Advert

'ACİL'DE İHMAL EDİLMEYELİM

Acil durumlarda hastanelere başvuran hastalar, gereksiz bahanelerle ihmal ediliyor. Bursa'nın doğu yakasında hizmet veren bir hastanenin, 17 yaşındaki çocuğa gerekli müdahaleyi etmemesi ise bardağı taşıran son damla oldu.

'ACİL'DE İHMAL  EDİLMEYELİM

 

Funda AVCI

Sağlık alanında yapılan düzenlemelere rağmen Kamu hastaneleri, Üniversite hastaneleri ve Özel hastaneler insanları mağdur etmeye devam ediyor. Özellikle acil durumlar için özel hastanelere başvuran birçok insan 'Senin paran yok, senin sosyal güvencen yok, benim yerim yok, doktorum yok' gibi gerekçelerle geri çevrilirken, özel hastanelerde ilk müdahalesi yapılan hastalara da astronomik faturalar da çıkarılıyor. Bir de sosyal güvencesi olduğu halde devlet  mensubu olan bir vatandaşın mağduriyeti de var.

BİR BABANIN ‘ACİL SERVİS’ İSYANI…

Kentin doğu yakasında hizmet veren bir hastanede, 17 yaşındaki bir çocuğun acil serviste muayene edilmemesi 'yok artık' dedirtti. Çocuğunu acile götürdüğü vakit, büyük bir ilgisizlikle karşılaştığını dile getiren baba, yaşadığı sıkıntıları anlatarak adeta isyan etti. Hastanenin acil servislerinde hastalara gerekli müdahalenin yapılmadığını söyleyen baba, bu durum yüzünden binlerce çocuğun mağdur olduğunu belirtti. Baba, 'En azından acil servise geldiğim zaman çocuğumla ilgilenip beni de sakinleştirip, çocuk acil servisine yönlendirebilirlerdi' diyor. Evet, baba çok haklı. O hengâmeyle, telaşla gelen babayı en azından bilinçlendirip gerekli ilk müdahaleyi yapabilirlerdi çocuğuna, daha sonra da herhangi bir çocuk hastanesinin acil servisine sevk edip, götüre bilirlerdi. Belki bu konu sağlık mensupları için basit bir şeymiş gibi gelebilir. Ama işin ucu sağlık, hastane, çocuk  olunca halkımız panik atak yaşıyor.

Farkında mısınız, bu yaşantılar sonucunda da gerçekten canımız hastanelere emanet mi? Sorusu çıkıyor.

Böyle durumların devam etmesinin en büyük sebebinin insanların kendilerine verilen yasal hakları bilmediğinden kaynaklandığına dikkat çekmek istiyorum. Hastalar, sadece hasta hakları açısından değil İnsan Hakları, Tüketici Hakları ve diğer bütün sosyal haklarını bilirlerse hayatları kolaylaşır. Hatta bu insanların başkalarına da faydası olur diye düşünüyorum. Çünkü 'senin tedavini yapmıyorum' demek suçtur!..

Her hangi bir hastaneye başvuran bir hastanın tedavi edilmeden geri çevrilmesinin kanuni olarak suç ve tedavi edilmeden geri çevrilen hastanın böyle bir durumla karşılaşması halinde savcılığa suç duyurusunda bulanabileceğini biliyorsunuz değil mi? Sağlıkta 5510 sayılı kanun diyor ki: 'Bir gebe kadın veya başkasının bakımına muhtaç bir kişi, çocuklar Özel, Kamu veya bir Üniversite hastanesine gittiği zaman ayakta tedavi edilmeden geri çevrilemez.'

Kanun ne diyor

Hastaların en çok mağdur edildiği acil durum halleri hakkında: Acil hal, ani hastalık, kaza, yaralanmalarda olayın meydana geldiği tarihten itibaren ilk 24 saat içerisinde müdahale edilmediği zaman hayati risk doğuran acil durumlardır. Böyle bir hasta ister özel, ister kamu, ister üniversite hastanesine gittiği zaman bu haktan yaralanamazsa neden o zaman acil durum ki… Sağlık hizmeti adil, eşit ve ulaşılabilir değil. 2008 yılında yayımlanan Başbakanlık genelgesinde vatandaşlarımıza; sağlıklı yaşamasını sağlamak amacıyla adil, eşit, ulaşılabilir, etkin ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunulacağı ifade edilmiştir. Ancak kamu kurumlarına ve STK’lara yapılan şikâyetler basına yansıyan olaylar durumun böyle olmadığını göstermekte. Bu sonuçta yasa ve yönetmelikleri kimse dikkate almıyor.

HAKLARINIZI MUTLAKA ÖĞRENİN…

İnsanlar birçok alanda kendilerine verilen hakları bilmediği için mağdur olmakta. Herhangi bir konuda mağdur olmamak için mutlaka haklarınızı öğrenin Bir kişi haklarını bilerek bir yerden hizmet alırsa çok daha iyi hizmet alır ve hayatı kolaylaşır. Haklarını bilmeden hizmet almaya gidenler ise mağdur olurlar. Sonra da hak arama sürecine girmek zorunda kalacakları için hayatları zorlaşır. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500