Advert

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun! Yarın Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılı. 29 Ekim 1923'te ilk TBMM, Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyet'i ilan ettiler. İlk defa 1925 yılında kutlanmaya başlanan Cumhuriyet Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla neşeyle kutlanacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'NIN KABUL EDİLMESİ

29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gün bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Atatürk'ün Cumhuriyet ile ilgili bazi sözleri

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

“Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve biçimi ile uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. Devrimimizin temel ilkesi budur”

 “Ey Türk milleti! Sen yalnız kahramanlık ve cengâverlikte değil, fikirde ve uygarlıkta da insanlığın şereflisine” Hafızasında binlerce yılın hatırasını taşıyan tarih, uygarlık safında layık olduğun yeri sana parmağıyla gösteriyor. Oraya yürü ve yüksel! Bu, senin için hem bir hak, hem de bir vazifedir”

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

“Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.”

VALİ İZZETTİN KÜÇÜK'ÜN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Aziz Bursalı Vatandaşlarım,

Bugün, Cumhuriyetimizin 95.yıldönümünü kutlamanın, gururu ve coşkusu içindeyiz.  Büyük Milletimizin ve siz sevgili Bursalıların Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

 Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşı Kahramanlarımızı,  aziz şehitlerimizi,  rahmetle, minnetle; gazilerimizi  de şükranla anıyoruz.

Sevgili Bursalılar,

Cumhuriyetin ilanı, milletimizin, şanlı tarihindeki, en önemli dönüm noktalarından biridir: Çünkü, Cumhuriyet, milletimizin, bağımsızlık ve hürriyetinden, asla taviz vermeyeceğinin açık ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünya ile bütünleşme kararlılığının en önemli göstergesidir. Cumhuriyet, milletçe birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde neleri başarabileceğimizin en önemli kanıtıdır. Ne mutlu ki, 95 yıl önce, Büyük Önder Atatürk'ün önümüze koyduğu, “muasır medeniyetler seviyesine ulaşma” yolunda büyük mesafe aldık. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere, bugün her zamankinden daha yakınız. Gelinen bu noktada, milletimizin her kesiminin sarf ettiği, ortak çaba,  gayret ve kararlılık vardır. Hamdolsun ki Türkiye, edebiyatta, sanatta, sporda, eğitim ve bilimde sürekli gelişmektedir. Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik saldırılara rağmen Türkiye, güçlü ve istikrarlı bir ülke olmanın yanında kararlılıkla ilerlerken, siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gerçekleştirilen  değişimlerle bölgesindeki ve dünyadaki önemini daha da pekiştirmektedir. Ülkemizin bu gelişimiyle birlikte Bursa’mız da Cumhuriyet döneminde büyük bir ilerleme kaydetmiş ve bugün tarihini, kültürünü ve sanayisini ustalıkla harmanlamış, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan önemli bir şehir olmuştur.

 Değerli Vatandaşlarım

 Hiç şüphe yok ki Türkiye’miz, güçlü tarih bağlarını sürdürerek temel toplumsal değerlerini ve Cumhuriyet'in temel niteliklerini koruyarak insan hak ve özgürlüklerine saygılı ve katılımcı demokrasi anlayışıyla yeni yüzyılın uygarlık oluşumları içinde, daha seçkin düzeylere ulaşacak ve sonsuza dek var olacaktır. İstiklal mücadelesindeki başarımızı, nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün, önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için, yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu aşikârdır. Bu duygularla başta, Büyük Önder Atatürk olmak üzere, bizlere Türkiye Cumhuriyetini ve bu güzel vatanı hediye eden atalarımızın, ülkemiz ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için, canlarını veren tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin, ülkemizin kalkınmasında Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin gelişmesi için hizmetleri geçen büyüklerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Cumhuriyet Bayramımız, kutlu olsun.

Cumhuriyetbayramı Bursa 29EKİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500