GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-06-2020 08:30   Güncelleme : 25-06-2020 08:30

Artık 50+1 sistemi var

"Öyle bir düzen kurulmuş ki artık '50 artı bir sistemi' var. Şu an bir tane oy bile önemli, bu denklemi bozarlar mı? Bozabilirler. Bozması bizi üzer mi? Bizi üzen tek şey milli görüş politikalarının yürürlükte olmamasıdır. Yoksa AK Parti gitti başka bir parti geldi bizim için çok önemi yok bizim için değişen bir şey olmaz sonuçta" Bu sözlerin sahibi SP Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca....

Artık 50+1 sistemi var

Özkan YILDIRIM

Bursamızın tanınmış simalarından Saadet Partisi Bursa İl Başkanı, son seçimlerde partisinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan İnşaat  Yüksek Mühendisi Mehmet Atmaca ile güncel konulara da değindiğimiz güzel detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Sayın Başkan, erken seçim söylentileri gerçekten yoğun bir şekilde basında yer alıyor. Bu konuda tabii ittifaklarla da ilgili konular gündemden hiç düşmüyor. Sizin ittifaklara  bakış açınız nasıl? Bu konu ile ilgili  bizlere neler söylemek istersiniz acaba?

SEÇİM GELDİĞİNDE BAKARIZ..

Özünde şu; bu konu  çok gündeme getiriliyor ancak bizim ifadelerimiz hep aynı, ittifak dediğiniz seçim için yapılan çalışmadır. Seçim öncesi ittifakların gündem edilmesi çok mantıklı değil aslında ona koalisyon denir şu anda AK Parti ile MHP arasında yapılan ortaklık bu şekilde. Dolayısıyla seçim günü geldiğinde ittifaklarla ilgili çalışmalarımızı yaparız ondada hiçbir önyargımız yok. Bizim millet ittifakıile yaptığımız ittifak geçen genel seçimlerde yapılan ittifaktır. Biliyorsunuz mahalli seçimlere de zaten tek başımıza girmiştik. Biz parti olarak önümüzdeki seçimlerde mahalli ya da genel seçimlerde o dönemdeki konjektür bunu belirleyecek şu an kesinlikle şimdiden bağlayıcı herhangi bir şey yok. Bizim her parti ile sonuçta yakınlarımız  aynıdır. Bu ittifak geçtiğimizde yapmış olduğumuz partililerle olduğu gibi yeni partililerle de olabilir.

KULVAR DEĞİŞİKLİĞİ HOŞ DEĞİL

  •     Bu süreçte son zamanlarda yeni partilerde  kuruldu başkanım. Gelecek Partisi ve  sonrasında Deva Partisi. Bunların hepsi de daha önce Ak Parti içerisinde görev almış bakanlar başbakanlar ve de çok iddialı bir söylemde bulunuyorlar. Saadet Partisi olarak bu yeni kurulan partiler ile ilgili nasıl bir değerlendirme yapmak istersiniz?

Her Parti elbette ki iddialı ortaya çıkar, ama bunların hepsi beyhude çalışmalardır. Biz siyaset de bu tür kulvar değişikliklerini pek olumlu bulmuyoruz. Gönül arzu ederdi ki bu yapmış olduğu eleştirileri, kendileri parti içerisinde görev alırken  yapsınlar. O zaman, o süreçte yapmamış olduklarını şimdi eleştiri boyutunda getiriyorlar. Anlaşılıyor ki ben bunu siyasette kin ve nefretin dışa yansıması olarak görüyorum. Parti dediğiniz memleketi idare etme konusunda alternatif bir yöntemdir sistemdir onların bu konuda ne önerisi var çok merak ediyorum. Ekonomik anlamdaki sosyal ve diğer politikalardaki görüşleri neler merak ediyorum. Şu an hükümetin ve Cumhurbaşkanının şahsi bir kısım hareketlerini eleştirmekten başka bir şey yapılmadığı  belli.. Ama bu Türkiye'deki dengeyi bozar mı etkiler mi mutlaka etkiler öyle bir sistem kurulmuş ki artık 50 artı bir sistemi var. Şu an bir tane oy bile önemli, bu denklemi bozarlar  mı?  bozabilirler.. Bozması bizi üzer mi ?  Bizi üzen tek şey  milli görüş politikalarının yürürlükte olmamasıdır. Yoksa AK Parti gitti başka bir parti geldi bizim için çok önemi yok bizim için değişen bir şey olmaz sonuçta. AK Parti'nin kötü bir geleneği var ya tam teslimiyet isteniyor mensuplarından ya da tamamen itibarsızlaştırılarak, linç ediliyorlar bu da tabi köyü bir durum.

ERKEN SEÇİM ARTIK BİR GEREKSİNİM

      Başkanım erken seçim söylentileri  çok gündemde, sizce erken seçim gerekli mi?

Erken seçim olmak zorundadır. 1 sene kadar önce yerel seçim yapıldı, yerel seçimlerde iktidar korkunç kan kaybetti psikolojik öneme sahip   İstanbul ve Ankara  gibi şehirlerin  kaybedilmesi aslında erken seçimin gereksinimini ortaya koymakta ancak yapılan kamuoyu araştırmalarında anketlerde iktidarın tekrardan seçimleri kazanamayacağı görüldüğünden bu süreç erteleniyor. Bu ne kadar ertelenir  bilmiyorum ama benim şahsi fikrim 2023'den önce seçimlerin yapılacağı yöndedir..

    Başkanım sizi yakalanmışken son günlerin yine diğer bir gündem konusu  olan Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 BİR KARARNAME İLE  AÇILABİLİR

 İnsan gerçekten üzülüyor, Ayasofya'nın bizim için çok büyük bir manevi  anlamı var. Ayasofya fethin sembolüdür ancak 10 tane Ayasofya'da açsanız yapmış olduğunuz adaletsizliklere çözüm değildir. Sonuçta burası  bakanlar kurulu kararı ile açılabilir bunu aslında bu kadar gündemde de tutmanın anlamı da yok. Bu konuyu maalesef hükümet suistimal ediyor. Bu konu ile ilgili Danıştay'ın kararını da ayrıca  beklemeye lüzum yok. İkincisi buranın zaten bakanlar kurulu kararı ile bir kararname ile kapatıldığını biliyoruz bütün hukukçular ve parlamento tecrübesi olan kişilerin söylediğine göre Bakanlar Kurulu kararnamesi hatta Cumhurbaşkanlığını  kararnamesi ile açılabilir deniliyor. Bu tamamen gündemi meşgul etme  çalışması gibi geliyor bana. Hükümet bu bağlamda halkı iyi idare ediyor ama memleketi maalesef idare edemiyor. Tabii bizler  bu duruma çok üzülüyoruz...

ELEŞTİRİ DE YAPARIZ TAKDİR DE EDERİZ

Son olarak, Saadet Partisi'nin Bursa'daki çalışmaları nasıl sürüyor acaba başkanım?

Pandemi süreci ile ilgili parti  olarak bazı çalışmalarımızı doğru algılanamayacağı  nedeniyle ağırlaştırdık. Nedir bunlar, özellikle Büyükşehir Belediyesi ile ilgili seçimin üzerinden 1 sene geçti. Seçim öncesi yapılan vaatlerle bu vaatler doğrultusunda yapılan icraatların bir değerlendirmesini hazırladık ve maalesef bu anlamda karne çok kötü. Biz yakın bir tarihte medya üzerinden halkımızı bilgilendireceğiz. Belediyelerimiz zor durumda. kentin kaderini ilgilendiren konularda konsensuz oluşturması ve istişare edilmesi lazım bu yaklaşımlar zaten belediyelerimizi zor duruma soktu. Maalesef hizmet satın alınan müteahhitlerle de ilgili sıkıntılar var alınan hizmetlerin ödemeleri konusunda da sıkıntılar olduğu  kulağımıza kadar gelmekte..Bunun yanında kentsel dönüşüm uygulamaları da komple durdu. Biz zaten kentsel dönüşümün  bu yapılan tarzına karşıyız.

KONSENSUS VE  İSTİŞARE İKİ  SİHİRLİ  KELİME.. 

Depreme dayanıksız yapılar ile ilgili riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili mutlaka  projeler yapılmalı.. Bursa'da depremin tekrarlanma yılı geçmiştir, deprem öncesi alınması gereken önlemlerle ilgili hiçbir çalışma olmadığı gibi  deprem sonrası çalışmalarla da ilgili hazırlık yok. Bu konularda uzman kişilerin de pek dinlenmediği gözlemlenmekte. Ulaşımı halledeceklerdi pandemi süreci olmasına rağmen kentin bir çok noktasında   trafiğin kilitlendiği gözlemlenmekte. Ancak şu hususta  Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür de etmek istiyorum. Ana arterlerin asfaltlanması ile ilgili bu pandemi sürecinde insanların sokağa çıkma  kısıtlamalarının  olduğu günlerde güzel bir çalışma ortaya koydular tabii biz burada takdir edilmesi gereken  yerde takdir etmeyi, eleştirilecek   yerlerde de eleştiriyi kendimize bir borç biliyoruz. Bizim  parti olarak anlayışımız da  bu şekilde...Son olarak buradan  bütün halkıma sevgi ve saygılarımı göndermek istiyorum.