Advert

80 yıldır özlemle…

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80'inci yılı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 80 yıl önce 10 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu.

80 yıldır özlemle…

Yalnızca askeri deha olarak değil, devrimleriyle de tarihe geçen büyük devlet adamı ve lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında büyük bir özlemle anılıyor. Gerçekleştirdiği devrimlerle ulusumuza demokratik bir Cumhuriyet ve aydınlık yarınlar armağan ederek, çağdaş dünyanın yolunu açmıştır. O her şeyi akıl ve bilimin rehberliğinde gerçekleştirmişti. Dünyanın gıpta ile baktığı Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, güzel ülkemizin ortak ve en büyük değeridir.

10 KASIM ANLAMI VE ÖNEMİ

10 Kasım 1930 tarihinde saat dokuzu beş geçe ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumdu. Atamız her ne kadar aramızdan ayrılsa da yaptığı çalışmalarla,  bıraktığı eserlerle, sözleriyle, kısacası her şeyiyle bizlerle birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk ‘ün yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamak ve anlatmak için onu iyi tanımamız gerekir. Fikirlerinden yararlanılarak ve gösterdiği o ışıklı yoldan şaşmadan geleceğimizin temelini sağlamlaştırmalı, emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmalıyız. “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. O, hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş büyük yürekli insandır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500