milli ve Bursalı olduğunu ben dahil bir çoğumuzun bilmediğine eminim.

Dahası 1997 de başlayan küçük bir satış mağazasından çıkılan yolun ayakları yere basan hayal gücü ile nerelere geldiğini görüp gençlere her zaman dediğim ne olursa olsun hayal gücünüzü koruyun öğüdümün altını bir kez daha çiziyorum.

BEYİN FIRTINASI BAŞLAYINCA

İstanbul’da toptancısından mal alıp perakende satan genç bir adamın alıp sattığı mal üzerinde önce paketi daha iyi nasıl olmalı diye düşünmüş. 

Ardından aldığı teknik eğitimle içeriği nasıl düzenlenmeli diye kafa yorması ve bunu eski köye yeni adet getirtecek inatla toptancı ile paylaşması sonucunda ona çekik gözlüler diyarının yolunu açan bir adamla karşılaşması asla tesadüf değil emeğinin ödülü olan kaderdir. 

TÜRKİYE-ÇİN ARASI MEKİK DOKUMA VAKTİ
Bu gerçek öykünün kahramanı olan Mehmet Refik Selik, Çin’e giderek isteklerini anlatmaya başlayınca Türkiye’de onun Türkçe anlattıklarını anlamayanları bildiğinden dilini bilmediği Çinlilerin onu anlamasına şaşırıyor ve istediği kalitede, ambalajda ve terminde fason üretim yaptırmaya başlayarak Çin ile Türkiye arasında mekik dokuyor.
Bütün hayali kendi markasını yaratmak olduğundan Çin’de kendi şirketini kuruyor ve markalarını dünyanın hizmetine ve beğenisine sunuyor.

Bugün NETTEL GROUP olarak teknoloji, inşaat, AVM telekominikasyon, imalat, toptan ve perakende satış hizmetleri veren grubun teknoloji markaları Nettech, Helt, Ekocep, Teknonet, Mobiltrend’den oluşuyor.
Mehmet Refik Selik konuştukça bizi şaşırtmaya devam ediyordu. 
Bayi,Corner, Kiosk ya da Franchise anlaşmaları yaparken marka kalite ve güvenirliliğini korumak adına çok titiz davrandıklarını ifade eden Selik, an itibariyle ülke çapında ve yurtdışında 30'a yakın partner oluşturduklarını 2020'de 50 hedefine şimdiden yaklaştıklarını birkaç yıl içerisinde 200 e ulaşacaklarının altını çizdi.

BİR SAATTE TAMİR GARANTİSİ
Bizde 27 bin ürün çeşidi var ve bunların hızlı tedariki konusunda hiçbir bayimizin sıkıntısı olmaz diyen Selik, "bu ürünlerin yüzde 75’i bizim üretimimizdir. Kalan yüzde 25 ise markaların orijinal yedek parçalarıdır" dedi ve inanılmaz bir iddia ile arızalı bir cep telefonunu bize bıraktığınız yerde stok parça varsa çoğunda vardır telefonunuz bir saat içerisinde ya da iki saat içerisinde tamir edilip size teslim edilir deyince…

Bakın bunu adınızı vermeden bir bayide deneyeceğim dediğimde özgüven içerisinde deneyin ve yaşayın diye cevap verdi. 

GÜNDE 1200 TELEFON

Günde bin ila bin iki yüz cep telefonu tamir ettiklerini ve özel raf yazılımı ile hangi mağazada ne olduğunu gördüklerini anlatırken gözlerinin içi gülüyordu.

İş dünyasında her şeyin kötü gittiğini söylemenin moda olduğu bir dönemde inovasyonu yaşam tarzı edinmiş bir adamın içinde emek ve çalışma olan gerçek başarı öyküsünü dinlemek ayrı bir lezzet veriyordu.

Türkiye’de de fabrika kuracak mısın? diye sorduğumda elbette cevabının yanına birde müthiş bir ar-ge merkezi ile ülkemizin geleceğine katkıda bulunacağım dedi.

Aman gölge etmeyin ayaklara pranga olmayın!

İşte burada aklıma bürokrasi hazretleri düşüverdi. 

Bir yatırım nasıl yaptırılmaz tezini unutun ve destek verin.

Üretim yapan, katma değer yaratan, ithal ikamesi ürünleri CE kalitesinde dünya pazarlarına arz eden bir işletmenin önünü sakın tıkamayınız. 

Gümrüklerde cehennem azabı çektirmeyiniz. 

KOBİ, teknopark desteklerini KDV almamak ya da para vermekten ibaret görmeyin üretim ve yazılımın önünü açacak adımlar atınız. 
Bana ülkemde ve Bursa’mda güzel şeyler oluyor diye düşündüren NETTEL Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik’ in başardıkları kadar başardıklarını çevresi ile paylaşma kültürünü çok anlamlı buluyor ve bu yolda asla yorulmamasını diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500