Advert

80 YILLIK GÜRSU HİKAYESİ

Bursa'nın doğusunda sanayi ve ekonomisiyle yükselen bir değer olan Gürsu ilçesinin “Gürsu” adını almasının 80. yıl dönümü, düzenlenen yemekle kutlandı.

80 YILLIK GÜRSU HİKAYESİ

 

Ali Eşref UZUNDERE

Gönlü Ferah Otel'de, Gürsu’nun isim annesi; “Hatice Muazzez Kutay” adına düzenlenen yemeğe, Bursa il yöneticileri, sanayici iş adamları, kanaat önderleri ile davetli misafirler katıldı. Kısa adı GÜSİAD olan Gürsu Sanayici ve İşadamları Derneği öncülüğünde düzenlenen yemeğin açış konuşmasını yapan GÜSİAD Başkan Yardımcısı Hasan Kayıkçı, Gürsu’nun, Bursa’nın doğusunda parlayan yıldız olduğunu belirtti ve ilçeye Gürsu adını öneren, Hatice Muazzez Kutlay’ı ve bu konuda emeği geçenleri rahmetle andığını söyledi. 

KADININ ADI ÖN PLANA ÇIKMALI

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Yunus Aydın, kadının adının ön plana çıkması gerektiği bir dönemde, Türkiye’de ilk kez bir kadın tarafından isimlendirilen tek ilçenin Gürsu olduğunu bildirdi. Gürsu Sanayici İşadamları Derneği ve Uludağ OSB olarak Bursa’nın doğusunda yer alan Gürsu’nun sosyal ve ekonomik olarak kalkınması ve kadının adının ön plana çıkarılması gerekliliği düşüncesiyle bu geceyi düzenlediklerini ifade eden Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, Hatice Muazzez Kutlay'ın adını Uludağ OSB’nin yeni oluşan donatı alanlarının içersindeki bir tesiste de yaşatacaklarını söyledi.

GÜRSU ADININ DOĞUŞU; 1936

Aydın, Gürsu isminin doğuşunu şöyle anlattı: "Bursa kent merkezinin doğusunda Susığırlık adıyla yerleşim yeri var. Dönemin idaresi, burasının belde olmasına karar veriyor. Fakat Balıkesir’in Susurluk ilçesiyle, Bursa’nın Susığırlık beldesi karıştırılıyor. Bunun üzerine, dönemin Bursa Valisi olan Şefik Soyer, beldeye gelip isim görüşmeleri yapıyor. Toplantıda; öğretmen Muazzez Kutlay bol su kaynağı olduğunu anımsatıp Gürsu adını öneriyor. Vali Soyer de bu öneriyi benimseyince Gürsu adı kabul ediliyor." Aydın, Hatice Muazzez Kutlay'ın, aynı zamanda Atatürk’ün 17 Ekim 1922’de ilk Bursa gezisinde küçük bir öğrenci olarak ona çiçek sunduğunu, Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra 1953’te önce Gürsu’da, sonra Bursa’da öğretmenlik yaptığını ve Ahmet Vefik paşa Tiyatrosu’nun da ilk kadın sanatçısı olduğunu hatırlattı.

KARDEŞLİK VE BARIŞ BURADA

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık da konuşmasında, Gürsu’nun ilk isminin etrafının sularla çevrili olmasından dolayı 'Susığırcık' adıyla bilindiğini belirterek, Öğretmen Hatice Muazzez Kutlay'ın, 'Gürsu' önerisi kabul edilerek, Gürsu adını aldığını belirtti.  Işık, bu anlamlı organizasyonu düşünüp gerçekleştiren herkese teşekkür etti. AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de konuşmasında, "Gürsu'ya verilen isim armağandır, hayattır. Kadın milletvekili olarak ayrıca gurur duyuyorum" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gürsu'nun hendeklerinde su içtiğimiz günleri hatırlıyorum.” Sarıbal, Gürsu'nun en kıymetli yanının, ülkemizin 81 ilinden  gelen insanları barındırması olduğunu belirtti ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kardeşlik ve barışın bu ilçede var olduğunu söyledi. Yoğun katılımın gösterildiği gecede, Gürsu'nun gelişmesi ve kalkınmasında katkıda bulunan İçişleri Eski Bakanı Mehmet Gazioğlu'na, Milli Eğitim ve Milli Savunma Eski Bakanı Turhan Tayan'a, Ferruh Kaya adına Cavit Kaya'ya gecenin anısına plaket verilirken, Bursa'ya ve Gürsu'ya değer katan kadınlar, geceyi kesilen 80. Yıl pastası ile taçlandırdılar.

 

Gürsu Belediyesi Ali Eşref Uzundere GÜSİAD
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500