Advert

31 ülkeden hastalar ülkemize gelecek!

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülkeler kapattıkları sınırlarını henüz açmazken, Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi kapsamında 20 Mayıs’tan itibaren 31 ülkeden gelecek hastaların kabul edileceğini bildirdi.

31 ülkeden hastalar ülkemize gelecek!

Bütün dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülkeler kapattıkları sınırlarını henüz açmamışken, Sağlık Bakanlığı’ndan erken sayılabilecek bir karar geldi. Koronavirüs hastalığı süresince sağlık turizmi kapsamında 20 Mayıs’tan itibaren 31 ülkeden gelecek hastaların kabul edileceğini açıkladı, şartları bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadele süresince, uluslararası sağlık turizmi kapsamında ülkemizden sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul şartları, ülkemize girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirleri belirledi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin’in imzasını taşıyan “COVİD-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler” başlıklı yazı, Valilikler ile Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.’ye (USHAŞ) gönderildi.

20 Mayıs’tan itibaren 31 ülkeden hasta kabul edilecek

Yazıya göre, uluslararası sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs 2020’den itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelecek hastalar kabul edilecek.

Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.

Bir hasta ile iki refakatçinin ülkeye girişine izin verilecek

Kabul edilecek hastalar, USHAŞ’ın hasta takip sistemine kaydedilecek ve ön onay sonrasında ilgili birimlere izin yazıları yazılacak. Ön onay için istenen bilgi ve belgeler, USHAŞ tarafından yayımlanacak.

Bir hasta ile birlikte en fazla iki refakatçinin ülkeye girişine izin verilecek. Hasta ve refakatçileri; seyahat, ülkeye giriş transfer ve izolasyon gibi konularda belirlenen kurallara uyacaklar.

Hasta ve refakatçileri, hava yolu ile İstanbul Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan, kara yolu ile Kapıkule Hudut Kapısı ve Sarp Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapabilecekler.

Hasta ve refakatçilerine Covid-19 PCR testi yapılacak

Hasta ve refakatçileri, geldiği ülkesinde yapılabiliyor ise seyahat etmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi alacak. Aksi halde hasta ve refakatçilerine ücret karşılığında havaalanları ve hudut kapılarında Covid-19 PCR testi yapılacak veya test için numune alınacak.

Hasta ve refakatçilerinin hastane yatış işlemleri, tedavi protokolü ve taburculuk işlemleri, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Covid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi’nde yer alan ve belirlenen kurallara riayet edilerek gerçekleştirilecek.

Hastanenin, Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi olacak

Hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği hastaneler, Bakanlıkça düzenlenmiş Uluslararası Sağlık Turizmi Turizmi Yetki Belgesine sahip olacak, bünyesinde bilgisayarlı tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) bulunacak.

Ruhsatında ve faaliyet izin belgesinde, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji branşları yer alacak, üçüncü basamak erişkin yoğun bakım ünitesi olacak.

Hastanenin müstakil bir katı veya koridor ve diğer alanlarından başka hasta veya refakatçisinin temas etmeyeceği şekilde müstakil bir servisi, yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastaları için ayrılacak. (gidahatti.com)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500