Advert

Anlayışımız halka hizmet hakk’a hizmet

5 yıllık azalığında vermiş olduğu tecrübe ve birikimle Panayır Mahallesi’nde muhtar adaylığını açıklayarak birçok kesimden destek alan Selami Çimen ile başta adaylık süreci ve hedeflerinin ışığında güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Anlayışımız halka hizmet hakk’a hizmet

Mine Cansu MAZI-Özkan YILDIRIM
• Selami Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1958 Erzurum doğumluyum, tahsilimi Erzurum’da tamamladım. Ardından 1994 yılında Bursa Panayır Mahallesi’ne yerleştim. 1994’te Bursa’ya geldiğimiz tarihte kardeşim Jandarma Komando Halim Çimen şehit oldu ve toprağı burada nasip oldu onu da buraya defnetmiş olduk. O günden bugüne kadar da aynı mahallede ikamet ediyorum. Panayır Mahallemize yeni geldiğimde komşularımızın ilgi ve alakaları çok güzel bir ortam meydana getirdi ve bana hiç memleketimi aratmadılar. Mahallelinin bu güzel yaklaşımı beni buraya tamamen adapte etti ondan dolayı ben de dedim ki bu insanların bana bu yaklaşımına bir gün karşılık veririm inşallah ve bugün onu gerçekleştirmek amacıyla bu yola koyuldum. 1998 yılında Bursa Adliyesi’nde memur olarak göreve başladım. Şu an ise emeklilik kararımı verdim, emeklilik dilekçemi verdim ve emekliliğimi bekliyorum. 2014-2019 döneminde mahallemizde aza olarak görev aldım ve şu anda aza olarak görünüyorum. Devam edecek olursak sivil toplum örgütü olarak nitelendirilen dernekçiliğe adım attım ve iki dönem Panayır Erzurumlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı yaptım. Akabinde Panayır Mahallesi Muhtar Azalığı görevinde bulundum ve uzun yıllar gerek adliyede gerekse dernek başkanlığı görevlerimde birebir vatandaşlarla iç içe olarak onların sorunlarını çözme noktasında büyük gayretler sarf ettim. 

HER ZAMAN VATANDAŞIN EMRİNDEYİM
• Selami Bey, sizi mahallenizde muhtar adayı olmaya iten sebepler nelerdir?


Ben sloganımdan da anlaşılacağı üzere hizmeti seven bir insanım. Mahallemizin daima içinde olup burada aktif yaşadığımız için eksiklikleri de görme fırsatımız oluyor. Dolayısıyla bunlara çözüm bulmak gerekir diye düşünüyoruz. Burada emekli olduktan sonra mahallemize hizmetimiz olsun istedik her mahallede olduğu gibi, bahsettiğimiz üzere bizim mahallemizde de eksikliklerimiz olduğu için biz de bu eksiklikleri gidermek amacıyla aza arkadaşlarımızla toplandık, istişare yaptık onların ve komşularımızın destekleriyle de bu yola çıkmış olduk. Mahallemize faydalı olup herkesin hoşnut olacağı güzel bir Panayır Mahallesi’nde yaşamak amacıyla çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.

TAŞKÖPRÜ MAHRUMİYET BÖLGESİ
• Selami Bey, mahallenizde ne gibi eksiklikler var? Siz sonuçta 5 senedir de azasınız, bu konuda bizleri neler söylersiniz?


Mahallemizde temizlik sıkıntısı var, çöp konteyneri eksikliğimiz var, en büyük sıkıntılarımızdan biri de koku sorunu, bizim deremiz Bursa’daki diğer derelerle karşılaştırdığımızda burada öksüz gibi. Ne yazık ki diğer taraflara yapılan dere ıslah çalışmaları bizim burada ilgi ve alaka olmadığından eksik kalıyor ve bu benim çok zoruma gidiyor. Panayır Mahallemize bağlı derenin karşısında kalan bölümde azımsanmayacak kadar yaklaşık 600 hanede yerleşim var bu bölgemizde altyapı eksikliğimiz var. Sebebi ise orada kullanılan altyapının 1994 yılından kalması o zaman orada 100 hane vardı şu an ise 600 var, böyle olunca da altyapı yetersizliği durumu ortaya çıkıyor. Taşköprü’ye hak ettiği hizmetlerin gelmesi için daha fazla çalışacağız ve başaracağız. 
Ayrıca mahallemizin şehir merkezinden girişinde herhangi bir sıkıntı yaşanmazken dönüşlerimizde büyük sıkıntı yaşamaktayız. Mahalle sakinleri ya terminalden dönmek zorunda kalıyorlar ya da Buttim tarafından dere boyundan karşıya geçerek kent merkezine ulaşıyorlar mutlaka bu konularla da ilgili sıkıntıyı halletmemiz gerekiyor. 
Ulaşım konusundan bahsedecek olursak bizim burada Panayır Mahallemizin hat minibüslerini Demirtaş’a uzattılar dolayısıyla oradan minibüslerin dolu gelmesi sebebiyle bizim mahalle sakinlerimizin mağduriyeti ortaya çıkıyor. Ayrıca 17-A numaralı otobüsümüzle de ilgili sıkıntılar var, maalesef istediğimiz gibi olmuyor. Bu konularla da ilgili girişimlerde bulunacağız.
Bilhassa yine Taşköprü’de yaşayan vatandaşlarımızın bu ulaşım konusunda mağduriyeti oldukça fazla. Panayır Mahallemiz yaklaşık 45.000 nüfuslu ve 16.000 seçmenimiz var ve taziye evi dediğimiz zaman bu durum mahallemizin kanayan yarası. Mahallemizde gelişmeler oluyor yeni binalar yapılıyor ama insanların cenazesi olduğunda bu probleme maalesef cevap verilemiyor. Kendi aramızda istişare yaptık. Dedik ki buraya bir taziye evi yapalım bazı nedenlerden dolayı uygun olan yerlere müsaade edilmedi, belediyeyle iş birliği yapıp bu işi çözelim dedik yine bir ilgi alaka olmadı. En sonunda merkez camimizin bahçesinde bir yere yapmaya karar verdik. Gerçekten de yapıldı ama sonrasında bu idare artık ne düşündülerse bilmiyorum sağ olsunlar orayı gençlik toplama merkezine çevirdiler. Gençlik olsun evet onları ben de seviyorum gençler bizim geleceğimiz fakat caminin bahçesinin içerisinde o yer uygun olmadı. Geçen gün bir cenazemiz vardı hafif yağmur yağdı bizim taziye evi yaptığımız, sonradan gençlik toplama merkezine çevrilen o yerin kapısı kilitli insanlar dışarıda kaldı. Bu hepimizin ayıbı. Ben bunu kaldıramıyorum vicdanen rahatsız oluyorum. İnşallah seçilirsek bu konuda da çalışacağız. 
Taşköprü’de mahallemizin kanayan bir yarası derenin o tarafında sadece mutfak için ayda bir tüp yakıyorlar maddi yönden baktığımızda 100 TL. Derenin bu tarafında ise 200 TL verdiğinizde evinizi rahatlıkla ısıttığınız gibi mutfak gereksinimini de karşılayabiliyorsunuz. İki taraf arasındaki fark inanılmaz.

DOĞALGAZSIZ BÖLGELER BURSA’YA YAKIŞMIYOR
Peki Selami Bey, bizlere 31 Mart’ta seçilmeniz durumunda mahallenizde 1 Nisan’dan itibaren neler değişeceğinden bahseder misiniz? 


Ben Panayır Mahallesi’ne muhtar sıfatıyla tam yetkili olarak geçmişteki tecrübe ve deneyimlerimi değerlendirerek sorunların yetkili mercilere iletilmesi için Panayır Mahallesi’ne muhtar adayı oldum. Tabii ki biz bu mahallenin içinden biri olduğumuz için buranın sıkıntılarını da biliyoruz ve daima takipteyiz. Başta Taşköprü ve Lazlar Mahallesi olmak üzere bu bölgelerimizde bir doğalgaz çalışması yapmak istiyoruz. Yine aynı şekilde bu bölgelerimizde altyapı ve çocuk parkları konularında hizmetlerin getirilmesi gerekiyor ayrıca imar konusunun da ivedilikle çözülmesi gerekiyor bu konulara yoğunlaşarak bu işlerin çözülmesi noktasında çaba göstereceğiz.
Ulaşım konusuyla devam edecek olursak bu konuda gereken hassasiyeti göstererek mahalle sakinlerimizin evlerine rahatça gidip gelebilecekleri bir ortam oluşturmak istiyoruz. Ayrıca mahallemizin kirlilikten arındırılması için ve Panayır Deremizin ıslah çalışmalarının devam ettirilmesi ve bitirilerek daha güzel bir görünümün ortaya çıkması için temiz ve kokusuz bir Panayır için çalışacağız. Panayır Mahallemizde eksik olan Taziye Evi yapılması için çalışmalarımız var bunun yanı sıra mahallemizin nüfus bakımından tek muhtarlığın idare zorluğu sebebiyle mahallemize ikinci bir muhtarlığın oluşturulması bağlamında çalışacağız. 
Bunların yanı sıra uyuşturucu madde kullanımı konusunda gençlerimize hassasiyetle yaklaşarak ve aileleriyle bire bir görüşerek tedavileri noktasında gerekli ilgi ve alakayı göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Mahalle sakinlerimizden ihtiyacı olan arkadaşlarımıza gerekli yardımları ulaştırma konusunda gayret göstereceğiz. Tüm bu söylediklerimi gerçekleştirmek için bir ekip halinde azalarımızla, dernek başkanlarımızla, mahalle sakinlerimizle kısacası tüm Panayır Mahallesi olarak el ele vererek çalışacağız. Projelerimi gerçekleştirmek için ekibimle birlikte samimi bir şekilde çalışma göstereceğime kendim ve ekibim adına söz veriyorum ve mahalle sakinlerimizden destek bekliyorum.


• Selami Bey, son olarak neler eklemek istersiniz?
Mahallemizin birçok eksikliği var hepsini halledeceğiz inşallah. 31 Mart seçimlerinin vatanımıza, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Başta mahalle sakinlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarıma sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyor, saygılarımı iletiyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500