Advert

BAŞARILI OLMANIN SIRRI:DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Fujitsu Satış Öncesi Destek Direktörü Emin Çalıklı, gelişen dünyada başarılı olmanın sırrının dijital dönüşümden geçtiğini vurguladı.

BAŞARILI OLMANIN SIRRI:DİJİTAL DÖNÜŞÜM

 

Erkan ŞEN

BTvizyon Anadolu Toplantıları'nın ilki Fujitsu ana sponsorluğunda Bursa Divan Otel'de düzenlendi. Firmaların yoğun katılım gösterdiği program, Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun'un konuşmasıyla başladı. Aksun'dan sonra söz alan Beyçelik Gestamp Bilgi İşlem Müdürü Metin Alikahya, Beyçelik'te BT Dönüşümü'ne değinerek, sistemin 3 yıllık hikayesini anlattı. 16.’sı düzenlenen programda, kurumların yurtiçinde başarılı işler çıkarmaları için dijital dönüşümün gerekliliğine dikkat çekildi.

BAŞARILI OLMANIN SIRRI

'Neden Değişim' adı altında sunumuna başlayan Fujitsu Satış Öncesi Destek Direktörü Emin Çalıklı, hızla gelişen dünyada başarılı olmanın sırrının dijital dönüşümden geçtiğine vurgu yaptı. Şirketlerin altyapılarını yeni sistemle entegre ederek dijital dönüşümü nasıl sağlayacaklarını da anlatan Çalıklı, Fujitsu’nun birçok sektör ve üniversite ile beraber yaptıkları çalışmalardan örnekler sundu.

DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADA

Japonya'nın en büyük firmalarından biri olan Fujitsu'nun, dünyada 4. sırada olduğunu ifade eden Çalıklı, şunları söyledi: "İntel'le Japonya'da birlikte Ar-Ge yapıyoruz. Bu nedenle İntel'in yeni bir işlemcisi çok hızlı bir şekilde bizim sistemlerimize girmekte. Amacımız Türkiye'de yerel teknoloji üzerine ciddi çalışmalar sunabilmek. Oldukça kaliteli ürünlere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye'de yaklaşık 13 üniversite ile de işbirliğimiz mevcut ve ilişkilerimizi daha da geliştirmek için çabalıyoruz."

Başka çözüm yok

Avuç içi damar okuma cihazı hakkında da bilgi veren Çalıklı, ürünün en çok SGK'da kullanıldığına dikkat çekti ve bu teknolojinin en son yeni çıkacak çipli kimliklerde kullanacağını dile getirdi. 'Bu sistem şuan dünyadaki en güvenli sistem' diye açıklamalarına devam eden Çalıklı, "İris ve parmak izinden, ses tanımaya kadar birçok yöntem mevcut. Güvenlik bakımından bunun ötesinde başka bir çözüm olmadığını da eklemek isterim" ifadelerini kullandı.

AMAÇ YOL GÖSTERMEK

Avrupa'da üretim yapan tek firma olduklarına vurgu yapan Çalıklı, "Başlıca amacımız Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) dijital dönüşümünde yanında olmak ve yol göstermek. Dünya çapında 95 bin patente sahibiz ve dünyanın birçok ülkesinde veri merkezlerimiz mevcut. Türkiye'de genel olarak Ar-Ge üzerine çalışmaktayız ve ülke genelinde yaklaşık 160 servis elemanımız hizmet veriyor" açıklamalarında bulundu.

EKONOMİ KÂHİNİ’NDEN SANAYİCİLERE ÖNEMLİ TÜYOLAR…

RİSKİNİZİ İYİ YÖNETİRSENİZ...

* Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği, (DOSABSİAD) Ekonomi Kâhini olarak tanınan Murat Sağman’ı bölge sanayicisi ile buluşturdu.

* Sağman, ‘2017 Yılında Küresel Piyasalarda ve Türkiye Ekonomisindeki Beklentiler’ başlıklı bir sunumda, “Riskinizi iyi yönetirseniz kendinizi korursunuz” dedi.

Ekonomi Kâhini Murat Sağman, DOSABSİAD’ın konuğu olarak Bursa’ya geldi. DOSABSİAD Konferans Salonu’nda sanayiciler ile buluşan Sağman, 2017 ile alakalı ulusal ve global piyasalardaki beklentilerini dile getirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Moral, “Jeopolitik risklerin arttığı, küresel ticarette daralmanın sürdüğü, dünyanın siyasi ve ekonomik sorunlara çözüm üretmeye çalıştığı, kısaca her anlamda zor bir yıl olan 2016’yı geride bıraktık” dedi.

İSTİKRARDAN YANAYIZ

İş dünyasının istikrardan yana olduğunu kaydeden Moral, “İş dünyası olarak her zaman istikrardan yana olduğumuzu her fırsatta ve ortamda dile getiriyoruz, burada bir kez daha belirtmek isterim. Çünkü istikrar önümüzü görmemizi sağlarken aynı zamanda yeni yatırım ve üretim, artan istihdam, büyüme, daha çok ihracat demek oluyor” şeklinde konuştu. Hasan Moral, “Eski yıllara oranla ülkemiz ekonomisi krizlere karşı çok daha dayanıklı bir hale gelmiş olsa da geride bıraktığımız yıl malum sebebin yanı sıra global ve bölgesel gelişmelerin de etkisiyle maalesef yılın temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan dönemde 27 çeyrek sonra ilk kez ekonomimizde küçülme oldu” ifadelerini kullandı.

2017’de yeniden çıkışa geçeceğiz

Dolar kurundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini de dile getiren Moral, “Hükümetimizin aralık ayı başında almış olduğu ve hemen uygulanmaya başlanan kararlar olumlu etkisini göstermeye başladı. İlk günlerini geride bıraktığımız 2017 yılının her anlamda yeniden çıkışa ve yükselmeye başlayacağımız bir yıl olacağına gönülden inanıyoruz. Gün, iş dünyası olarak ekonomik mücadeleye daha sıkı sarılma, yeni büyüme ve başarı hikâyeleri yazma günüdür” diye konuştu.

AB İLE TÜRKİYE’NİN BİRBİRİNE İHTİYACI VAR

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendiren Murat Sağman ise, geçtiğimiz aylarda gerilen ilişkilerin günümüzde biraz daha gelişme kaydettiğini ifade etti. AB ile Türkiye’nin birbirine ihtiyacı olduğunu belirten Sağman, AB’nin reel sektör için önemine değindi. 2017’de global ve ulusal ekonomi piyasalarını bekleyen riskler olduğunu da dile getiren Sağman, “FED’in faiz artırımı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz konusunda atacağı adımlar büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra Çin ekonomisinin yavaşlaması, ülkemizin etrafındaki jeopolitik gelişmeler, Trump’ın başkanlık süreci ve ülkemizdeki başkanlık seçim süreci ulusal ve global piyasalar açısından risk olarak gözüküyor” dedi.

Dolar 2018’de düşecek…

Dünyada doların yüzde 5 değer kazandığını belirten Murat Sağman, “Dolar, dünya üzerinde ortalama yüzde 5 değer kazanırken, ülkemizde bu rakam yüzde 20’lere kadar çıktı. Tabi bunu etkileyen bazı unsurlar da var. Avrupa’nın parasal genişleme yapması, FED’in faiz artırımını sürdürmesi bunlardan bir kaçı. Bizim öngörümüz 2018’de doların düşüş trendine gireceği yönünde” şeklinde konuştu.           

Öğretmenlere atık pil eğitimi

Osmangazi Belediyesi ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi” adlı seminerde öğretmenlere atık pillerin toplanması ve çevre bilinciyle ilgili bilgiler verildi.

8 YILLIK MÜCADELE

Doğaya atıldığında büyük zararlara neden olan atıl pillerin toplanması için 8 yıldır ‘Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’ düzenleyen Osmangazi Belediyesi, öğretmenleri de bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Eğiticilerin Eğitimi” adlı seminer düzenledi. Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere toplam 220 öğretmen katıldı. Seminerde, 2004 yılında yürürlüğe giren ‘Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’ çerçevesinde atık pil ve akümülatörlerin yarattığı çevresel kirlenme ve bozulmaların önüne geçilmesi, insan sağlığına zararsız hale getirilmesi, söz konusu atıkların ayrı olarak biriktirilmesi, toplanması ve bertaraf edilmesi, çevrenin korunması ve geri kazanım konularında öğretmenlere bilgiler verildi.

TEMİZ ÇEVRE İÇİN

Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Şahin, “Osmangazi Belediyesi olarak temiz bir çevre oluşturmak ve geleceğe temiz bir çevre bırakmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Topladığımız atık pillerin yanı sıra, elektronik atıklar, atık piller, ambalaj atıkları, atık bitkisel yağları toplamaktayız. Bugüne kadar 44 ton atık pil topladık. Çöpe atılmayarak ayrıca toplanan bu atıkların hem doğaya zarar vermesi önüne geçilmiş hem de ayrı toplanan atık pillerden yeni ürün ve hammadde elde edilerek ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır. Siz değerli eğitim gönüllülerine de çocuklarımıza çevre bilincini aşıladığımız için çok teşekkür ederim” dedi.

Ağır metal deposu

Pillerin bünyesinde bulunan ağır metallerin canlılara zarar verdiğini söyleyen Arna, “Çevreye büyük zararı var. Pillerin bertaraf edilmesinde kullanılan ilk yöntem geri dönüşüm. 80’li yıllarla birlikte bu sistem Avrupa’da yoğun bir şekilde kullanılmaya başladı. Pillerin geri dönüşümü sonucu elde edilen metallerin ekonomik değeri yüksekti. Ancak son dönemde değerli metallerin pillerin içerisinden çıkarılmaya başlamasıyla birlikte geri dönüşümün ekonomik değeri düştü ve maalesef günümüzde negatif bir ekonomiye sahip.  Türkiye’de henüz geri dönüşüm merkezine sahip değiliz. Bir tane merkezimiz kurulum aşamasında. Yasaların belirlediği şekilde yer altı ve yer üstü depolama yöntemi ile pilleri bertaraf ediyoruz.  Osmangazi Belediyesi, atık pillerin toplanması konusunda oldukça duyarlı. Başkanımız Mustafa Dündar’a ve bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500