Advert

Bedelli askerlik 28 gün şartı kalktı mı? Bedelli askerlik son durum!

Yüzbinlerce gencin beklediği bedelli askerlik teklifi 23 Temmuz Pazartesi günü Meclis'te görüşülecek. AK Parti'nin bedelli askerlik teklifinde yaş sınırı 25, ücret ise 15 bin TL olarak belirlendi. Peki bedelli askerlikte son durum ne? 28 gün askerlik şartı kalktı mı? İşte detaylar...

Bedelli askerlik 28 gün şartı kalktı mı? Bedelli askerlik son durum!

 

Bedelli askerlik 28 gün şartı kalktı mı? Bedelli askerlik son durum! gibi tüm aradıklarınız bu haberimiz üzerinden bulabilirsiniz. TBMM Genel Kurulu, yoğun mesaisini önce terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren teklif için harcayacak. Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Genel Kurulda görüşülmesine yarın başlanacak.Meclis'in yoğun mesai harcayacağı diğer teklif ise yüzbinlerce gencin merakla beklediği bedelli askerlik teklifi olacak. Teklif, yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak, daha sonra Genel Kurul gündemine gelecek. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyip 31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten önce doğanlar, 15 bin Türk lirası ödemeleri ve 28 gün temel askerlik eğitimi almaları şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler ise 2 bin avroyu ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş olacak.Yüzbinlerce gencin en çok merak ettiği soru ise 28 gün askerlik şartı kalktı mı? İşte Bedelli askerliğe dair tüm son dakika gelişmeleri...

 
 
 

28 gün şartı kalkıyor mu?

Çalışanların durumu ile askere alınacakların 28 gün boyunca devlete getireceği maliyeti dikkate alan hükûmetin ‘28 gün zorunlu eğitim’ şartını kaldırabileceği belirtiliyor. AK Parti’nin bedelli askerlikle ilgili düzenlemeye gelen 28 günlük zorunlu eğitimden geri adım atacağı belirtiliyor. Bu konuda gelen yoğun talepleri dikkate alan AK Parti’nin, bedelli uygulamasında değişiklik yapacağı öğrenildi.

 

 

AK Parti’nin geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığına sunduğu teklifte, 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğanların, 15 bin lira bedel ve 28 gün zorunlu eğitim şartıyla bedelli askerlik uygulamasından yararlanacakları öngörülüyordu.Ancak, teklifin gündeme gelmesinden itibaren, kamuoyundan ve Meclis’teki muhalefet partilerinden 28 gün şartının kaldırılmasına yönelik yoğun bir talep gelmeye başladı. Ayrıca, 400 bine yakın başvurunun beklendiği bedelli askerlik için, bu kişilerin 28 gün boyunca kışlada olmasının devlete ayrı bir maliyetinin olacağı da değerlendirildi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, 23 Temmuz Pazartesi günü görüşmeleri başlayacak olan bedelli askerlik uygulaması konusunda dün sürpriz bir gelişme yaşandı. AK Parti kurmayları, gelen talepleri dikkate alarak bedelli askerlik uygulamasındaki 28 günlük eğitim şartının kaldırılması konusunda çalışma başlattı. AK Parti kurmayları, “Kamuda ve özel sektörde çalışanlarla ilgili ücretsiz izin veya yıllık izin kullanarak askere gidebilmeleri öngörülürken, esnaf, doktor, serbest meslek sahipleri veya ihtisas yapanların zorluklarla karşılaşacakları gündeme geldi. Özellikle kendi işini yapanlar, işyerlerini bir ay kapatmak zorunda olacaklar. Bu nedenle 28 gün şartının kaldırılması konusunda yoğun bir talep geliyor. Bu konuda yeni bir adım atılabilir. Gelen talepler komisyondaki görüşmelerde değerlendirilecek ve büyük bir ihtimalle 28 günden vazgeçilecek” dedi. Komisyondaki görüşmeler sırasında verilecek önerge ile 28 günlük eğitim şartının kaldırılması durumunda, bedelli uygulamasından sadece yaş ve ücret şartını yerine getirenler yararlanabilecek.

YURT DIŞINDAKİLER İÇİN DE KALKIYOR

 

Yurtdışındaki Türk vatandaşları için getirilen 2 bin Euro ve 28 günlük uzaktan eğitim şartında da değişiklik olabileceği belirtildi. AK Parti kurmayları, miktarın bin Euro’ya düşürülmesinin istendiğini, ancak bunun karşılık bulmayacağını kaydetti. Kurmaylar, 28 günlük uzaktan askerlik eğitim şartının ise yurtiçindekine paralel olarak kaldırılacağını dile getirdi.

MHP Lideri Bahçeli’den 'bedelli' çıkışı

“Bedelli olacaksa, 28 güne ne gerek vardır? Bu kadar zahmete lüzum olacak mıdır” 

Son günlerde çokça tartışılan bedelli askerlik ve 28 günlük eğitim konularına da değinen Bahçeli, “Tam bu sırada süresi 28 gün olarak belirlenmiş bedelli askerliğin konuşulmasına şahit oluyoruz. Askeri ihtiyaçlar elbette gözetilmiş, dikkate alınmıştır. Meşru herhangi bir sebeple askerliğini yapamayan insanlarımızın yığılması da söz konusudur. Buraya kadar diyeceğim bir şey yoktur. Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse ‘yaylalar yaylalar’ türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir. Bedelli olacaksa, 28 güne ne gerek vardır? Bu kadar zahmete lüzum olacak mıdır” dedi. 

Askerliğin teorik eğitiminin doğru bir değerlendirme olmadığı görüşünde bulunan Bahçeli, “Madem bedelli askerlikle ilgili düzenleme yapılacak, o zaman bunca kafa karışıklığı ve karmaşaya niye ihtiyaç duyulur? Adı üstünde bedelse verilir, sonuçta ilgililer terhis edilir. Bedelli askerlik tartışmalarını uzatarak canıyla bedel ödeyen kahramanlarımızın ruhlarını ve fedakarlık numunesi evlatlarımızın duygularını incitmemek asıldır, esastır, şarttır, elzemdir, temennimdir” değerlendirmesini yaptı. 

Başkan Ateş, "Bedelli askerlikte 28 gün şartı kaldırılmalıdır"

Akil Gençler Platformu Genel Başkanı Delil Ateş, bedelli askerlikteki 28 gün şartının kaldırılması gerektiğini söyledi. 

Bedelli askerlik süreciyle ilgili olarak yaptığı çalışmalarla sürekli gündeme gelen Başkan Delil Ateş, gelinen aşamada önemli açıklamalarda bulundu. 28 gün eğitim şartının kalkması gerektiğini belirten Başkan Ateş, "Bedelli askerlik, 2-3 yılda bir işini kaybetmek istemeyen gençlerin birikimiyle ihtiyaç haline dönüşüyor. Ayrıca ülkemizde profesyonel ordu konusunda her geçen gün daha ileri adımlar atılıyor. Bulunduğumuz coğrafyanın gereği olarak, profesyonel ordu kaçınılmaz bir durumdur. Bedelli askerliğin çıkması netleşirken, 28 gün şartı bedelli askerlik bekleyen gençleri yeni bir sürecin içerisine koymuştur. Oysaki gençlerin bedelli askerlik istemelerindeki temel sebep işlerini kaybetmek istememeleridir. Bizlere sosyal medya üzerinden, telefonla ve yüz yüze ulaşan bedelli askerlik bekleyen kardeşlerimizin çoğu; 28 gün şartından dolayı işlerini kaybetme kaygısı yaşadıklarını belirtmektedirler. Bundan dolayı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılacak görüşmeler de 28 gün eğitim şartının kalkacağı, kalkması gerektiği düşüncesindeyiz. Tabi kii son kararı devlet büyüklerimiz verecektir" dedi. 

Bedelli askerlikte yaş ve ücret şartları

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik teklifinin Meclis'e sunulduğunu açıkladı. Muş, düzenlemeden 31 Aralık 1993 öncesinde doğanların faydalanabileceğini belirtti.

Muş, kamuda çalışanların ise ücretsiz izinli sayılacağını duyurdu.28 günlük askerlikle ilgili ise, "Her Türk vatandaşı bunu yerine getirecektir. Kamuda ve özel sektörde çalışanlar" ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin bedelli askerlik teklifi bir milyon 234 bin kişiyi ilgilendiriyor. Askerlik yerini Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek. Bedelli askerliğe başvuru süresi 3 ay olacak.

Bedelli askerlikte yaş hesaplama nasıl oluyor?

Bedelli askerlikte yaş hesaplama yıla göre yapılıyor. Daha önceki uygulamalara bakılırsa, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994'ten önce doğanlar faydalanabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500