Advert

‘Altın Karagöz’ sahibini buldu

‘33. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda ‘Altın Karagöz’ ödülü Gürcistan’a gitti. Başkan Alinur Aktaş, yarışmaya katılan tüm ekiplere “Barışın sesini Bursa’dan dünyaya haykırdınız” diyerek teşekkür etti.

‘Altın Karagöz’ sahibini buldu
Haberin videosu için tıklayın!
Fatma ASLAN KUNDAKCI 
‘58. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında düzenlenen  ‘33. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ coşkulu bir finalle son buldu. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi adına düzenlenen yarışmaya bu yıl Arjantin, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Dağıstan, Filipinler, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Meksika, Moldova, Özbekistan, Polonya, Şili, Türkmenistan, Ukrayna ve Venezuela olmak üzere 21 ülke katıldı.
 
 
BİRLİK VE BERABERLİK
Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’ndaki final gecesinde 3’er dakikalık gösterileriyle birinci olmak için yarışan ülkeler, aynı zamanda birlik, beraberlik ve barışın önemini dünyaya haykırdı. Şinasi Pala’nın genel sanat yönetmenliğini üstlendiği organizasyonda Mustafa Turan başkanlığındaki jüri şu isimlerden oluştu: TÜRKSOY Temsilcisi Arman Nurmakhamatuly, KKTC Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa, Güney Kore’den Kang Sun Ok, Makedonya’dan Blagica İlik ile Camila Leal Rosa. Yarışmaya büyük ilgi gösteren Bursalılar da alkışlarıyla ekiplere moral ve destek verdi. 
 
 
ÖDÜLLER AKTAŞ’TAN
21 ülke arasından jürinin en yüksek puanı verdiği Gürcistan birinci olarak ‘Altın Karagöz’ün sahibi oldu. ‘Gümüş Karagöz’ ikinciliği kazanan Türkmenistan’a gitti. Bulgaristan ise üçüncülüğü elde ederek ‘Bronz Karagöz’ü almaya hak kazandı. Mansiyon ödülleri Meksika ve Dağıstan’a verilirken, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Ödülü ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin oldu. Dereceye giren ülkelere ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş takdim etti. Başkan Aktaş, halk danslarının bir ülkenin kültürünün en önemli parçalarından biri olduğunu belirterek, yarışmaya katılan tüm ekiplere teşekkür etti.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500