Advert

25 yaşında öğrenci olamaz mıyım?

Uludağ Üniversitesi Radyoloji bölümünü askerlikten sonra kazandım diye, yaşım 25'i geçti diye bana öğrenciliği reva görmeyen herkesi esefle kınıyorum

25 yaşında öğrenci olamaz mıyım?

Biz gençlere sürekli eğitim şart deniliyor. Ancak gelin görün ki bazı konularda Büyükşehir Belediyesi, BURULAŞ tarafından bu hak elimizden alınmış oluyor.

Demem o ki;

Ben Uludağ Üniversitesi Radyoloji bölümünde 2. Sınıf öğrenciyim. Bazı sebeplerden dolayı askerliğimi bitirdikten sonra okuma kararı verdim ve sınava girdim. Çok şükür kazandım da. Kaldı ki açık öğretimden değil, sürekli olarak, yani her gün okuluma gidip geliyorum. Değim yerindeyse, normal bir üniversite öğrencisiyim.

İNRDİRİMLİ KART ÖĞRENCİNİN VELİ NİMETİ

Okula gidip gelirken de düne kadar tüm öğrenciler gibi bende otobüslerde indirimli olan öğrenci bu kartımı kullanıyordum… Taa ki iki gün önce kartım arızalanana dek. İçinde de 6 TL gibi bir para vardı. Öğrencilik yıllarını yaşamış herkes iyi bilir ki indirimli kartın olduğu kadar bazen içinde kalan bu rakam bile hayati önem taşıyor. Kısacası indirimli kart her öğrencinin bir nevi veli nimeti…

SOLUĞU ŞEHREKÜSTÜ’NDE ALDIM AMA…

Dolayısıyla arızalanan kartımı alıp soluğu Şehreküstü İstasyonu’nda aldım. Ancak gittiğimde öğrendim ki 25 yaşımı birkaç ayla geçmiş olduğumdan artık öğrenci indirimden yararlanamıyormuşum! Oradaki görevliye nedenini sorduğumda ise öğrendim ki bu doğrultuda yeni bir uygulama başlatılmış.

ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA

Sayın Büyükşehir Belediyesi. Bu uygulamayı başlatırken neye ve hangi sebeplere dayandınız bilmiyorum. Ancak bu uygulamanın çok yanlış olduğunu iyi biliyorum. Çünkü böylece sadece beni değil, daha nice 25 yaşını doldurmuş öğrenciyi ciddi anlamda mağdur ediyorsunuz. Bizler henüz 25 yaşındayız, 30 değil! Ve de üniversite öğrencileriyiz. Yoksa 25 yaşındakilerin öğrenci olma hakkı yok mu?

AÇIK ÖĞRETİMDE UYGULANABİLİR

Bu uygulamayı açık öğretimlerde uygulayabilirsiniz örneğin. Kaldı ki yaş sınırı da koyabilirsiniz. Ancak bu yaş sınırı asla 25 olmamalı. 28 kafidir mesela. Ama 25 asla bu kategoriye girmemeli. Özellikle ekonomik krizin ülkemizi kasıp kavurduğu bu günlerde bu artı yükü ne bize ne de ailelerimize yüklememelisiniz. Sizden ricamız bu yanlış kararı bir an evvel düzeltmeniz yönündedir.

BAŞKAN AKTAŞ’TAN RİCAMIZDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın acilen bu hususta bir yaptırım uygulamasını önemle rica ediyoruz. Telefonum agazete’de mevcut. Lütfen bize gerek telefonla gerekse agazete aracılığıyla ulaşın ve güzel haberi verin. Sizden sadece bana ve benim gibi mağdur öğrencilere hakkımız olan ulaşım kolaylığı sağlamanızı rica ediyoruz. Ve sabırsızlıkla olumlu cevap bekliyoruz ki gidip gerektiği gibi bu kartlarımızı öğrenci olarak yenileyebilelim.

Saygılarımla

Beyhan ÖZTÜRK

 ***

Canları için bir derneğimiz daha var

Önceki gün Bursa’da, bir dernek daha kapılarını açtı. Bursa Hayvanları Koruma Yaşatma ve Barındırma Derneği sessiz canları korumak için merhaba derken, Dernek başkanlığını üstlenen Vildan Şenkaya a gazeteye yaptığı konuşmada “Uzun zamandır böyle bir derneği Bursa’ya kazandırmak istiyorduk. Derneğin açılış amacı, toplumda hayvan sevgisini ve bilincini geliştirmek, hayvan hakları ihlalinin önlenmesini sağlamak. Ayrıca canlar perişan olduğundan ve 17 ilçede barınak olmadığından, isteğimiz belediyelerle çalışarak özellikle kar kış aylarında maksimum canların sesi olmak” dedi.

YETERİ KADAR KORUNMUYOR

Toplumun hayvanlar konusunda oldukça duyarsız ve bilinçsiz olduğunun altını çizen Başkan Şenkaya “Ne yazık ki ülkemizde hayvanlar yeteri kadar sevilmiyor ve de gerektiği gibi korunmuyor. Bizde bu doğrultuda kamuoyunu bilinçlendirmek ve sahipsiz sokak hayvanları başta olmak üzere tüm hayvanların öncelikle yaşam haklarını korumaya yönelik çalışmalarda bulunmak için bu derneği açtık. Böylece şehrimizde bulunan canları korumak adına açılan derneğimizin kapıları hayvan seven herkese açıktır” şeklinde konuştu.

Bursa Hayvanları Koruma Yaşatma ve Barındırma Derneği Başkanı: Vildan Elçin Şenkaya

Bursa Hayvanları Koruma Yaşatma ve Barındırma Derneği Başkan Yardımcısı: Rüya Parsak

Bursa Hayvanları Koruma Yaşatma ve Barındırma Derneği Genel Sekreter: Kader Tanrıver

 ***

 

İnsan canı bu kadar mı ucuz?

Yıldırım İlçesi Demirtaş Köprülü Kavşağı yanından İsmetiye yoluna dönünce bulunan rögar kapakları sık sık açık bir şekilde duruyor. Dün sabahta açıktı (02.12.18) bu sabah bir kaçı kapatılmış ancak yine bir kaçı açık şekilde öylece duruyor (03.12.18).

UYARAN HİÇ BİR ŞEY YOK

Üstelik bu tehlikeyi yayaları uyaracak hiçbir işaret levha vs. de bulunmuyor. Zaten orası ıssız bir yol. Ama sabahları bisikletli, motosikletli küçük çocuklar herkes geçiyor. Dolayısıyla birinin fark etmeme durumunda orası büyük risk taşıyor.

İLLA BİR ŞEY Mİ OLMASI LAZIM

Her dediğimiz gibi. Bunların yapılması için illa birine bir şey mi olması lazım. Siz bunu düşünemiyor musunuz? İnsan canı bu kadar mı ucuz?

Melisa CAN

 ***

 

‘Önce para’ Sorunu!

Birkaç gün önce eşimin rahatsızlığından dolayı bize en yakın olan Acıbadem Hastanesinin acil bölümüne gittik. Eşimin ateşi 38.7 idi ama onların derdi ödemeyi nasıl yaparız, şu kadar ödeyeceğimizi kabul ediyor muyuz? Yönündeydi.

AYNEN GERİ DÖNDÜK

Ayakta bile zor duran birine hızlıca müdahale beklerken aynen geri döndük. Çok sevdiğim Acıbadem Hastanesi’ne bu durumu hiç yakıştıramadım.

Emel H.

İkinci  kez mağdur oldum

Birkaç gün önce Üreme Sağlığı Merkezi için 13:10’da olan randevum için 13:00’de Acıbadem Hastanesi’ne gittim. Randevularda gecikmeler olduğunu, benden önce 2 hastanın daha sırada beklediğini söylediler. Saat 14:20 olduğunda benden önce 4. hasta içeri girdi ve ben doktorun yanına çağrılmadım.

YÖNETİME BİLDİRMİŞTİM…

Adaletsiz şekilde, keyfi yönetilen bu randevu sisteminin yüzünden ikinci kez mağduru oldum. İlkinde hastane yönetimine de belirtmiştim yaşadığım sorunu ve onlar da bu konuda bir çalışma yapacaklarını belirtmişlerdi. Ama maalesef tekrar sağlıkla ilgili bir konuda mağdur oldum. Tüm çalışanlardan Acıbadem’in büyüklüğüne ve şanına yakışır bir davranış ve tutum sergilemelerini önemle rica ediyorum.

Adını vermek istemeyen bir bey

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500