BURSA
Giriş Tarihi : 06-12-2019 15:55   Güncelleme : 06-12-2019 16:04

Başkan Aktaş’tan gençlere tavsiyeler

"220 üniversite, milyonlarca mezuna sahibiz. Herkes üniversite bitirecek ve memur olacak diye bir kaide yok. Bu ülkenin çiftçiye, kuaföre, işçiye, aşçıya da ihtiyacı var” diyen Başkan Aktaş, gençlere başarının tek şartının üniversite okumak olmadığını söyledi ve ekledi: "Ufkunuzu geniş tutun. Ne olursanız olun, bir alanda mutlaka ama mutlaka uzmanlaşın. Aranan adam olun."

Başkan Aktaş’tan gençlere tavsiyeler

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın 7 farklı lisesinde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi. Tahtakale’deki Bursa Yaşam Kültürü Müzesi’nde yapılan etkinliğe BTSO Spor, Zeki Müren Güzel Sanatlar, İMKB Fen, Yiğitler Anadolu, Nizam Karasu Anadolu, Bursa Anadolu ve Hayri Toraman Sağlık Meslek liselerinden öğrenciler katıldı. Başkan Alinur Aktaş, üniversite sınavları öncesinde öğrencilere geleceğe dair güven aşıladı. Bugün lise son sınıf öğrencilerinin tamamının kafasında iyi bir üniversite ve bölüm hayalinin bulunduğunu belirten Başkan Aktaş, bunun önemli ve doğru fakat işin sadece bir kısmı olduğunu ifade ederek, dinamik ülke olan Türkiye’nin bünyesinde çok farklı fırsatlar barındırdığını, ülkenin şiddetle genç beyinlere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Gençlere Türkiye’nin beklentileri doğrultusunda kendilerini iyi konumlandırmaları çağrısında bulunan Başkan Aktaş, “Öğretmen, mimar, doktor olacağım gibi yaklaşımdan ziyade, ufkunuzu geniş tutun. Başarılı olmanın şartının bu olmadığını bilin. 220 üniversiteye, milyonlarca mezuna sahibiz. Herkes üniversite bitirecek ve memur olacak diye bir kaide yok. Bu ülkenin çiftçiye, kuaföre, işçiye, aşçıya da ihtiyacı var” dedi.

KENDİNİZİ İYİ YETİŞTİRİN
Başkan Aktaş, gençlere hangi iş olursa olsun kendilerini yetenekli buldukları alanlarda iyi yetiştirmelerini tavsiye etti. Başarı için üniversite bitirmenin şart olmadığını dile getiren Başkan Aktaş, “Tahsil hayatında yer almayıp, büyük sanayici olan kişiler tanıyorum. Yine aynı şekilde iyi sanatkarlar biliyorum. Transfer teklifi alan oto tamircileri var bu ülkede. Ne olursanız olun, bir alanda mutlaka ama mutlaka uzmanlaşın. Aranan adam olun” diye konuştu. Başkan Aktaş, gençlerin mutlaka bir spor ve sanat dalı ile ilgilenmesi gerektiğini vurguladı. Herhangi bir enstrümanı çalmanın, musiki ile ilgilenmenin, resim yapmanın, şiir yazmanın kişisel gelişime büyük katkılarının olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Sizler kendinizi yetiştirip şehre sahip çıkarsanız, Bursa’nın yarınları emin olun bugünlerden çok daha iyi olacak” şeklinde konuştu.