GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-06-2019 17:27   Güncelleme : 14-06-2019 17:27

Belki birilerinin hayatına dokunuruz

Meme Kanseri olduğunu öğrendikten sonra Türkiye'de farkındalık oluşturmak isteyen Gülçin Söğüt, eşi ile birlikte dünya turuna çıktı. Söğüt, “Türkiye’yi il il gezerek farkındalık oluşturuyoruz. Belki birilerinin hayatlarına dokunuruz” dedi.

Belki birilerinin hayatına dokunuruz
 
Meme Kanseri Farkındalığı için İstanbul'dan yola çıkan Gülçin Söğüt ile Hollandalı eşi ve Kayseri Motosiklet Kulübü üyelerini İl Sağlık Müdürlüğü'nün bahçesinde karşılayan Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, "Bugün Kayseri Motosikletçiler Kulübü Başkanı Mustafa Özdemir ve dünya turuna çıkmış olan Gülçin hanımı burada ağırlamaktayız. Bunu anlamlı kılan ise meme kanseri farkındalık gezisi" dedi. 
 
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Doç. Dr. Benli, "Meme kanseri bilindiği gibi dünyada kadınlarda ilk üç, kanserler sıralamasında ise ikinci neden olarak görülüyor. Meme kanserlerinden ölümün engellenmesindeki en önemli faktör ise erken teşhis" diyerek şu bilgileri verdi: "Erken teşhis için Sağlık Bakanlığımızın Kanser Erken Teşhis Merkezlerimiz yani KETEM’lerimizde mamografi taraması yapılmakta. Kayseri’de 5 merkezde bu taramalar gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı da Kayseri’de erken teşhiste farkındalığı oluşturduğumuz zaman hastaların normal hayatına devam etmelerini sağlayabilmek için gerekli önlemleri almış durumdayız. Tüm taramalarımız ücretsiz. Sadece meme kanseri değil, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri taraması yapılmaktadır. En sık görülen kanser türlerinin taramasını yapıyoruz. Prostat kanseri için de aile hekimlerimizde taramalarımız var." 
 
55 ÜLKEDEN GEÇTİK
İstanbul'da üniversiteyi bitirdikten sonra iyi bir iş hayatı olduğunu ve iş hayatını terk ederek hayali olan dünya turuna çıktığını anlatan Gülçin Sögüt, "Yaklaşık 6 yıldır dünyayı dolaşıyorum. İlk 3 yıl sırt çantalı olarak dolaştım. Sonraki 3 yıl yolda aşkımı buldum, kendisi Hollandalı. Yollarımızı ve hayatlarımızı birleştirdik. Hiç motosiklet tecrübemiz yokken birlikte yollara düştük. Avrupa ve Afrika derken 70 bin kilometre yol yaptık, 55 ülkeden geçtik. Türkiye’ye geldik, ailemizi ziyaret ettik ve tam motorları yükleyip Güney Amerika rotasına gidiyorduk ki, doktorlar meme kanseri olduğumu söylediler. Yaklaşık bir yıldır bununla savaşıyorum. Çok şey gördük, yanlış bildiğimiz çok şeyin olduğunu öğrendik. Konu kadın ve meme kanseri olunca ailenin, eşin, kardeş ve babanın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Türkiye’de hala bu konuda eksikliklerimiz de olduğunu gördük. Kadınlar bu haberi almaktan korkuyor. Türkiye’yi il il gezerek meme kanseri farkındalığını oluşturarak belki birilerinin hayatlarına dokunuruz. Bu nedenle yaklaşık iki hafta önce İstanbul’dan yola çıktık" diye konuştu. (İHA)