Advert

Aktürk Osmanli Sabuni

Bursa’mızda olduğu kadar ülkemizde de adını oldukça fazla duyurmuş olan Aktürk Osmanli Sabuni’nin yöneticilerinden Sayın Türker Aktürk ve değerli babası Sayın Adnan Aktürk ile başta üretim çeşitliliği ve güzel ürünlerini masaya yatırdığımız güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Aktürk Osmanli Sabuni

Özkan YILDIRIM

•       Adnan  Bey , öncelikle bizlere Aktürk Osmanli Sabuni’nin  geçmişten günümüze geçen sürecini anlatır mısınız?

Elbette. Öncelikle bizlere böylesine güzel bir fırsat sunduğunuz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Aktürk Osmanli Sabuni’nin kuruluşu 2009 yıllarına dek uzanmaktadır. Oğlum Türker Aktürk idaresinde yapılan çalışmalara bizler de burada yardımcı olmaktayız. Aslında burasını bir aile işletmesi olarak da görebilirsiniz. Eşim de yine burada çalışıyor, ayrıca eşimin  kardeşi de  bizlere bu çalışmalarımızda destek vermekte. Üretim departmanımızda 10 kişi ile hizmet vermekteyiz, buradaki çalışmalarımızda  bayanlara öncelik veriyoruz. Ayrıca  bizim bazı ürünlerimizin yapım aşamasında evlere dışarıya veriyoruz bütün malzemeleri, sabununu, ahşabını, boncuğunu, ipini vesaire akşam verdikten sonra bir ya da iki gün sonra yapılmış halde geri alıyoruz. Böylelikle hem burada çalışan kardeşlerimiz kendi ailelerine destek verdiği gibi böylelikle 5-6 aile de dışarıdan bizlere destek vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Bu dışarıya verdiğimiz aile sayısı bazı durumlarda 7,8,9 hatta 10’a   kadar  çıkabilmektedir.

BEĞENİLMEK , TERCİH EDİLMEK  ÇOK GÜZEL

•       Yurtiçine göndermiş olduğunuz gibi yurt dışına da ürünlerinizi gönderiyor musunuz?

Evet,  yurtdışında Suudi Arabistan, Katar, Filistin ,Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland başta olmak üzere birçok  ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz. Çünkü bizler burada özel işlemler yapıyoruz, yapmış olduğumuz bu özel üretimler halkımız, insanlarımız  tarafından güzel rağbet gördüğü gibi yurt dışında yaşayan insanlar tarafından da çok beğenilen, aranılan , istenilen , teveccüh gösterilen ürünlerdir.

•         Adet çeşitliliği bakımından kaç kalem ürün imal etmektesiniz?

Aşağı-yukarı 50 çeşit ürün çeşidimiz bulunmakta.

İVME HEP YUKARIYA..

•         Adnan Bey  görmüş olduğumuz kadarıyla geçen 11 senede gerçekten güzel bir ivme yakalamışsınız, bundan sonraki orta ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Hedefimiz her zaman tabii üretim portföyümüzü arttırarak ihracat hedeflerimizi arttırmak Arap ülkelerinin haricinde Avrupa’dan  Hollanda'dan Almanya'dan hatta Amerika'dan da teklifler  gelmekte fakat buralarda genelde bu tür prosedürler, ihracat prosedürleri değişik olduğundan  ve bu durumlar gözümüzde büyüdüğünden ürünlerimizi  oralara istenildiği halde göndermeye pek sıcak bakmıyoruz. Fakat  dediğim gibi Arap ülkelerinde portföyümüzü geliştirmek ,yurtiçi satışlarımızı büyütmek ve böylelikle orta ve uzun vadede işletmemizin önünü açmak ve ülke ekonomimize döviz kazandırmaya yönelik  çalışmalarımız sürecektir.

SÜNGERLİ SABUNUMUZUN 15 ÇEŞİDİ VAR

•       Peki Adnan Bey, şu an en gözde, en çok üretim yapmış olduğunuz sabun çeşitleri  hangileri bunlardan bize örnekler verir misiniz?

En başta süngerli sabun gelmekte, süngerli sabunun  yapımında özel bir sünger var. Vücuda sürdüğünüzde alerji yapmayan bir cinsten banyo süngeri bu. Onun içerisine biz bazı yöntemlerle sabun  emdiriyoruz, belli bir büyüklüğe kadar. O süngeri ıslak vücudunuza sürdüğünüzde kendiliğinden köpürüyor. Bu çeşidimiz çok çok güzel bir talep gördü ve 15 çeşidini çıkardık. Bunun içerisindeki sünger ve sabun tabii zaman içerisinde bitiyor sonrasında çok beğenildiği için  tüketiciler  tekrardan yenisini alıyorlar süngerli sabunla 2  iki işi aynı zamanda yapmış oluyorsunuz banyo esnasında. Süngerli sabunun Güllü, Narlı, Limonlu, Mangolu, Zeytinyağlısı, Eşek sütlüsü başta olmak üzere tam  15 çeşidi  bulunmakta .

 

Kabak lifli sabunumuzda çok gözde

Diğer bir rağbet gören sabun çeşidimiz “kabak lifli sabun”umuz. Bu kabak bildiğimiz yediğimiz kabak, fakat bunun özelliği büyük olması 50 santim, 60 santim kadar olabiliyorlar. Bu tamamen doğal, Hatay yöresinde yetiştirilen bir ürün. Bu kurutulmuş halde şu an, sonrasında dilimliyoruz, sabunun içine katıyoruz kabak şu anda böyle sert sert gibi durmasına rağmen suyu alınca yumuşuyor. Fakat çok güzel bir şekilde keseye uygun hale geliyor. Kabak lifli de en çok sütlü ballı ,eşek sütlü, argan ve limonluları beğenilmektedir.

ÖNCE SAĞLIK,SAĞLIK,SAĞLIK..

•         Adnan Bey süngerli sabunu duymuştum. Ama bu kabak lifli sabunu şimdi ilk defa duydum ve görüyorum. Gerçekten çok güzel çeşitleriniz  var, ürünleriniz var. Bunların da insanlar tarafından hem Yurtiçinde  yaşayan insanlar hem de yurtdışında yaşayan insanlar tarafından talep edilmesi tercih edilmesi hiç de sürpriz değil, çünkü kokuları olsun, görünüşü olsun her şeyleri ile mükemmel sabunlar. Peki Adnan Bey son olarak vatandaşlarımıza  neler söylemek istersiniz?

Bizim en öncelikli hedefimiz “sağlık”,” sağlıklı ürünler” üretebilmek. Çok özel bir üretim yapıyoruz özel çeşitler yapıyoruz bizim ayrıca bu manada müşteri aramamıza da gerek kalmıyor. Çünkü alan müşteriler beğendiklerinden çevresine, sevdiklerine ,dostlarına  öneriyorlar. Ahşaplarla süsleme yapıyoruz biz sadece bunun süsüyle ilgili değil kullandığımız maddeler de vücuda faydalı cilde faydalı malzemeler. Tabii sabunu biraz daha süsleyerek ,  albenisini arttırmak  istiyoruz  ama en önceliğimiz başta da söylemiş olduğumuz gibi sağlık sağlıktan sonra görsellik gelmekte. Bu manada doğal ,sağlığa ,cilde , yararlı ürünler olduğundan bu güzel sabunlarımızı herkese ısrarla önermek istiyorum, ulaşım açısından da çok ulaşılabilir bir bölgedeyiz hemen metro ile   gelmek istediklerinde bile  insanlarımız, müşterilerimiz Fethiye İstasyonunun hemen karşısında bulunan  imarethanemize  ulaşabilirler ,son olarak başta Bursa'da yaşayan hemşerilerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarıma sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.

YÜZDE 100 DOĞAL  VE EL YAPIMI..

Birbirinden güzel, birbirinden alımlı doğal sabunları üreten “Aktürk Osmanli Sabuni”nin  yöneticisi Sayın Türker AKTÜRK ve  babası Sayın Adnan AKTÜRK olmak üzere işyerinde keyifli bir şekilde  profesyonelce üretim yapan çalışma arkadaşlarına  başarılar diliyor orta ve uzun vadede hedeflemiş oldukları çizgiye bir an evvel ulaşmalarını da canı gönülden dilediğimi eklediğim gibi başta süngerli sabun ve kabak lifli sabunları bütün Bursalılara ısrarla önermek istiyorum ,kesinlikle pişman kalmayacaksınız

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Mudanya Yolu, Sanayi Caddesi   No:323

Tel: 0 224 242 90 91

Gsm: 0 536 314 91 91

http://www.osmanlisabuni.com

NİLÜFER/BURSA

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500