Advert

BESDER BAŞKANI GÜZELLİĞİN SIRLARINI PAYLAŞTI

Bursa’nın estetik sektöründeki ilk derneği olma özelliğini taşıyan Bursa Estetik Sektörü Çalışanları Derneği (BESDER) yönetim kurulu başkanlığına tek liste ile seçime giden Gülin Çifçi seçildi. Bursa’nın güzelliği ve sektörün sorunlarına çözüm yolu getirecek dernek güzellik sektörü temsilcilerinin bir araya getirecek.

BESDER BAŞKANI GÜZELLİĞİN SIRLARINI PAYLAŞTI

Bahar ÖZGÜN
BESDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülin Çifçi ile Bursalıların güzelliğini yansıtacak derneğin kurulumun sürecini ve dernek eliyle sektörün nasıl yeniden yapılanacağını konuştuk. Güzellik üzerine kadınca bir sohbet de gerçekleştirdiğimiz Çifçi, eğime vurgu yaparken güzelliğe dair tiyoların yanı sıra yanlış bilinen şehir efsanelerine de açıklık getirdi. Sizi güzelleştirecek keyifli okumalar dileriz. 
Dernek ihtiyacı nasıl ortaya çıktı? 
Güzellik uzmanları masörler, masözler, dövmeciler, makyözler, bir çatısı yok aslında çatının çıkışı bu. Çoğu Kuaförler Odası’na bağlı ama kuaförler odasında olmamaları gerekiyor. Bizim de bir akademimizin olması ve sektörün ihtiyacını daha net görmemizle dernekleşmeye gittik. Güzel bir yönetim kuruluna sahibiz. Duruşları ve hayata bakışlarıyla da işlerinde ki uzmanlıklarıyla da ölçüşen yapıdalar. O yüzden çok mutluyum. 
Masörler ve dövmeciler neden bünyenizde? Bir çatıda mı toplamak istediniz? 
Bağlı oldukları bir yer olmadıkları için birlikte olmak istedik. Biz kapsamı çok geniş tutmak istedik. Estetik Sektörü Çalışanları Derneği, o yüzden de medikal estetik uzmanları da var. Birbirimizle aynı işi girift (iç içe) yapıyoruz. Güzellik ve estetik alanındaki çalışmaları doktorlar yanlarındaki estetisyenlerle, estetik merkezleri doktorlarla çalışarak yapıyor. PRP ya da botoks isteyen müşterilerimiz oluyor. Doktorlarımıza yönlendiriyoruz. İç içe geçmiş bir alan olduğu için ayırmak istemedik. 
Nasıl bir yol belirlenecek?
Ayırmak gerekiyor. Güzellik alanıyla ilgili eğitim alan kişi kaşla ilgili de eğitim almak istiyor. Tamamen uzmanlaşmak isteyen bir sürü kişi var. Önemli olan eğitim için talep oluşturmak. Eğitimli kişilerin sektörde olmasını sağlamak için uğraşacağız. Kolay değil, biz ne kadar çok yapabileceğimize bakacağız. Bir görüşmemizde akademide eğitim almak için gelen birinin anlattığına göre, bir güzellik merkezinde işletme sahibi ‘lazere hem başla, başlığı tutman yeterli’ demiş, üstelik hiçbir eğitimi olmadan. Böyle bir şey asla olamaz. Cildi yakabilir, bir sürü kötü şey olabilir. Cildi, kıl yapısını tanıması lazım. Biz estetisyenlik ya da güzellik uzmanlığı eğitimlerinde bunu çok detaylı öğretiyoruz. Öğrettiğimizi de hemen işleme almak mümkün değil bunun bir staj dönemi var. ‘Hadi al başlığı uygulamaya başla’ tarzında o kadar çok uygulama var ki. Bunlarla mücadele etmek lazım. Uygulamaya gelen kişinin, uygulamayı yapacak kişinin ne kadar bilgi sahibi olduğunu ölçüp tartması gerekiyor.  
Sektörün neye ihtiyacı var?
Yetişmiş elemana ihtiyacı var. Açılan güzellik merkezlerine oranında eleman yetişmiyor. İnsanlar buradaki iş fırsatını bilmiyor. Yetenekli, iş arayan, sektöre meraklı genç kızlarımız en az 2 bin TL maaşla başlıyorlar artı primleri var. Uzun süren eğitimlere ihtiyaç yok. 4 buçuk aylık bir süreçte Milli Eğitim Bakanlığı onaylı çalışabilirlik belgesini veriyoruz. Burada bitmiyor, burada başlıyor. Sonrasında bu eğitimler stajla, uygulamayla yerine yerleşiyor. Eğitimler devam etmeli. Ne yazık ki şu bile yaşanıyor. Bir güzellik merkezine sekreter olarak alınan birinin 8 ay lazer epilasyon yaptırıldığını biliyorum. Firmalar elemanlarını sürekli eğitimlere yollamalılar. Eğitim kalitesini de iyi tartmalılar. 
Mesleği yeniden yapılandıracak gibi görünüyorsunuz.
Workshoplarla eğlenceli etkinliklerle bir araya gelmeyi planlıyoruz. Bir araya gelmemizin ardından üyelikler ve paylaşımlar gelecektir. Çok fazla çalışan var kapsam da geniş. Ne kadar çok kişi kapımızdan içeriye girerse o kadar ivme kazanırız. Birlikteliği arttırmak gerekiyor. İş olması gerektiği gibi yapılırsa herkes mutlu olur. Dernek olarak denetim yapamayız ama aksayan noktalara müdahale edip doğru bilgilendirme yapacağız. Cilt bir derya deniz. İşimiz çok zor ama hafife alınıyor. Eğitimin bir kere sonu yok. İşini iyi yapmak ve ahlaklı olmak gerekir.
Güzelleşmek için bu merkezleri tercih edenler bunu nasıl ayırt edecek? 
Önce gideceği yeri araştırmalı. O kurumu iyice incelesin. Gidenlerden bilgi alsın. Sosyal medya sayfasından bile o kadar çok bilgi edinebilir ki dikkatli incelenebilirse. Gittiğinde de sorgulasın. Uygulama yapacak kişinin eğitim durumunu ve tecrübesini sorsun, işletme buna izin vermek zorunda. Ayıp ya da yapılmaması gereken bir şey değil. Tüketici sorgulayacak. Sorgularsa firmalar kendini düzeltmek zorunda kalacak. Sorgulayabilmesi için bilinçlenmesi gerekir. Sadece eğitim değil derdimiz farkındalık yaratmak. Bunun için bir çatı oluşturmak istiyoruz. 
Hangi işaretler bir kurumun hizmeti doğru verdiğinin anahtarıdır?
Fiyat önemli bir kriter.
Yıldırım ilçesiyle Nilüfer ilçesinin güzellik merkezi fiyatları çok farklı.
Evet, farklı ama çok farklı olmaması gerekir. O kadar farklıysa orada bir sorun aramak gerekiyor. Burası bir klinik değil ama botoks malzemesinin ne kadar pahalı bir malzeme olduğunu biliyorum. Bu uygulamanın belli bir fiyatın altında olma imkanı yok. Dükkanın belirli bir gideri ve malzemenin fiyatı var. Bunları araştırmak lazım. 
Dernekleşme süreciniz tam anlamıyla işlemeye başladığında sizi arayıp güzellik salonları hakkında bilgi almak isteyecekler. 
Keşke, tabi ki, bu noktaya gelmek bilirkişilik yapar hale gelmek çok güzel olur. Zaten gelmek istediğimiz nokta bu. Çatımızın altında olan firmalarımıza güvenerek gidebileceklerini söyleyeceğiz zaten. 
Lazer epilasyonda fiyat farkının sebebi nedir?
Lazer epilasyonda 30 bin TL’ye de cihaz var 300 bin TL’ye de. İkisinin uygulama bedeli aynı olamaz. Fiyat farkının sebebi ise; bir cihazın Amerika FTI onaylı diğer cihazın Çin’de üretilen ne olduğu belli olmayan cihaz olması. Gerçekten kıl kökünü yok edici ışın salgılayabiliyor mu belli değil. 
Lazer epilasyonla ilgili çeşitli rivayetler var. Her lazer epilasyona gidenin yaşadıkları farklı.
Önce kıl kökü analizi yapılmalı ona uygun işlem yapılmalı. 100 TL’ye tüm vücut tek seans yapanlar var. Ya da bin 500 TL’ye bitene kadar diye satıyorlar. Böyle bir şey yok. Müşteri geliyor buraya, ‘Bitene kadar paketi aldım 4 yıldır gidiyorum ama bitmedi.’ Bi 4 yıl daha gider. Kurumun doğru olmasına bakacaklar. Sonuç alamayan müşteri mutlaka biyolojik olarak bir şey yaşıyordur. Tiroitlerinde, hormonal yapısında over kistik bir durumu yok ise başta söylediğimiz miktarda sonuç alıyoruz. 
Kişinin lazer epilasyona uygun olduğunu anlamak için kıl kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?
Görsel olarak kontrol sağlıyoruz. Kılı çekip analize yolluyoruz. Eğer muallâkta kalırsak eğitim veren hocamızı çağırıyoruz. Her şeyi başta sorguluyoruz. Hormonal yapı, tiroit durumu nasıl? Düzenli regl oluyor mu? Kistik durumunuz var mı? İlaç kullanıyor musunuz? Gibi gibi. Bu bilgileri verip öyle başlatıyoruz.
Lazer epilasyon herkese yapılır mı?
Yapılmaz. Sadece bir örnek olarak; bazı ilaçlar var bunların kullanımından belli süre sonra yapılmaz.
Lazer Epilasyon Kısırlık yapar mı?
Asla, organlarımıza zarar verme ihtimali yok. Işının gördüğü derinlik 1 Milimetre. Lazer operasyonun dokuya ve organlara zarar verme ihtimali yok. 
Bu bilgiyle bir şehir efsanesini daha yok etmiş olduk. 
2 yıl düzenli regl olmuş 15 yaşında genç kızlarımıza uygulayabiliyoruz. Ama şunu da söylüyoruz. Senin hormonların daha tam oturmadı. Sen istediğin noktada sonuç alamayabilirsin. Doğru bilgi vermek o kadar kıymetli ki. 
‘Bitene kadar’ yapılan lazer epilasyon kampanyalarına nasıl bakıyorsunuz? 
Bitene kadar bi kavram yok. Kıl yapısı uygun ve cihaz kötü değilse 8 ile 10 seans arası sonuç alınacaktır zaten. Şu da var. Yanlış jullerle kıl kökünün rengini ve yapısını bozabiliyorlar. Kıl kökü kızıllaştırılır ya da sarı hale gelirse tüylerin bitme imkanı yok hayat boyu ve hiçbir lazer epilasyon bunu çözemez. Şuan için öyle bir teknoloji yok.
Lazer epilasyonun birkaç çeşidi var? Hangisi daha ideal?
Farketmiyor. Buz başlıklı başlıklarda daha ince tüylere müdahale edebilirsiniz. Aleksandra cihazlarında siyah ve sert tüylerde daha etkilidir. Önemli olan cihaz değil tüyün biçimidir. 4 mevsim lazer epilasyon uygulaması da var. Yazında yapılabiliyor ama yapıldıktan sonra bir hafta güneşe çıkılmamalı.
Her kadın güzelleşmek ister ve her kadının bütçesi aynı değil. Fiyat farkı çok fazla bunun orta yolu nasıl bulunacak?
Bir sürü imkan var. Taksit imkanları var. Elden ya da kredi kartıyla taksit yapan yerler var. Örneğin 4 Seans alsın ara vermeden tekrar 4 seans alsın bu sürede bütçesinin de dengesini sağlamış olur. Ara verip ağda ya da jilet uygulması yapılmamalı. 
Cilt bakımına gelirsek, her gün yeni uygulamalar farklı yöntemlerle karşılaşıyoruz. Orada nasıl bir yol izlenmeli?
Öncelikle cilt analizi yapılmalı. Merkezde istediğin kadar cildine bakım yaptır evde uygulama yapmıyorsan ve şanslı insanlardan değilsen doğru yapmış olmazsın. Biz burada ders veriyoruz eve de ödev veriyoruz. Eğer dediklerimiz yapılmazsa o ders orada kalıyor. Cilt bakımı derinlemesine ayda bir yapılmalı.
Bunun bütçesi nedir?
En iyi yerde ortalama 200 TL.
Cildin neye ihtiyacı var?
Cildin ihtiyacı olan 3 önemli şey; temizlik, nemlendirme ve güneş koruması. Cildin yağlı olması başka bir şey o nemli olduğu anlamına gelmiyor. Nemlendirici kremler kullanılmalı. Mutlaka sabahları güneş koruması yapılmalı çünkü güneş eski güneş değil. Zararlı ışınlar lekelenme yapar. Bu yaz güneşlendiniz ama lekelenme olmadı. Bir sonraki yaza çıkarken koruma sağlamazsanız yüzünüzde lekeler oluşur. İçinde çinko olmayan ürünler seçin. Çinko doğurganlığa zarar veriyor ve kanser yapıyor. 
‘Yağlı cildin neme ihtiyacı yoktur’ düşüncesi yanlış mı?
Cildiniz yağlı nem vermezseniz erken yaşta sarkarsınız. Cildiniz kuru nem vermezseniz erken yaşata kırışırsınız. Yağlı cildin çok güzel yağdan arındırılması ve dermokozmetik ürünlerle temizlenmesi gerekiyor. Kozmetik ürünler zararlı kıymasallar içeriyor. 
Dermokozmetik ürünleri nerelerde bulacağız?
Güzellik merkezlerinde, eczanelerde ya da doktor yanlarında bulabilirsiniz. Uygun dermokozmetik nemlendirici ile cildi nemlendirsinler. Kozmetiği önermiyoruz. Zararlı kimyasal içeren ürünler önermiyoruz.
Dermokozmetik ürünlerin fiyatları pahalı mı?
Temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucuyu 300-400 TL arasına bir seri alabilir ve bunu 3 ay boyunca kullanabilirler. Güzellik merkezleri ve dermokozmetik ürünler sanıldığı gibi pahalı değil.
Bu yıl Kozmetik Fuarı’nın ilki gerçekleşti. Önümüzdeki yıl beklentisi daha büyük. Bursalıları neler bekliyor?
Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşen Kozmetik fuarı ilk olmasına rağmen başarılı geçti. Bursa’nın buna ihtiyacı vardı. Kurum ve dernek olarak orada olacağız. Önümüzdeki yıl bilgilendirmemiz ve üye kayıtlarımız olacak. Daha fazla katılım ve geniş çaplı çalışmalarımız olacak.
Kadınlar belli periodlarla neleri yaptırmalı?
Ayda bir cildine baktırmalı, cildine özel bakıma ihtiyacı varsa burada uzmanın görüşüne göre hareket edilmeli. 15 günde bir el ayak bakımı yaptırmalı. Cilt önemli, vücut önemli. İnce bir fizikte olmak önemli. Yüze kese çok sık yapılmamalı, deriyi inceltiyorlar.
Beslenme de güzelliğin önemli bir parçası.
Beslenme uzmanı olmadan incelme programlarının sağlıklı ilerleyeceğini düşünmüyoruz. Bölgesel kalınlaşmayla ilgili sıkıntı nereden kaynaklanıyor bunun temeli bulunmalı. Egzersiz yapmak önemli. İyi görünmek önemli. 
Sürekli indirimli kampanyaları ne kadar gerçek?
Kampanya yapılabilir. İşletmelerin finansal durumuyla alakalı bir şey. Yılda belirli günlerde yapılan kampanyalar makuldür. Ama sürekli kampanya durumu pek sağlıklı değil.
Gençleşmek isteyenler neler yapmalı?
Anti-Aging cilt gençleştirme uygulamaları tamamen beklentiyle alakalı. Bu bir süreçtir. Beklemek istemeyenler botoks yaptırır o da 4 ayda bir yapılabilir. Botoks verilen sıvıyla kasların felç edilmesi, kasların çalışmamasıyla dolayısıyla kırışmamanız. Zararlı olmayan doğal ürünlerle gençleşme ürünlerle bir süreç yapılabiliyor. 
Estetik operasyonlar hangi durumlarda yapılmalı?
Tamamen kişinin mutluluğu ile alakalı. Burnunu sevmiyorsa gidip yaptırabilir. Bunun ne yaşla ne de zamanla alakası var. Kişinin ruhsal yapısı o kadar önemli ki. Kendini iyi hissedecekse yapılmalı. Seri ameliyat isteyenler oluyor. Doktorlar temelinin psikolojik olup olmadığının ayrımını yapıyor. Bu uzun süreçte karar verilmişse yapılmalı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500