Advert
Advert

ANADOLU'YA GİRİŞİMCİ RUHUYLA GELEN GÖÇEBELER GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTI

BUSİAD'ın geleneksel ‘Perşembe Söyleşileri’ne konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Balkanlar'dan Anadolu'ya göçlerin Türkiye'yi güçlendirdiğini kaydetti.

ANADOLU'YA GİRİŞİMCİ RUHUYLA GELEN GÖÇEBELER GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTI

 

Mine Cansu MAZI

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (BUSİAD) organize ettiği ‘Perşembe Söyleşileri’nin bu ayki konuğu ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı oldu. 'Balkanlar’da yaşanan olaylar ve göç' konulu panelde Bursalıları aydınlatacak bilgiler veren İlber Ortaylı, Balkan göçmenlerinin Bursa kültürüne ve sanayisine olan etkilerini ele aldı. Bursa'nın jeopolitik konumu ve verimli tarım arazileri olması sebebiyle 15. yüzyıldan beri çoğu tüccar olmak üzere ziyaretçi akınına uğradığını dile getiren Ortaylı, "Kentte müthiş bir ipekçilik faaliyeti ve sınai hammaddesi değişimi söz konusu. Burası ayrıca bürokrasinin de zengin olduğu bir ova ve çok bereketli. Yani Bursa, Osmanlı’nın zengin bir şehriydi. Bu yüzden Bursa, çok eski tarihlerden beri göç almaya başlamıştır ve almaya da devam etmektedir" dedi.

EKSİKLER TAMAMLANDI

Bursa'nın aldığı göçlerden sonra gelişme ve zenginleşme içerisinde olduğuna değinen Ortaylı, kentte olmayan zanaatların da bu göçlerle geldiğini dile getirdi. Ortaylı, "Kentte bazı zanaatlar vardı ancak yerli zanaatlar içinde olmayan başka zanaatlar da bu göçlerle birlikte Bursa’ya geldi. Mobilya üretimi ya da birtakım kumaşların üretimi gibi… Kentte bu anlamda müthiş bir gelişme ve zenginleşme oldu. Bursalı çok sayıda aile bu süreçte zenginleşti. Öte yandan, Balkanlar’dan göçen toprak zenginlerinin çoğu da Bursa’ya yerleşti. Tüm bu açılardan bakıldığında Balkan coğrafyasından buraya olan göç hareketinin, Bursa insanının bakışını oldukça değiştirdiğini söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Göçler Türkiye'yi duraklatmamıştır

Anadolu'ya Osmanlı zamanından itibaren yapılan göçleri değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, gelen göçlerle birlikte Anadolu'nun güçlendiğini dile getirdi. Göçebelerin girişimcilik ruhuyla hareket ederek Türkiye'yi Ortadoğu'nun güçlü isimleri arasına yazdırdığını kaydeden Ortaylı, şunları söyledi: "Türkiye'de etrafa göre çok büyük bir farklılık ve üstünlük görüyorum. Bu imparatorlukta, bu ülkeye yerleşen insanların çok büyük bir atılım, büyük bir girişimcilik, büyük bir yaratıcılık ve üreticilik yarattığı kanısındayım. Türkiye'de o açıdan hiçbir şekilde duraklama olmamıştır. Etrafa baktığımızda bu özelliklere sahip iki ülke vardır. Bu ülkelerden biri Türkiye diğeri ise İsrail'dir. Diğer ülkelere baktığımızda onların bizlerle uyuşan bir dinamizmi yoktur."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500