Advert

Ayasofya özlemi bitmeli

İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya'nın 1934 yılında müzeye dönüştürüldüğünü söyleyen Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı, Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyetinin uygulanması açısından Ayasofya'nın bir an evvel ibadete açılmasının elzem olduğu kanaatindeyim" dedi ve ekledi: "Böylelikle de tarihi bir hatadan dönülmüş olacaktır."

Ayasofya özlemi bitmeli

Özkan YILDIRIM

Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı  Mustafa Sarkı,  gündemdeki konuları değerlendirdiği bir açıklama yaptı.  İstanbul'un günümüze ulaşan en önemli tarihi simgelerinden biri olan Ayasofya müzesinin eskiden olduğu gibi camiye çevrilerek tekrar ibadete açılmasının  gündemde olduğu şu günlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mustafa Sarkı; “İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya 1934 yılında müzeye dönüştürüldü.Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyetinin de uygulanması açısından Ayasofya'nın bir an evvel ibadete açılmasının elzem olduğu kanaatindeyim. Böylelikle de tarihi bir hatadan dönülmüş olacaktır. Halihazırda sadece küçük bir kısmında bireysel olarak namaz kılınmasına olanak tanınmış olsa da, namazlar cemaatle, insan kalabalıkları ile daha güzeldir. Bu bağlamda bizler de Ayasofya'nın tekrardan “Camii”  olarak ibadete açılmasının uygun olacağını kanaatindeyiz” dedi.

'İLİTAM' KONTENJANLARI  8150  OLDU..

Ayrıca yine gündemdeki konular ile ilgili açıklamalar yapan Mustafa Sarkı. Konuşmasını şöyle sürdürdü” Diyanet-Sen'in girişimleri neticesinde, merkezi yerleştirme ve dikey geçiş yapılacak Yükseköğretim lisans programlarının kontenjanları açıklandı. Daha önce ihtiyacı karşılamaktan çok uzak olan ilahiyat ön lisans mezunlarının dikey geçiş sınavı ile lisans tamamlama (İLİTAM) kontenjanları %100 arttırılarak toplamda 8150 olarak belirlendi... CHP'nin itirazı ile Anayasa Mahkemesi'nin ilahiyat ön lisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkını  iptal ettiğini hatırlatarak   ‘ilahiyat ön lisans mezunlarının lisans tamamlaması camiamız açısından büyük bir ihtiyaçtır. Bu nedenle vakit kaybetmeden Aralık 2019'da YÖK’ü  ziyaret ederek İlitam kontenjanlarının artırılmasını istedik görüşmeler neticesinde kontenjanların arttırılması konusunda çalışmalar başladı ve bugün şükürler olsun İlitam kontenjanları %100 arttırıldı’dedi. Bu kararın alınmasında talebimizi olumlu karşılayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK  Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a  ayrıca teşekkürlerimizi iletmenin de yerinde olacağı kanaatindeyim." diyerek sözlerini tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500