Advert

Başarırsın çünkü kadınsın

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinden en anlamlısına Bursa’da imza atıldı. BTSO çatısı altında başarılı çalışmalara imza atan TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu, ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ mottosuyla 17 Nisan’da ‘Zirvedeki Kadınlar’ı Bursalılarla buluşturacak.

Başarırsın çünkü kadınsın

Ahmet KUNDAKCI

BTSO Mutfak Akademi’nin uygulama restoranı Double F 1889 & Bursa Restoranı’ndaki programda BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın, TOBB Doğu Marmara Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, İcra Kurulu Üyeleri ve kadın girişimciler hazır bulundu. Programa ev sahipliği yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama erkekler kadar eşit oranda damga vurduğunu, bu konuda gelişmiş ülke seviye rakamlarını yakaladıklarını dile getirirken, “Salona girdiğimde etrafıma üç kez baktım ve anladım ki bizim kadınımızın başaramayacağı bir konu yok” vurgusunu yaptı.

KADIN OLMADAN ASLA

Burkay, dünya ülkelerinde kadın istihdamının yüzde 50’nin üzerinde gerçekleştiğini dile getirirken, Türkiye’deki durumu ise şöyle özetledi: “Ülkemizde bu oran yüzde 30’larda. Oysa sürdürülebilir kalkınmanın yolu kadınlarımızı işgücüne girişimci olarak entegre olmasından geçiyor. Bursa’da ve ülkemizde kadınlarımıza rol model olacak öylesine çok şahsiyet var ki… İşte o şahsiyetlerden sadece birkaçını Bursa’ya getirmek… Önemli bir misyon üstlenecek olan etkinliğin hayırlı olmasını diliyorum ve tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

5 BAŞLIK 7 KONUŞMACI

TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın ise kadına yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu vurgularken, “Kadın, kalkınmanın sadece destekçisi olmamalı aynı zamanda öznesi haline gelmeli” dedi. ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ sloganıyla gerçekleştirilecek zirvede Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın girişimcileri Bursa’da bir araya getireceklerini ifade eden Saygın, “5 ana başlık altında 7 konuşmacının yer alacağı zirvede her bir oturum farklı bir konseptte hazırlanıyor. Kendi alanında örnek başarı hikayelerine imza atan kadın girişimcilerimiz zirvemizin konuğu olacak” şeklinde konuştu.

KİMLER GELECEK?

Saygın, programa katılacak kadın girişimcileri ise şöyle paylaştı:  “Geçtiğimiz yılın kadın girişimcisi seçilen Sezen Sungur Saral;  2018 yılında dünyanın en iyi 10 şefinden birisi olarak gösterilen Ebru Baybara Demir, BRN Yatak Firmasının Kurucusu ve Süper Lig tarihinin ilk kadın başkanı Berna Gözbaşı; binlerce çiftçiyi Tarım 4.0 teknolojisiyle buluşturan TABİT kurucusu Tülin Akın; girişimcilik alanında ulusal ve uluslararası 30 farklı ödüle layık görülen Aslı Elif Tanuğur; kadınların dünyanın dört bir yanına ihracat yapmasını sağlayan Erdek Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Özlem Sarı ve Yılın Girişimcisi Ödülü’ne layık görülen Kars Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Kurucusu Zümran Ömür gibi değerli isimler zirvemizin konuşmacıları arasında yer alacak. Sanayiden elektronik ticarete, yerli üretimden yeni girişimcilik alanlarına kadar farklı iş sahalarını rol model isimlerle değerlendirme fırsatı bulacağımız zirvede girişimci ekosistemi için güçlü bir motivasyon oluşturacağımıza inanıyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500