Advert
Advert

2017 BİZİM YILIMIZ OLACAK

2017 yılı MİSİAD yılı olacak diyen MİSİAD Bursa Şubesi Başkanı Günay Tandoğan, “Bizim birlikteliğimiz tamamen aile bağıdır, kardeşliktir, inanmışlar ordusudur” dedi.

 2017 BİZİM YILIMIZ OLACAK

 

Eda ÖZATA

Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD), emeğin sömürülmediği bir dünyayı arzu ettiğini söylemekle kalmayan, bunu şahsi iş hayatına uygulayan inanmış insanların yeni adresidir. MİSİAD, inanmış gönüllerin gönül seferberliğine başladığı yerdir. 2014 yılının Temmuz ayında faaliyetlerine başlayan MİSİAD, Bursa’da yönetimsel bazda aktif olarak 1 yılımızı doldurdu. Şu anda Türkiye’de 60 tane, yurtdışında ise 20 tane şubesi olan MİSİAD Bursa Şubesi Başkanı Günay Tandoğan, Genel Başkan Feridun Öncel’in tek dileğinin Türkiye’nin her ilinde ve buna bağlı ilçelerinde MİSİAD oluşumunu oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Memleketçi insanların milliyetçi duyguları

İsimlerinin tarihçesinden bahseden Başkan Tandoğan, “İlk kuruluş adımız Milliyetçi Sanayici ve İş Adamları Derneği’ydi. Fakat anayasada belirli maddeler var. Bu maddelerden bir tanesinde de Atatürkçü, milliyetçi, laik yada Müslüman gibi kelimelerin bire bir kullanımı yasak. Biz bunların telif hakkını aldık ve 1 sene sonra tekrar Milliyetçi ismini kullanmaya başladık. O dönemde Genel Başkanımız Milliyetçi olamıyorsa Memleketçi Sanayici olsun dedi. Bu noktadaki amaç da her bölgedeki insanların birbirlerinden kutuplaşmasını engellemekti. Memlekete sahip çıkmak vurgusuyla şu anki ismine çevirdik. 1 sene sonra Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden çok olumlu bir sonuç aldık. Olumlu sonuç alınca Milliyetçi ismine geri dönmedik. Fakat Milliyetçi hiçbir siyasi partinin veya bir kurum ve kuruluşun onunla algılanacağı bir ideal değildir. Biz kesinlikle siyasetten uzağız. Bu memleketçi insanların milliyetçi duygularıyla hareketidir” dedi.

AHİLİK TEŞKİLATINI DERNEK ÇATIMIZDA BULUŞTURDUK

Konuşmasına MİSİAD’ın üye profilini anlatarak devam eden Günay Tandoğan, “Türkiye genelinde 2 bin 200 üyeye sahip. Bakıldığı zaman çok büyük iş adamları yada çok alt seviyedeki işverenler ortasında kobi ölçeğinde insanların, yanlarında tüzüğünü belirtmiş olduğumuz 7 ile 12 kişi çalıştıran, akademik meslek dalları ve buna bağlı STK’larda yöneticilik yapan bireylerin derneğimize üye olabilmeleri makbuldür. Şu anda Bursa’da da kobi ölçeğinde arkadaşlarımız dernekçilik hayatlarına devam ediyorlar. MİSİAD kuruluş amacında Ahilik kuralları ilkelerimizdir diye bir ilke koydu tüzüğüne. Ahilik kuralları ‘harama bakma’, ‘doğru ölç’, ‘komşun siftah yapmadıysa ona yardım et’ gibi kurallardır. Tabi işin özünde bunlar herkesin bildiği şeylerdir. Biz bu maksatla hareket ettik. Vatan ne zaman ki tehlikeye girdi; biz bu vatan için canımızı verebiliriz. Yani Ahilik teşkilatını dernek çatımız altında buluşturduk. Ahilik haftası normalde Eylül ayında kutlanıyordu fakat Mayıs ayına alındı. Bizde Bursa’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile beraber ortak bir çalışma yapıp Mayıs ayında çok güzel bir çalıştay yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kosova ile devletlerarası  protokolde MİSİAD imzası

Birçok ticari faaliyet çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ve bu bağlamda Kosova ile devletlerarası protokol imzaladıklarını söyleyen Tandoğan, “MİSİAD, ticari çalışma olarak geçtiğimiz yıl mesleki yeterlilik belgeleriyle alakalı ticaret odasıyla protokol imzaladı. Daha sonrasında üyelerimizin bilgilendirilmesi için SGK ve İŞKUR ile ortak çalıştay düzenledik. Sonrasında Bodrum şubemiz başta olmak üzere Kosova Devleti’yle bir protokol imzaladık. TC. vatandaşının Kosova’da o devletin vatandaşı gibi orada hakka sahiptir. Bunu da devletlerarası protokolde bizzat MİSİAD imzalamıştır. Bir çok da sosyal sorumluluk projelerimiz oldu. 23 Nisan’da Sevgi Evlerin’deki çocuklarla bir günümüzü geçirdik, 18 Mart’ta kan bağışı kampanyası yaptık. Sürekli olarak Huzurevi ziyaretlerimiz devam ediyor. Geçen hafta da Bursa Onkoloji hastanesinde çocuk kanser hastalarımızı ziyaret ettik. Biz bir yardım kuruluşu değiliz ama elimizden geldiğince yardıma muhtaç insanların yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ

MİSİAD tamamen bir aile bağıdır, kardeşliktir, inanmışlar ordusudur diyen Tandoğan, “Türkiye’de 60 şubeye ulaşırken en hızlı çıkış yapan STK ödülünü aldık. Bunu sağlayan Genel Başkanımız Feridun Öncel’dir. Biz Kırıkkale’nin 5 haneli bir köyündeki mazlum insana ulaşabiliyoruz. O mazlumun yanında oluyoruz. Sonrasında Kosova ile devletler arası bir protokol imzalıyoruz. İşte bizi diğer STK’lardan ayıran budur. Biz kendimiz oluyoruz. Kimseden maddi bir menfaat beklemeksizin bu ülkenin evlatları için çalışıyoruz. Biz FETÖ alçağının 15 Temmuz’daki kalkışmasında devletçi bir duruş sergiledik. Ve 2 bin 200 üyemizden 1 tane bile fire vermedik. 2 bin 200 üyemizin hepsi o geceyi derneğinde geçirdi. Ne yapmamız gerekiyor diye emir bekledik. Sonrasında meydanlara çıktık. Yani biz artık devletçi duruşumuzla bile farkındalık yaratıyoruz. Hiçbir partinin siyasi kolu ve arka bahçesi değiliz. Her partiye eşit mesafedeyiz” dedi.

2017 PROJELERİ SES GETİRECEK

Son olarak 2017 yılına dair MİSİAD adına değerlendirmelerde bulunan Başkan Günay Tandoğan, “MİSİAD 2017’de Türkiye’nin en iyi STK’larından biri olacak. İdeallerimiz, gayretlerimiz ve çalışmalarımız doğrultusunda artık bundan eminiz. 2017 MİSİAD yılı olacaktır. Aktif devam eden şube çalışmaları var. Çok ciddi ses getirecek projelerimiz var. Bu projeleri şu anda söylemeyeceğim fakat diyeceğim tek şey 2017’de bahsi geçen tek STK, MİSiAD olacak” şeklinde açıklama yaptı. 

MİSİAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500